Péče o zahradní biotopy

19.7.2007 | Jiří Kropylák | Zabezpečení | Komentářů 0 |

Obliba zahradních rybníčků úměrně stoupá s růstem nových rodinných domů a péčí o jejich zahrady. Kdo by nechtěl mít doma na své zahradě kousek přírody? Důležité je ale počítat s nutnou údržbou, protože biotop se rozhodně bez vaší pozornosti neobejde.

Důležité živiny


V každé kapce vody najdeme méně či více rozpuštěných živin, které přijímají rostliny v rybníčku. Rovnováha živin je pro rybníček velmi důležitá. Při jeho nedostatku mohou rostliny odumřít. Přebytek živin vede naopak k silnému nárůst řas. Odumřelé části rostlin, spadané listí, přebytečné krmení pro ryby se působením mikroorganismů rozkládají. Vzniká nitrit, který se v rybníčku mění na nitrát a posléze se stává opět živinou.

Ubývá kyslík


Při tomto procesu se spotřebovává mnoho kyslíku, který pak chybí živočichům i rostlinám. Při akutním nedostatku kyslíku mohou odumřít i řasy a voda se silně zakalí. Postarejte se o dostatečné osázení rostlinami. Měla by být osázena 1/3 vodní hladiny, což zpravidla odpovídá uzavřenému rostlinném pásu okolo rybníčku. Zpočátku nevysazujte žádné ryby nebo jen málo a zredukujte krmení na minimum. Často mohou ryby žít v rybníčku zcela bez přídavku krmení. Jakmile vzniknou v rybníčku řasy, měly by být ihned vyloveny. Pomocí vodních efektů, či vzduchovacích čerpadla přiveďte kyslík. Použijte Zeobakterlith, váže jedovaté látky a účinně reguluje hospodaření se živinami. Heissner nabízí celou řadu filtračních možností od mechanické, biologické až po chemickou filtraci.

Filtr, co se neucpe


Modulové filtrační systémy nabízí kombinaci mechanické filtrace, biologické filtrace pomocí lávagranulátu a chemické filtrace kde australský Zeobakterlith váže jedovaté látky přírodně chemickou cestou. Vícekomorový filtr spojuje všechny tyto3 varianty. Je to venkovní filtr, který vede vodu přes jednotlivé komory s různými filtračními medii. Přitom voda urazí dráhu 160 cm dlouhou a relativně dlouho pobude ve filtru. Ten by měl být pokud možno co největší a voda by jím měla protékat co možno nejpomaleji. Tím bude zaručeno, že se filtr neucpe a mikroorganismy mohou zůstat aktivní. Často se kombinují silná čerpadla s malými filtry, výsledek se ale nedostaví.

Jak výkonně čistit


Objem vody ve správně osázeném rybníčku s dostatečným přívodem kyslíku, by měl být filtračním systémem přefiltrován minimálně 4-5 krát za den. Zjistěte si proto orientační objem rybníčku vynásobením šířky, délky a průměrné hloubky. Přesný objem lze zjistit při prvním napouštění rybníčku tak, že se zaznamená stav vodoměru před a po napuštění. Tento vypočtený či naměřený objem vynásobte 5 a tak zjistíte potřebný denní výkon čerpadla. Vydělením 24 hodinami získáte hodinový výkon čerpadla. Nyní víte, jak silné musíte mít čerpadlo, které má zásobovat Váš filtrační systém.

Filtrující paprsky


Efektivnímu rozvoji ve filtrační technice napomohlo používání UV lampy. Voda je vedena nejprve přes UV lampu, kde na vodu a řasy v ní obsažené působí ultrafialové paprsky. Silné UV paprsky způsobí, že se vznášející se řasy spojí a tím nabudou na objemu. Venkovní filtr, který by bez UV složky neměl žádnou šanci filtrovat zelenou vodu, může nyní začít bojovat proti řasám. Ve filtru zbývá zelená bahnitá vrstva.. UV lampa nesmí být nikdy používána bez napojení na venkovní filtr, protože v tom případě díky UV paprskům vzniklé shluky řas padají na dno rybníčku a mohou být příčinou dalších problémů. Zatímco filtr a čerpadlo by měly být stále v provozu, UV lampu lze použít jen při silném zelenání vody. Často postačí jen několikahodinové pravidelné zapnutí v průběhu dne a zaznamenáte zřetelné zlepšení..Série AQUA UV zahrnuje 3 UV lampy, které jsou určeny pro velikosti rybníčků až do 5000, 10 000 a 15 000 litrů vody.

Živá voda


Postarejte se o dostatek kyslíku ve vašem rybníčku. Voda se musí pohybovat, aby mohla žít. Nejvhodnější je například pěnový sloupec Heissner, který promíchává vzduch z okolí s rybniční vodou. Firma Heissner nabízí další výrobky, díky kterým lze vodu obohatit kyslíkem, například stříkací figury, vzduchovací čerpadla. Na každou figurku je potřeba cca 10 l/min výkonu čerpadla. Tím se řadí stříkací figurky bezpochyby k úsporným vodním efektům. Na jedno čerpadlo může být napojeno pomocí rozboček i více figur či mohou být stříkací figury pomocí regulačního ventilu kombinovány i s jinými vodními efekty. Lekníny a jiné plovoucí květiny citlivě reagují na trvalé smáčení vodou a prudké pohyby hladiny. Proto v leknínovém jezírku používejte klidové vodní hry jako např. vodní zvon.Text: Jiří Kropylák

Foto: archiv firmy HeissnerDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Péče o zahradní biotopy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »