Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím

3.2.2012 | Monika Kovačková | Zabezpečení | Komentářů 0 |

V červnu roku 2008 vstoupila v platnost nová vyhláška, která má garantovat větší bezpečnost bydlení z hlediska požární ochrany. Podle této vyhlášky, jež má snížit počet nebezpečných požárů v domácnostech, musí být každá nově postavená bytová jednotka, ať již v rodinném domě či novostavbě, vybavena hlásičem požáru. A i když obýváte byt, který byl postaven před oním datem, měli byste instalaci požární signalizace zvážit.

Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím - foto, Hyperbydleni.cz

Požární hlásiče jsou elektronické snímače, které dokáží vyhodnocovat okolí své instalace a v případě nebezpečí aktivují výstražné signály. Spouštěcím momentem výstražného alarmu je u požárních hlásičů detekování kouře nebo vyšší teploty okolí. Požární hlásiče jsou buď autonomní, to znamená, že jsou nezávislé na elektrické síti. Jsou napájeny 9V bateriemi, které by při běžném provozu měly vydržet přibližně rok – pro dosažení dokonalé ochrany mají hlásiče zabudovaný sebekontrolní systém, který vás na nutnost výměny článku upozorní. Autonomní hlásiče prostřednictvím vnitřního snímače aktivují vlastní výstražný systém. Existují i snímače, jež jsou napájeny ze sítě a které jsou napojeny na ústřednu, která je místem trvalého dozoru a která v případě hrozícího nebezpečí spouští poplašný alarm.

 

Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím, fotka

 

Mnoho požárních hlásičů se prodává v kompletních setech i s vruty a hmoždinkami, takže s jejich instalací byste neměli mít problém. Problematické však může být správné umístění detektoru. I když kuchyň se zdá být z hlediska vzniku požáru nejrizikovějším místem, není vhodná pro instalaci snímače, neboť je tu velké riziko vzniku falešných poplachů. V bytech je ideálním místem pro požární alarm předsíň – signál je dobře slyšet ve všech místnostech bytu, popřípadě i v bytech vašich sousedů. V rodinných domcích hlásič umístěte nad schodiště, které se stává v případě požáru jakýmsi komínek pro únik kouře. V prostorech nad 150 metrů čtverečních je dobré umístit více signalizačních zařízení. Topíte-li v kamnech pevnými palivy nebo karmou, může docházet k úniku jedovatého oxidu uhelnatého, proto si pořiďte kombinovaný hlásič, který odhalí nejen přítomnost kouře, ale i tohoto plynu. Můžete si také zvolit takový hlásič, který umožňuje zřídit centrální zabezpečení, jež vám nahlásí nebezpečí do mobilního telefonu – k tomuto systému lze připojit i alarm varující před potopou nebo násilným vniknutím do domu. Hlásič je dobrou prevencí požárů a jeho pořizovací cena se pohybuje kolem jednoho až dvou tisíc korun.

 

Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím, fotka

 

Abyste svůj příbytek dokonale ochránili, je nutné vědět, jaký typ snímačů je do daného prostředí nejlepší. Nejčastěji se používá opticko-kouřový hlásič, který detekuje kouř, jež vzniká při požáru. Toto zařízení obsahuje čidlo a paprsek světla. Jestliže do hlásiče vnikne kouř, jeho částice nasměrují paprsek světla do čidla a to pak spustí výstražný alarm. Tento přístoj je velmi spolehlivý a užitečný – málokdo si totiž uvědomuje, že samotný kouř může představovat větší nebezpečí než oheň. Opticko-kouřový hlásič je velmi praktický, neboť je dostatečně odolný vůči vzniku falešných poplachů – není však vhodný do extrémně prašných prostor.

 

Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím, fotka

 

Dalším typem jsou ionizační hlásiče. Ty obsahují dvě komůrky: jedna obsahuje vzorkový čistý vzduch, do druhé proudí vzduch z okolí. Pokud se ve druhé komůrce změní vodivost vzduchu kvůli částicím, jež vznikají při spalování, detektor spustí poplach. Tyto typy jsou velmi citlivé, a proto se nehodí do místností, kde vznikájí vodní páry, kouř a různé pachy a do prašného prostředí.

 

Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím, fotka

 

Diferenciální hlásič funguje jako teplotní detektor. Nemusíte se bát falešných polachů při přidání teploty a teplotních výkyvech – hlásič se aktivuje až po překročení stanovené hranice teploty. Další variantou je hlásič plamenů, jenž reaguje na světlo, konkrétně na infračervenou složku plamenů.

 

Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím, fotka

 

Jelikož při výběru požárních hlásičů jde doslova o život, buďte pečliví a volte pouze z výrobků, které mají certifikát o tom, že prošly renomovanou zkouškou podle platných norem. Jejich účinnost s věkem klesá, a proto do nového detektoru investujte přibližně po deseti letech. Také si hlídejte, zda je zařízení správně napájeno. Počet signalizačních zařízení přizpůsobte prostoru; nejideálnějším řešením je mít jedno zařízení v každé místnosti.

 

Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím, fotka

 

Požární hlásiče před ohněm a kouřem zachránily mnoho staveb a především mnoho lidských životů – jejich koupě je chytrým krokem k bezpečnějšímu životu.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Požární hlásič bdí nad vaším bezpečím zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »