Chraňte domácnost před nezvanými hosty

18.8.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Zabezpečení | Komentářů 2 |

Léto je časem dovolených, kdy na delší domu opouštíme svoje domovy. A právě to je období, jehož stále častěji využívají nenechavci, pro něž je zvláště nedostatečně zabezpečené domy a byty stávají snadnou kořistí.

Chraňte domácnost před nezvanými hosty - foto, Hyperbydleni.cz

Aby byl pachatel při pokusu vloupat se do bytu nebo domu úspěšný, musí být rychlý, tichý a nenápadný. Což mu můžeme znesnadnit účinnými technickými zábranami, které jej přinutí použít k vniknutí dovnitř o něco hlučnějších a tím pádem i nápadnějších metod. Zviditelnění pachatele může proběhnout například spuštěním hlučné sirény, která široko daleko ohlásí narušení objektu, nebo spuštěním tichého alarmu, který bude signalizovat ohrožení na pult centrální ochrany, policii nebo majiteli objektu.

K neoprávněnému vstupu do bytu doslova lákají prosklené stavební otvory – okna, balkóny a lodžie. Další cestou ke kořisti jsou pochopitelně vchodové dveře. Dveřní komponenty je proto nutné posílit tak, aby odolaly prosekání nebo proražení. Zárubně musí být důkladně zabetonovány a ukotveny do okolního zdiva, konstrukci zpevní vylití dutin mezi zárubněmi a stěnami betonem. Závěsy dveří lze opatřit mechanickými pojistkami, které zabrání vysazení dveří a kvalitní bezpečnostní, ochranu doplní cylindrická vložka s odolným štítem. Dalším ochranným prvkem je vícebodový rozvorný systém, který zajistí mohutné zpevnění dveřního křídla po obvodu ve více bodech. Výrazné zvýšení bezpečnosti představují celoplošné závory. Chrání dveře po celé jejich šířce, znemožňují vysazení dveří ze závěsů a zabraňují otevření dveří násilným vyražením. Součástí celoplošné závory bývá zajišťovací řetízek a bezpečnostní cylindrická vložka.

Chraňte domácnost před nezvanými hosty - foto, Hyperbydleni.cz

Zámkový systém nám pomůže vybrat rozdělení do tříd stanovených normou ČSN P ENV 1627, orientovat se lze snadno už podle obalů jednotlivých výrobků (barevné a číselné označení stupně bezpečnosti). Stupeň 1 představuje základní ochranu, stupeň 2 dostatečnou ochranu, stupeň 3 vysokou ochranu a stupeň 4 – červený, velmi vysokou ochranu, tedy nejvyšší bezpečnost. Tento zámek odolá vyhmatání, odvrtání, vytržení i jinému hrubému násilí. Balení bezpečnostní cylindrické vložky obsahuje tzv. bezpečnostní kartu, bez níž není možné vyrobit náhradní klíče. Slouží jako ochrana klíčů proti neoprávněnému kopírování.

Chraňte domácnost před nezvanými hosty - foto, Hyperbydleni.cz

K lepšímu zajištění dveřního křídla přispějí také přídavné zámky, které se z vnitřní strany ovládají knoflíkem, z vnější se zamykají klíčem. Součástí přídavného zámku může být i zajišťovací řetízek, jenž lze instalovat i samostatně. K rozšíření možností použití přídavných zámků pro různé tloušťky a různé provedení zárubní slouží podložky s protiplechy. U přídavných zámků by také měla být použita bezpečnostní cylindrická vložka. Zámky si můžeme nechat sjednotit na jeden klíč, visací zámek nevyjímaje (například od sklepní kóje). Vyhneme se tak nepohodlnému svazku mnoha klíčů. Většina výrobců v současnosti nabízí ucelené bezpečnostní soupravy sestávající ze stavební cylindrické vložky a bezpečnostního kování. Nezbytnou součástí jsou bezpečnostní dveřní štíty, které zabezpečují vložku před rozlomením a hrubým násilím. Vstupní dveře je také třeba opatřit panoramatickým kukátkem, díky němuž je možné kontrolovat osoby dožadující se vstupu. Za dveřmi je vhodné mít připravený také nějaký nástroj osobní obrany – nejlépe pepřový sprej, nebo elektrický paralyzér, v nouzi se při přepadení dá použít k obraně například i deodorant nebo malý hasicí sprej.

Chraňte domácnost před nezvanými hosty - foto, Hyperbydleni.cz

Pár dobrých rad

●     Při ztrátě klíčů kompletně vyměňte všechny zámky vstupních dveří a vrat. Klíče vám totiž mohl odcizit i zloděj, který se chystá vykrást byt či dům.

●     Opatřete dveře doporučenými zámky, bezpečnostními štíty a dalšími mechanickými zábrannými prostředky

●     Všímejte si okolí, zejména cizích lidí, zapamatujte si jejich vzhled a chování

●     Nemluvte o svých majetkových poměrech s cizími lidmi nebo v jejich přítomnosti

●     Buďte opatrní při odjezdu na více dnů pryč – postarejte se o každodenní vzhled domu či bytu: poštovní schránka přeplněná tiskovinami, zatažené závěsy či rolety lákají pachatele

●     Každovečerní a noční temnoty v místnostech může úspěšně narušit programovatelný spínač svítidel

●     Ke vchodům a přístupovým cestám instalujte svítidla s čidly reagujícími na pohyb – zabráníte nepříjemnému překvapení při možném přepadení

●     Bezpečnost své domácnosti svěřte prověřené a certifikované firmě, důkladně prověřte osobu, s níž hovoříte

●     Prvky zabezpečovacích systémů konzultujte předem s pojišťovnou – neověřené produkty byste nakupovali zbytečně bez vlivu na pojistnou smlouvu

●     Dohodněte si se sousedy hlídání bytů navzájem, předejte si navzájem kontakty na sebe v případě, že by došlo k možným problémům (například hluk z některého bytu v době, kdy jsou všichni obyvatelé bytu v práci a ve škole apod.)

●     Za dveřmi mějte připravené prostředky osobní ochrany – pepřový sprej, paralyzér nebo malý hasicí přístroj

●     Neotvírejte vstupní dveře, aniž byste se přesvědčili, kdo za nimi stojí

●     Při otevírání dveří nechávejte řetízek zajištěný, zabráníte případnému prvnímu prudkému výpadu pachatele

 

Text: Redakce Hyperbydlení.cz, foto: Next

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Ferko: Já si domů pořídil fibaro,...< Odpovědět

Roman: dveře máme dle mého názoru...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »