Okna dovedou zabezpečit dům

12.10.2011 | Jana Henychová | Zabezpečení | Komentářů 1 |

Ze statistik kriminální policie jednoznačně vyplývá, že pokud jde o vniknutí nepovolaných osob, jsou nejzranitelnějším místem na domě stavební otvory, tedy okna a dveře. Více než 70% vloupání do domu se děje okny, a to bez rozbití skla.

Okna dovedou zabezpečit dům - foto, Hyperbydleni.cz

 

Většinou jde o levné výrobky s nedokonalým vnitřním i vnějším kováním. Jejich majitel tak sice ušetřil na vstupní investici, ovšem zároveň svůj majetek vystavil možné větší finanční ztrátě plynoucí z nebezpečí snadného vloupání.

 

Okna dovedou zabezpečit dům, fotka

 

Celkem jednoduchým nástrojem vloženým do spáry mezi křídla u klapačky (v případě dvoukřídlých oken i balkónových dveří) nebo křídlo a rám (u jednokřídlých oken) pachatel snadno vypáčí křídlo z rámu, aniž by poškodil zasklení. Mnohdy si vloupání nevšimne nejen blízké okolí, ale tuto situaci okamžitě nezaregistruje někdy ani uživatel bytu nebo vlastník domu. Že je v bytě něco jinak, zaznamená až s určitým zpožděním. Někdy při vypáčení křídla a průhybu dvojskla dojde k porušení tmelového uzávěru rámečku, což se projeví po čase orosením uvnitř dvojskla jako důsledek porušení jeho tepelně izolačních schopností.

Okna dokonalejší a bezpečnější

Plastová okna a nová dřevěná EURO okna uváděná na trh po roce 1990 přinesla změnu ve způsobu kování oken a jeho ovládání. Ovládání uzavíracích, otvíravých a větracích poloh z jednoho místa centrální vícepolohovou klikou přes celoobvodové kování umístěné ve spáře mezi křídlem a rámem okna přineslo v součinnosti s moderním těsněním ze syntetického kaučuku EPDM a zasklením izolačním dvojsklem či trojsklem značné úspory na prostupu tepla těmito tvorovými výplněmi. Úspory tepla se tak staly „hitem“ v konstrukci a výrobě oken. Vícekomorové profily rámu a křídel plastových oken, zvětšování stavební hloubky dřevěných EURO oken a zlepšování tepelně izolačních vlastností zasklení kombinací skel s nízkou emisivitou včetně náplní dutin dvojskel argonem, kryptonem, xenonem nebo směsí plynů přineslo rozmach výroby a užití těchto moderních otvorových výplní.
Současně s tím se zdokonalovalo také kování oken, zejména v oblasti ochrany proti vloupání. Takovou funkci dobře plní takzvané hřibové čepy, protisměrné hřibové čepy, blokovací pojistky na pásovém kování, dělená hřídel ovládací kliky a další prvky kování.

 

Okna dovedou zabezpečit dům, fotka

 

Bohužel však tímto směrem nepostupují všichni výrobci oken a na trhu stále jsou produkty s primitivním základním kováním o minimálním počtu válečkových uzávěrů bez hřibových čepů, které znesnadňují vypáčení křídel z rámu. Nízká cena takových oken je pro řadu lidí lákavá, ovšem důsledky mohou být, jak už bylo řečeno, nepříjemným překvapením.

Desetiboj proti vloupání

Naštěstí však český trh disponuje dostatkem spolehlivých producentů, jejichž výrobky – plastová i dřevěná okna – mají nejen perfektní tepelně izolační vlastnosti, skvělou statiku a pěkný design, ale dostojí i deseti bodům důležitým pro zabezpečení proti vloupání. Mezi tyto prvky patří:

  • patentově chráněné bezpečnostní skryté (trezorové) závěsy (panty) v horním a dolním rohu okna
  • hřibový čep v dolním rohu okna na straně kliky
  • dvojité protisměrné hřibové čepy ve spodní části okna zabraňující vysazení křídla ve větrací poloze
  • okenní klika s děleným mechanismem hřídele znemožňující manipulaci se čtyřhranem v případě odvrtání s vnější strany
  • půlvložkový zámek v dříku kliky nebo zajišťovací tlačítko sloužící současně jako dětská pojistka
  • hřibový čep nebo rohová západka u dřevěných oken v horním rohu křídla na straně kliky
  • jeden nebo dva hřibové čepy ve svislém kování na straně kliky
  • jeden nebo dva hřibové čepy ve svislé části kování na straně závěsů (pantů)

Všechny prvky lze seřídit ve třech směrech: v rovině okna, kolmo na rovinu okna (přítlak), nahoru a dolů, takže okno po seřízení je velmi snadno klikou ovladatelné. Bezpečnost proti vloupání - při zachování efektivních tepelně a zvukově izolačních vlastností - zvyšuje také na objednávku zasklení okna bezpečnostním sklem od kategorie odolnosti proti proražení P1A až P4A, stejně jako sklem tvrzeným.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Hoco, Vekra Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Ivana: Já bych zloděje...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »