Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát?

6.10.2009 | Jiří Kubát | Zabezpečení | Komentářů 0 |

Jsou okamžiky, kdy lidé opouštějí svůj byt či dům, za cestou do práce, školy nebo za účelem dovolené a nechávají svůj domov bez dohledu. Abyste se při návratu nedočkali nepříjemného překvapení v podobě vyloupeného bytu či domku, je jistější si zabezpečit svůj domov elektronickým zabezpečovacím systémem (EZS).

Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát? - foto, Hyperbydleni.cz

Zabezpečovací technika je finančně mnohem dostupnější než si mnoho lidí myslí. Cenově je srovnatelná například s běžnými elektrickými spotřebiči, které naleznete v každé domácnosti. Samozřejmě že hodnota zabezpečovacího systému určeného pro zabezpečení majetku panelákového bytu v malém městě bude jiná než pro zabezpečení luxusní vily, ale to vždy vychází dle požadavku zákazníka.

Při výběru zabezpečovacího systému vycházejte z toho, že systém EZS má za úkol chránit Váš majetek v řádově vyšších hodnotách. Proto musíte mít jistotu, že se na Váš zabezpečovací systém dá spolehnout. Asi by Vás nenapadlo kupovat poplachovou ústřednu na tržišti, ale ani nákup v supermarketech není tím nejlepším řešením. Při poptávce zabezpečovací techniky se vždy ujistěte, zda je výrobek atestován dle normy pro systémy EZS EN 50131-1 případně i schválen Českou asociací pojišťoven. Pokud Váš systém používá některá rádiová nebo telekomunikační zařízení, potom musí mít zároveň i atest ČTÚ. Tato schválení jsou zárukou kvality zabezpečovacích systémů EZS a výrazně Vám usnadní jednání s pojišťovnami o akceptaci zabezpečení majetku a mnohdy můžete dosáhnout i slevy z pojistného.

Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát? - foto, Hyperbydleni.cz

Montážní firma by se Vám měla prokázat, že je vlastníkem živnostenského listu pro montáže zabezpečovací techniky (EZS), v nejlepším případě i také, že byla dodavatelem nebo přímo výrobcem proškolena na instalaci daného zařízení. Solidní dodavatel Vám také poskytne pravidelný servis zabezpečovacího systému, který Vám namontoval. O mnohém hovoří i doba působení firmy v oboru instalací zabezpečovací techniky. Pokud se firma pohybuje na trhu zabezpečovací techniky delší dobu, měla by vlastnit i certifikáty na instalace EZS od akreditovaných orgánů.

Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát? - foto, Hyperbydleni.cz

Jádrem celého systému je ústředna, která potřebuje napájení 230V, takže je vhodné ji umístit k zásuvce či rozvaděči. V případě výpadku napájení v sobě ukrývá náhradní akumulátor. Kromě akumulátoru ústředna obsahuje i potřebné komponenty ke komunikaci s periferií. V případě drátového systému, kdy je nutné natáhnout kabeláž, v případě rodinného domu předem, nebo v případě skladu či výrobní haly, se dá kabeláž natáhnout lištami, v sobě ústředna ukrývá i „desku“ s drátovými vstupy, v případě bezdrátového řešení v sobě pak ukrývá „desku“ vysílač/přijímač. V neposlední řadě ústředna obsahuje i komunikátor, který zajišťuje komunikaci s majitelem v případě jakéhokoliv poplachu, nebo s pultem centralizované ochrany.

Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát? - foto, Hyperbydleni.cz

Výhodou přítomnosti GSM komunikátoru v ústředně je to, že v případě propojení ústředny např. s kotlem či světly, jste schopni na dálku zapnout světlo na příjezdové cestě k domu a ještě v zimě přijedete do vytopeného domu. Nebo si nejste jisti, zda děti zajistily dveře, když šly do školy? Nevadí, stačí pouze poslat SMS s dotazem na telefonní číslo, které má ústředna, a za pár vteřin Vám přijde informační sms o stavu systému. Nezajištěno? Nevadí, zajistíte pomocí SMS.

Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát? - foto, Hyperbydleni.cz

K samotné detekci narušení objektu slouží rozpínací dveřní kontakt, který se nejčastěji umisťuje jak na vstupní dveře, tak i na riziková místa, kterými jsou např. francouzská okna do zahrady. Dalším klasickým detektorem je detektor pohybu, který hlídá vnitřní prostor proti narušení.

Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát? - foto, Hyperbydleni.cz

Mezi další detektory, které se dají dodat do systému také samozřejmě patří detektor úniku plynu, detektor kouře, detektor rozbití skla či pohybový snímač s integrovaným fotoaparátem. K základnímu ovládání systému Vám stačí znát Vámi zvolený ovládací kód, který se zadává na ovládací klávesnici, nebo můžete systém ovládat pomocí přívěšku na klíčích, ať už dálkovým tlačítkovým ovladačem, nebo přívěškem, který pouze přiložíte ke klávesnici a dojde k zajištění či odjištění systému.

Závěr

Pořízením elektronického zabezpečovacího systému nemusíte nutně myslet jen na bezpečí své a svého majetku, ale i na komfort v podobě příjezdu do vyhřátého domu nebo chalupy.

Text a Foto: Jiří Kubát - E*tech, www.etechcz.com

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Zabezpečovací zařízení - proč se ho bát? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »