Bodujte s bodovkami

2.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Umělé osvětlení by mělo s interiérem ladit tak, aby nerušilo. Což ovšem neznamená, že by svítidla neměla být vidět: jiné je však vhodné k práci, jiné k relaxaci nebo sledování televize. Může patřit k dominantám prostoru anebo pouze jemně dotvořit interiér.

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz

Osvětlení lze rozdělit na centrální a lokální. Centrální svítidla jsou obvykle ve středu místnosti a uplatnění najdou ve všech částech bytu, chodbami počínaje, přes kuchyni, jídelnu, dětské pokoje, ložnice až po obýváky. Takovým hlavním svítidlem může být kromě klasického lustru například i lišta s bodovkami. Bodové osvětlení má však nejširší uplatnění v podobě lokálních svítidel osvětlujících například psací stůl v pokoji či pracovně, noční stolek ložnici nebo dětském pokoji, zrcadlo nebo toaletní stolek v koupelně, pracovní desku v kuchyni, zajímavá zákoutí nebo umělecké předměty v obývacím pokoji.

Koupelna

Do koupelny vybíráme svítidla nejen z hlediska účelu a designu, ale hlavně s ohledem na bezpečnost. Tedy zásadně nízkonapěťové osvětlení (pod 12 V), navíc s adekvátním krytem. Riziko plyne z extrémně vlhkého prostředí, proto rozvody elektřiny a výběr svítidel podléhají jasně daným pravidlům. Koupelnu lze obecně rozdělit do čtyř zón: zóna 0 se týká vany, jedničkou označujeme prostor nad vanou do výšky 2, 25 m včetně vany, zóna 2 sahá od podlahy do výšky 2, 25 m a 60 cm od vany (stejné značení můžeme použít pro sprchové kouty a boxy). V žádné z těchto zón by neměly být elektrické spotřebiče, není-li to nezbytně nutné. Zóna označená trojkou vyžaduje zásuvky jištěné proudovým chráničem 30 mA. Svítidla by zároveň měla být vyrobena z kvalitních slitin odolných proti vlhkosti. Optimální centrální osvětlení v koupelně je ve formě vestavěného nebo přisazeného prvku, jeho roli však mohou dobře převzít i bodovky, některé i otočné. Bude je pak totiž možné nasměrovat na důležitá místa, například na zrcadlo, ale tak, aby se od světlo od plochy neodráželo a neoslňovalo. Bodovky jsou ideální také pro osvětlení koupelnového nábytku, mohou plnit i funkci náladového či relaxačního zdroje. Prostřednictvím barevného světla a variabilitou jeho intenzity lze interiéru dodat zajímavého plastického efektu.

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz

Kuchyně a jídelna

V kuchyni není světelných zdrojů nikdy dost, platí tu přímá úměra. A protože tu trávíme spoustu času, leckdy nejen kvůli vaření a stolování, je rozumné používat úsporné žárovky. Dobré a funkční osvětlení je nutné nejen pro jednotlivé pracovní zóny, ale také prostory určené pro stolování, eventuálně místo, kde si školák dělá úkoly (pokud je nechce psát sám ve svém pokoji u psacího stolu, což je pochopitelně optimální varianta). Důležitou roli hraje osvětlení u kuchyňských skříněk, kde působí zároveň jako estetický prvek. Kromě zářivkového světla s bílým nebo žlutým odstínem mají své opodstatněné místo v kuchyni samozřejmě i svítidla bodová. Zvláště se tu u nich cení opět natáčecí efekt, díky němuž lze světelný kužel nasměrovat tam, kam je potřeba. Uplatnění najdou bodovky pochopitelně i v podobě lišty zavěšené nebo zabudované ve stropě nad jídelním stolem.

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz

Obývací pokoj

Pro obývák vybíráme osvětlovací tělesa, která ladí nejen s designem celého interiéru, ale také se sebou navzájem. Vsadíte-li na jednoduché osvětlení prostřednictvím bodových svítidel zabudovaných ve stropě nebo umístěných na stěnách či lištách, vyhnete se riziku příliš extravagantního lustru, který se navíc časem obvykle okouká. V obývacím pokoji patří k nejvíc využívaným zdroj nad konferenčním stolkem a eventuálně jídelním stolem, světlo však budou potřebovat i jednotlivé zóny: prostor kolem pohovky, křesla ke čtení, kout s pěknou plastikou, nábytek se zajímavým nádobím a podobně. Pro obývací pokoj lze samozřejmě vybrat různé druhy svítidel, v duchu různých činností. V případě, že se rozhodnete pro kombinaci několika typů svítidel, dodržujte pravidlo jednotného designu.

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz

 

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz

Ložnice

V ložnici hraje nástěnné nebo bodové osvětlení důležitou roli hlavně kvůli osobní intimitě související se čtením. Bodovky mohou být i v podobě rampy nad lůžkem, s vypínačem na dosah ruky, aby nebylo nutné kvůli obsluze osvětlení vstávat. Atmosféru ložnice lze dotvořit i prostřednictvím barevných žárovek a filtrů.

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz
 

Dětský pokoj a pracovna

Oba prostory potřebují nejen centrální osvětlení, ale také světlo u psacího stolu a postele. K tomuto účelu se opět ideálně hodí právě bodovky nebo nástěnná svítidla (u psacího stolu ale oceníme stolní lampu). Intenzita pracovního osvětlení, které by mělo být dostatečně silné, ale zároveň také pořád příjemné, by se měla pohybovat kolem 500 luxů. Ideální směr dopadu světla na pracovní plochu je mírně zleva: nebude tak oslňovat, ani vrhat stíny. Podle stejných pravidel lze postupovat i při výběru osvětlení stolu školáka. Pozor na to, aby směrované světlo bodovek nekreslilo výrazné stíny, ostré kontrasty světla a stínu působí na děti rušivě. Nezapomeňte na speciální dětská svítidla v podobě oblíbených postaviček nebo dětských motivů (pro menší ratolesti) a na svítidlo ke čtení v posteli. V pokojích nejmenších dětí by světelné zdroje měly být mimo jejich dosah.

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz

Hala, chodba, šatna

Bodovky najdou uplatnění nejen na stropě a na stěnách, ale také z boku schodnic na schodištích, kde dobře poslouží jako orientační. Oceníte je také při osvětlení odkládacích prostor, botníku nebo šatní (i vestavěné) skříně. Výborné je použití bodových osvětlovacích těles v šatnách a úložných prostorách, kde je lze dobře nasměrovat na důležité ukládací zóny. Pokud zjistíte, že někde světlo chybí, nezoufejte. Ještě přece existují doplňkové světelné zdroje jako stojací či stolní lampy, které chybějící světlo nahradí. V případě, že nejste zastánci bodovek či nástěnného osvětlení a raději používáte lampy, pamatujte ve odpovídající fázi stavby na dostatek zásuvek pro umístění světelného zdroje.

Bodujte s bodovkami - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Alena Müllerová

Foto: Abitare, Delta Light,

Eco design, LuminexDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Bodujte s bodovkami zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »