Nevěřte mýtům o zlodějích

3.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Zabezpečení | Komentářů 0 |

Zloději nikdy nespí. I když jejich řádění je nejintenzivnější, když odjedete na dovolenou, čilé aktivity vyvíjejí i v době, kdy to nejmíň čekáte. Domněnek, jimiž se uklidňujeme nebo s jejichž pomocí si zdůvodňujeme, proč neinvestovat do zabezpečovací techniky, je celkem mnoho, proto neuškodí si je zrekapitulovat.

Nevěřte mýtům o zlodějích - foto, Hyperbydleni.cz

 

Užitečná určitě bude i rada, jak si počínat v případě, že se přece jen stanete obětí nájezdu lupiče. Přestože jste se třeba snažili podobné eventualitě předejít a kromě kvalitních zámků a dalšího zajištění jste si pořídili i dobré pojištění pro likvidaci škod na majetku.

Zloděj nechodí hlavně v noci

I průměrně inteligentní lapka totiž ví, že ve dne obvykle pracujete, a bude se pokoušet využít toho, že byt nebo dům je prázdný. Ovšem bohužel poměrně často dochází ke vloupáním do objektů právě když jsou majitelé doma, zejména když spí. V obou případech by mohl pomoci alarm, zapnutý buď ke střežení celého objektu (neste-li doma), nebo částečné ostraze (přízemí domu). Ochrana v podobě bezpečnostního tlačítka je důležitá také pro opuštěné seniory, kteří si jím mohou přivolat pomoc v podobě bezpečnostní agentury, rodiny, přátel, opatrovatele, sousedů nebo lékaře…

Sirény neodradí

Zvukové signály dnes bohužel opravdu obvykle nechávají okolí chladným, a proto je velmi důležité zajistit předání informace o poplachu přímo vlastníkovi domu nebo bytu. Optimální je, pokud ji zároveň získá také bezpečnostní agentura, která pachatele zadrží a objekt zajistí až do příjezdu majitele. Samotnou komunikaci systému s okolím mají na starost komunikátory, nejčastěji využívající síť mobilních operátorů GSM. Zkušení profesionálové z montážní firmy navíc navrhnou a nainstalují alarm tak, aby ústředna nebyla zničena dříve, než stačí přivolat pomoc bezpečnostní agentury a odeslat poplachové SMS majiteli. Proto se montuje na skryté místo a nesmí k ní být volný přístup, takže už cestou k ústředně aktivuje nezvaný host poplach. Všechny prvky zabezpečovacího systému jsou konstruovány tak, aby rozpoznaly pokusy o demontáž, rušení, pokusy o prolomení přístupového kódu apod.

 

Nevěřte mýtům o zlodějích, fotka

 

Na kamerový systém nemám

Je pravda, že občas bývá zloděj i z bezprostředního okolí a bylo by dobré moci zachytit jeho tvář. Není k tomu vždy úplně nutný sofistikovaný kamerový systém. Na trhu je například patentovaný bezdrátový detektor se zabudovanou minikamerou, díky níž nejen ohlásí vniknutí do objektu a oslní pachatele bleskem, ale ještě ho několikrát vyfotografuje a jeho portrét odešle bezpečnostní centrále. Detektor pořídíte v částkách od 2500 korun. Další dostupnou možnost představuje bezpečnostní GSM kamerka (například Eye-02 VIDA) za 8999 korun, která umí odeslat fotku zloděje přímo na váš mobil nebo emailem do elektronické schránky. Ale ani kvalitní zabezpečovací systém vás určitě nezruinuje, dá se pořídit už od 25 000 Kč včetně instalace. Cena za hlídání objektu bezpečnostní agenturou (pultem centralizované ochrany – PCO) se pohybuje podle typu služby od 500 Kč měsíčně. Navíc je možné si ostrahu vyzkoušet nezávazně na půl roku zdarma (www.hlidanizdarma.cz).

 

Nevěřte mýtům o zlodějích, fotka

 

Ohlídáme se sami

Toho, kdo se spolehne raději na hlídání psem, by mohly přesvědčit výsledky studie, jež prokázala, že pes může být z hlediska celkových nákladů ve finále dražší než alarm. Ani se střelnou zbraní si nemůžeme být jisti svým majetkem, tím spíš, že její použití může být snadno hodnoceno jako nepřiměřená obrana. Navíc většině soukromníků určitě chybí výcvik kontaktu s pachatelem, který pravidelně absolvují hlídky zásahových vozidel. Pachatele dokážou zneškodnit bez zbytečného rizika fyzických zranění na obou stranách. I proto je důležité si pro střežení majetku vybrat seriózní zavedenou bezpečnostní agenturu, která do výcviku svých lidí systematicky investuje. O úrovni služby může hodně vypovědět například oblečení a vybavení pracovníka bezpečnostní agentury.

Jak se chovat po nájezdu zloděje

Prvním krokem je zavolat Policii ČR a do jejího příchodu policie s ničím nehýbat. Prokázané překonání překážky, například mechanické poškození či porušení zámku za použití planžety, zanesou policisté do úředního dokumentu a vydají protokol o ohledání místa činu. Není-li poškození zámku viditelné, je nutné si vyžádat mechanoskopický rozbor (informaci o způsobu porušení zámku). Pro pojišťovnu budete od policie potřebovat také kopii Protokolu o trestním oznámení.

 

Nevěřte mýtům o zlodějích, fotka

 

Jednejte rychle

Nejpozději do 15 dnů od vloupání oznamte pojistnou událost pojišťovně. Obvykle je to možné telefonicky na bezplatné lince. Operátor po vás bude chtít kromě jména, příjmení a adresy také číslo smlouvy, příčinu a popis způsobené škody. Podrobný seznam poškozených či odcizených věcí s pořizovací cenou a kupními se předává technikovi realizujícímu prohlídku, nebo přímo likvidátorovi škody. Rozsah škod musí být zdokumentován formou zápisu. Škodu lze obvykle ohlásit i emailem. Poté, co policie vyšetřování případu uzavře, zkontrolujte, jestli jsou v závěrečném usnesení zahrnuty veškeré odcizené a poškozené předměty, jejich náhradu u pojišťovny nárokujete. Do 3 dnů od převzetí usnesení se lze proti jeho znění odvolat.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: JablotronDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Nevěřte mýtům o zlodějích zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »