Dveře jsou drahokam domu

20.12.2007 | Martina Rychetská | Zabezpečení | Komentářů 0 |

Vchodové dveře vytvářejí dojem z domu ve vnějším světě. Atraktivní vchodové dveře mohou pomoci vytvořit nebo doplnit osobitý styl domu. Jak je vybrat, aby kromě funkce zkrášlily náš interiér? Nechte si poradit od bytové designérky.

Dveře jsou drahokam domu - foto, Hyperbydleni.cz

 

První a základní požadavek při výběru dveří je jejich správný rozměr. Při výběru dveří byste měli dodržovat několik základních architektonických pravidel, která zaručí, aby byl byt provozuschopný. Začněme u šířky vstupních dveří, která by měla být minimálně 90 cm, a která umožňuje jak bezproblémový průchod osob, tak případné stěhování nábytku. Šířka 80 cm není striktně určena pro přesný typ dveří, ale je v interiéru nejčastěji používanou velikostí průchodu mezi jednotlivými místnostmi. Pro prostory šaten, spíží či sociálních zařízení postačuje zvolit šířku 70 cm.


Překvapivá výška

Pokud se týká výšky dveří, tak českým standardem je 197 cm. Ovšem v nabídce mnohých výrobců dveří již naleznete běžně i míry vyšší. Například standardní nabídce jednoho z českých výrobce dýhovaných dveří, společnosti SAPELI jsou dveře o výškách 210, 220 a 230 cm již naprostou samozřejmostí. Tato nabídka je zcela na místě, neboť nejenže roste obliba vyšších dveří v Česku, ale stále více se nabízí otázka, kdy sjednocující se Evropa převezme jako celek evropskou normu DIN, která výšku dveří 210 cm uznává jako standard.


Důležité otvírání

Ve druhé fázi výběru dveří je třeba popřemýšlet nad jejich typem otevírání. Nejpoužívanější jsou dveře otočné jednokřídlé. „Pro prostorové uvolnění a výtvarné oživení prostoru je ale určitě vhodné použít i dveře dvoukřídlé, které například ideálně oddělí obývací prostor od vstupní chodby či haly,“ uvádí bytová designerka Ing. Milica Čudková. Dalšími možnostmi jsou i jiné dveřní systémy otevírání. V nabídce SAPELI lze nalézt například dveře posuvné, zasouvací, lamelové nebo kyvné. Vybrat si mezi nimi, to už je otázka, ve které musíte posoudit nejen prostorové možnosti vašeho interiéru, ale i praktickou stránku jeho využívání. Jedno zásadní pravidlo tady ale přeci jenom platí - do jednoho interiéru by se měly volit dveře jedné typologické řady. „Široká nabídka modelů, dává velkou možnost skutečně si s interiérem pohrát. Pokud to prostor dovolí, například v rodinném domě, určitě je možné pohrát si třeba s inverzností barevnosti dýh v jednotlivých patrech,“ dodává Ing. Čudková.

Zvuk nesmí skrz dveře

Dalšími faktory, které budete při výběru dveří posuzovat jsou vaše požadavky na zvukotěsnost, odolnost proti změnám teploty nebo odolnost proti požáru. Od požadavků na plnění těchto funkcí se pak odvíjejí možnosti materiálů, použitých ve vnitřní stavbě dveří. Všechny tyto funkce mohou splňovat dveře plné, a proto jsou primárně doporučené do provozně-technických částí bytu či domu. Klima dveře ocení každá hospodyňka u své potravinové spíže, neboť u této varianty dveřního křídla rozhodně nehrozí jeho prohnutí. Zvukotěsnost je zase žádoucí například u ložnic či dětských pokojů.

Velké možnosti v interiéru nabízejí dveře prosklené, které by rozhodně neměly chybět v prostorech s požadavkem na prosvětlení a optické zvětšení. Velké prosklené dveře či přímo prosklené stěny je dobré použít v rozlehlých místnostech. Takovými prostory nejčastěji bývá kuchyň s centrálním obývacím pokojem. „I při zavřeném stavu umožňují tyto dveřní systémy vzájemné světelné prostoupení, nonverbální komunikaci a přitom jasné oddělení obou prostor,“ doplňuje Ing. Čudková.


České společnosti s náskokem

Skleněné výplně dveří, mimo svoji prosvětlovací funkci, plní navíc výtvarné ztvárnění v interiéru a svým lesklým povrchem v přechodu k matné a drsné omítce nebo rámu a zárubni dveří vytváří zajímavé hry světla a stínů. Výrobci nabízejí jak skla čirá, která umožňují maximální pohledový prožitek, tak leptaná, která doplňují barevné ztvárnění a odlehčují prostoru. Vyšší bezpečnost nabízejí skla kalená, která se při rozbití rozsypou na krupici bez ostrých hran, a u kterých výrobce garantuje pevnost i po nárazu dětskou koloběžkou. Budování interiéru a samotný výběr dveří velmi usnadňuje fakt, že už není třeba zajímavé a moderní stavební prvky hledat v katalozích zahraničních firem. České společnosti, jako například SAPELI, mají ve své nabídce nepřeberné množství různých typů dveří a zárubní, takže si každý jistě najde ty své.

Dveře jsou drahokam domu - foto, Hyperbydleni.cz


Sladíme s interiérem

Důležité je i estetické sladění dveří s interiérem. Jedním z velmi důležitých aspektů při vytváření příjemného interiéru je jeho barevnost. Zároveň je třeba si uvědomit, že různé dřeviny mají širokou škálu odstínů, které je třeba respektovat. V interiéru je především nutné sladit výrazné prvky, jakými jsou podlaha a dveře. Z pohledu barev a jejich kombinací je třeba se řídit citem a barevnou paletou uživatele daného prostoru. Stále platí známé rčení, že v jednoduchosti je krása, a proto je určitě vhodné volit spíše jednoduchou plošnou barevnost podlahy a svou fantazii uplatnit na ploše dveří, kde si můžete pohrát s různými modely dveří, sesazením dýh, barvou nebo použitím skla. Nejčastěji se v interiéru používají barvy teplých odstínů medových až červených, které najdeme například na dýhách dubových, hruškových nebo třešňových. Mezi moderní trendové odstíny patří zemité dýhy, například ořech nebo dýhy exotické, jakými jsou hnědé zebrano či wenge, v kombinaci s běleným dubem nebo běleným ořechem. „V žádném případě by se ale neměly kombinovat materiály z odlišných barevných skupin, tedy například třešeň a ořech,“ upozorňuje na důležité pravidlo bytová designerka Ing. Milica Čudková.


Optické zvětšení prostoru

Vhodnými barevnými kombinacemi dřevin na podlaze a dveřích můžete zároveň docílit optického zvětšení prostoru. K sytější podlaze je vhodné zvolit světlé dveře, čímž se rozšíří místnost a potlačí se hmota zdí se dveřmi. V prostorných bytech naopak dosáhnete moderní vzdušnosti interiéru použitím sytějších dveří ke světlé podlaze,“ říká Ing. Čudková. A opět přidáme jedno pravidlo. U tradičních rodinných domů se sedlovou střechou je vhodné volit v obou podlažích stejnou podlahu i dveře. Ty by pak měly být oproti podlaze ve světlejším odstínu. U moderních typů domů je naopak možné využít vzájemné kombinace inverzních dýh, tak jak je zdokumentováno v následujícím interiéru rodinného domu, ve kterém byly použity dveře Alegra z dílny SAPELI. V přízemí domu je použita kombinace tmavé třešňové dýhy se světlým javorovým proužkem. V prvním patře jsou dveře v inverzím provedení, tedy plocha z javoru a proužek z třešňové dýhy, při současném zachování kontrastu třešňových zárubní.


Pozor na americké stromy

Až budete vybírat dýhu pro vaše dveře, informujte se na skutečnou barevnost zvolené dřeviny. Je totiž velký rozdíl mezi stromy, které vyrostly v různých částech světa, a tedy i v různých klimatických podmínkách. Ukázkovým příkladem může být rozdíl mezi barevností i strukturou dýhy z dubu amerického a dubu evropského. Americké stromy mají stejnoměrnou sytější strukturu a evropské zase výraznou tónovou a dvoubarevnou texturu. Výrobci dveří a zárubní nabízejí dveře nejen s přírodní dýhou, ale i foliovaným povrchem. „Je třeba mít na zřeteli, že přírodní dýha oproti umělému laminátu postupem času zraje a mění barevnost. Navíc pokud vedle sebe postavíme tyto dva nesourodé materiály, vynikne jejich rozdílný barevný i povrchový efekt,“ uvádí Ing. Čudková. Další pravidlo tedy říká, že není vhodné kombinovat přírodní a umělý materiál. Pokud si vyberete laminátovou podlahu, velice dobře zvažte, jaký typ dveří k ní vyberete.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Dveře jsou drahokam domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »