Luxfery funkční a elegantní

22.5.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Jsou krásné a funkční, interiéru dodají nečekaný efekt. Skleněné tvárnice v architektuře znovu nalézají svoje místo a dovedou přitom využít nejen tradičních vlastností, z nichž nejdůležitější jsou pevnost a řízený prostup světla, ale také designový pokrok.

Luxfery funkční a elegantní - foto, Hyperbydleni.cz

V českých zemích jsou luxfery tradičním stavebním materiálem. Jejich rozšíření v minulosti přispívalo i to, že se jednalo o domácí produkt. Továrna v Duchcově u Teplic dodnes vyrábí skleněné tvárnice, které se exportují do celého světa. V průběhu desetiletí výroby došlo samozřejmě k mnoha technologickým změnám v technologii výroby, ale hlavně v designu. Dnešní vzhled luxfer je funkční i moderní. Design navrhují renomovaní italští designéři pracující pro nadnárodního výrobce, který dnes tuzemskou továrnu vlastní.

Originální stavební prvek

Skleněné tvárnice jsou v architektuře oblíbené z mnoha důvodů: Je to například jediný stavební materiál, z kterého postavíte pevnou, neprostupnou zeď, přes kterou prochází světlo. Vhodně zvoleným vzorem, barvou nebo povrchovou úpravou se dá nejen množství procházejícího světla, ale i průhlednost regulovat. Dnešní sortiment luxfer prodávaných ve specializovaných prodejnách, hobby obchodech a stavebninách čítá stovky druhů a provedení.

Interiér plný barev

Tak například luxfery v pastelových barvách: Každá z barev jako je aquamarine, siena bronz, rosa, atd. má lesklé i matné provedení, hladký
i zvlněný povrch a několik rozměrů. Použití těchto luxfer je opravdu široké. Velmi oblíbené jsou stěny ke sprchovým koutům, dělící příčky a bary do kuchyní a jídelen. Jdou ale postavit i celé příčky oddělující jednotlivé místnosti. Jde jen o nápad a o to pohrát si při návrhu obytných prostor se světlem a barvou. Další rozšíření možností použití nabízejí zakončovací a rohové luxfery. V interiéru se pak dají postavit polopříčky, obloukové a rohové stěny. Vhodně zvolené barvy a povrchová úprava luxfer dodají interiéru vždy osobitý vzhled a charakter.  

Designové luxfery

Úplně samostatnou kapitolou jsou designové luxfery z kolekce Mendini. Tato řada byla primárně navržena pro použití v interiéru. Jasné, moderní a hlavně netradiční a neokoukané barvy podněcují představivost uživatelů v jejich použití. Luxfery Mendini mají speciální, zrcadlící nástřik na bočních hranách pro odraz paprsků světla, které dopadají na povrch luxfery a zároveň zintenzivňují použité barvy. Barevná paleta je opravdu obdivuhodná od citrónově žluté, jedovatě zelené, odstínu modré až po hřejivě medovou a temně fialovou. Nemusí být jednoduché vybrat si z nabízených barev.

Luxfery funkční a elegantní - foto, Hyperbydleni.cz

Neomezené možnosti využití

Pokud se investor nebo architekt dokáže při navrhování odvázat, vznikají opravdu unikátní stěny, které jsou v interiéru vždy dominantní.
Nové modelové řady a nové technologie pro stavbu luxfer udělují tomuto stavebnímu materiálu známku něčeho výjimečného a neopakovatelného. Z luxfer se dají složit různé obrazce, kdy tvar i forma podléhá jen vaší fantazii.
Samozřejmě, že jakýkoliv skvostný návrh, který se rýsuje na stole architekta, může zkazit nepodařená realizace. Je tedy nanejvýš vhodné realizovat tento specifický stavební prvek v součinnosti se specializovanou stavební firmou.

Realizace ovlivní výsledek

Na českém trhu je v současné době k dispozici několik stavebních systémů pro luxfery. Od klasického zdění, přes prefabrikované panely nebo Ezylay silikon systém. Tento systém například vůbec nepoužívá maltu pro spojování jednotlivých luxfer, ale pouze systém hliníkových profilů, plastových křížků a pevnostního silikonu. Jedná se o tzv. suchý systém výstavby.
Tyto moderní systémy jsou již poměrně sofistikované, ale ani běžné zdění se dnes již nedělá jen pomocí šedého betonu. Výrobci a prodejci luxfer dnes již standardně dodávají originální zdící směs Vetromaltu, určenou pro zdění z nesavých materiálů jako je sklo. Dále je vhodné použít vymezovací křížky pro zajištění pravidelných spár. Pomocí těchto originálních komponentů je možné i při klasické vyzdívce dosáhnout výborného konečného dojmu z postavené stěny. Vzhledem k tomu, že ne každý systém se hodí pro všechny typy stěn, je vhodné se vždy poradit s odborníky.

Luxfery funkční a elegantní - foto, Hyperbydleni.cz

Efekty

Pro podpoření celkového dojmu z luxferové stěny, je možné tvárnice nasvítit bodovým nebo led diodovým světlem. Efektní LED osvětlení vychází z principu barevného nasvícení vnitřního prostoru luxfer. K tomu se používají vysoce svítivé LED diody s proměnným světlem. Tónování je možné měnit, plynule nebo skokově, či vzájemně prolínat. Stěnám ze skleněných tvárnic se díky popsaným efektům daří získat nečekanou a jedinečnou image. Systém má navíc velmi nízkou spotřebu energie.

Text: Allmull, Luxfery.cz, foto: Luxfery.cz, České luxfery
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Luxfery funkční a elegantní zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »