Osvětlení může pomoci i uškodit

26.8.2008 | Jana Pekařová | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Technika, která nás v běžném životě – a zejména v kanceláři – obklopuje, často velmi namáhá zrak, zejména pokud pracujeme s počítačem. A protože u monitoru obvykle trávíme spoustu času, není od věci myslet na to, abychom si zrak co nejméně poškodili. Důležitou roli v tom bude bezesporu hrát osvětlení, denní i umělé.

Osvětlení může pomoci i uškodit - foto, Hyperbydleni.cz

 

Podstatné je poradit si co nejlépe nejdříve s přirozeným denním světlem: je-li totiž příliš intenzivní, práci u pracovního stolu – hlavně na počítači – ztěžuje. Proto je někdy nutné myslet na vhodné zastínění, které by mělo přístup denního světla a jeho množství usměrnit. Pravidlo u místění stolu tak, abychom si nestínili a aby pracovní plocha byla na přímé cestě světla, je nejspíš už notoricky známé, ale přece jen: pro praváky je optimální směr světla zleva, pro leváky zprava. Důležitou okolností je také druh a doba převažujícího typu práce, tedy fakt, zda potřebujete preferovat spíše dobře osvětlenou horizontální plochu pro psaní a čtení, nebo převažuje spíš práce na monitoru. Vhodné místo pro stůl je nutné vybírat také s ohledem na orientaci okna na světovou stranu, v potaz je nutné brát i velkost a tvar místnosti. Monitor počítače na stole by určitě neměl směřovat proti oknu: hrozí kontrast jasů, který by mohl být tak velký, že znesnadní nebo dokonce znemožní vnímat informace na obrazovce. Okno se rovněž s největší pravděpodobností bude na monitoru odrážet.

Výběr svítidel 

 

Rozhodně se nespoléhejte na to, že na zajištění adekvátní světelné pohody u stolu bude stačit stolní lampa, ta je v podstatě bez kvalitního celkového osvětlení pouhým designován doplňkem. Zrak člověka totiž nutně potřebuje v intervalu tří až čtyř minut určitý odpočinek spočívající v rozostření, tedy uvolnění svalů, které ovládají zaostření na detail objektu (například text). To se děje podvědomým zvednutím očí a chvilkové zahledění se do „nekonečna“. Oko přijímá viditelné (elektromagnetické) záření ve vlnovém rozsahu od 280 do 750 nanometrů. Znamená to, že světlo dopadající na povrch (například pracovního stolu) vnímáme v podobě odražených paprsků, tedy jasu. Je tedy velmi důležité, z jakého materiálu je deska vyrobena. Nejvhodnější je proto matný povrch v neutrální barvě a vyvarovat bychom se měli lesklých ploch a výrazných kontrastů (černá, bílá). Je také nutné dbát na dostatečné osvětlení jednotlivých částí stolu, aby nám nevznikaly nejen rušivé stíny, ale ani příliš ostré rozhraní světla a tmy. Nutnost přizpůsobovat se rozdílným hladinám jasu oči i mozek zbytečně namáhá a unavuje, což se může v extrémních případech projevit například bolestmi hlavy. Optimální je tedy pro osvětlení pracovní plochy (minimálně 300 luxů) použít v běžných místnostech celkový zdroj (nejlépe difusní – nepřímý) doplněný o lokální osvětlovací těleso (lampička).

Osvětlení může pomoci i uškodit - foto, Hyperbydleni.cz

Žárovka, nebo zářivka?

Žárovková svítidla jsou obecně charakteristická malým výkonem, proto se hodí spíše do obytných prostor než do kanceláří a pracoven. Výjimkou potvrzující pravidlo jsou některé žárovky halogenové, mají však větší spotřebu. Lepší jsou úsporné (kompaktní) zářivky, jež při nižší energetické náročnosti poskytují více světla. Obecně za nejvhodnější lze označit zářivky, lineární, jednopaticové, kruhové atd…

Pro centrální osvětlení se hodí zdroj světla s příjemnou barvou (srovnatelnou se žárovkou - teple bílou nebo podobnou dennímu světlu), umožňující hodnověrný vjem reality, s indexem vyšším 800 (uvedeno na každé zářivce). Obvykle jde o označení 830 (teple bílá), 840 (bílá) atd., kde dvojčíslí za první číslicí znamená tón světla. Lokální svítidla (stolní lampy) vybíráme i s ohledem na možnost úpravy jejich polohu a regulace výkonu (stmívání). Podstatnou vlastností je rovněž odolnost konstrukce lampy proti otřesům – chvění, které se na lampu může přenášet při práci s klávesnicí počítače by se mohlo odrazem zintenzivnit, odrazit se v blikání světelného zdroje a negativně ovlivňovat oči.

Osvětlení může pomoci i uškodit - foto, Hyperbydleni.cz

Přímé versus nepřímé osvětlení

Při přímém osvětlení světlo putuje od zdroje přímo na pracovní místo, na vodorovné pracovní rovině je sice efektivní, ale vznikají při něm ostré stíny. Světlo z nepřímého osvětlení dopadá na pracovní místo až po odrazu ze stropu a stěn, takže působí příjemně, ovšem místnost bez stínů působí nejasně. Kombinace způsobů osvětlení přináší výhody v podobě efektivní intenzity a příjemného působení prostoru.

Mellow light

Koncepce, která se inspirovala v charakteristice denního světla. Cesta světla je viditelná, individuální světelnou složku zvyšují svítidla zaměřená na stoly pracovních míst. Osvětlení kanceláře lze dotvořit prostřednictvím tzv. akcentujícího osvětlení (například pomocí reflektorů s důrazem na svislé plochy nebo artefakty). Asymetrické osvětlení stěn ve větších kancelářích zase působí živě a vytváří lepší prostorový dojem.

Osvětlení může pomoci i uškodit - foto, Hyperbydleni.cz

Aktivní světlo

Umožňuje prostřednictvím umělého osvětlení získat kvality a dynamiku světla přirozeného, zvláště v prostorách bez dostatečného nebo úplného přístupu denního osvětlení. Takové osvětlení při dobré koncepci lidi v kanceláři stimuluje, aktivuje a motivuje k lepším výkonům, zamezuje únavě. Aktivní světlo je výsledkem elektronického řízení speciální světelné techniky, využívá nepřímého osvětlení, dodatečných světelných efektů a principu střídání a průběhu světla, při němž se v soustavě počítá i se světlem denním. V systému mají svou roli například i pomalu se pohybující světelné paprsky, záblesky, stejně jako automaticky se nastavující žaluzie.

Osvětlení může pomoci i uškodit - foto, Hyperbydleni.cz

Kancelář pro jednoho

Osvětlení je uzpůsobené individuálním potřebám vykonávané činnosti a preferencím konkrétního uživatele kanceláře. K dispozici jsou mobilní i fixní formy svítidel (stojanová, nástěnná, stropní a závěsná). Místně akcentované osvětlení lze získat díky přívodním lištovým osvětlovacím systémům. Barva světla lze doporučit teple nebo neutrálně bílou, podle celkového tónu zařízení kanceláře. spíš teplejší nebo studenější barvy. Osvětlení by hlavně mělo zaručit příjemné rozložení jasů s ohledem na práci s monitory. Funkční osvětlení by mělo vycházet z cíleného osvětlení stěn a stropů nebo z kombinace přímého a nepřímého osvětlení se závěsnými svítidly.

Velké kanceláře

Ve velké místnosti převažují práce s obrazovkou činnosti z toho vycházející (například zóny pro jednání, komunikaci a návštěvy), přičemž pracovní zóny mohou být oddělené nebo otevřené. To vše musí respektovat a zohledňovat návrh osvětlení s cílem optimálně a ergonomicky osvětlit každé jednotlivé pracoviště bez rizika oslnění a únavy. Velkoplošné kanceláře se osvětlují převážně velkoplošnými osvětlovacími systémy od stropu. Lze toho dosáhnout koncepcí aktivního světla.

Osvětlení může pomoci i uškodit - foto, Hyperbydleni.cz

Týmové kanceláře

Týmové kanceláře se obvykle člení paralelně s okenní stěnou, takže denní světlo dopadá trvale z boku. Z této skutečnosti vychází také základní osvětlení, které kromě umístění jednotlivých pracovišť bere na zřetel rovněž jejich specifickou potřebu světla. Přímé osvětlení kanceláře (hlavně směrované) je nutno sladit souběžně s dopadajícím denním světlem, aby bylo možné správně použít jak denního, tak umělého světla s akcentem na práci s obrazovkou. Osvětlení týmové kanceláře je většinou izotropní, takže se musí přizpůsobit střídavému dopadu světla. Výsledná celková světelná atmosféra by měla být celistvá, aby zamezila dojmu stísněnosti, což dobře zvládnou speciální svítidla downlight a světelné systémy umožňující přímo-nepřímé osvětlení.

Kombinovaná a flexibilní kancelář

Jde o formu týmové kanceláře, jejíž uspořádání vychází z centrálního řešení: zóna uprostřed jednotlivých pracovišť funguje jako společný komunikační prostor. Jednotlivé kancelářské prostory bývají většinou na vnější straně budovy, takže při vytváření osvětlovacího systému je nutné vycházet z různých variant kombinace denního a umělého světla s ohledem na činnosti, které v tomto typu kanceláře probíhají, u flexibilního prostoru je také nutné počítat s eventualitou rychlých prostorových změn a odpovídající světelnou variabilitou, aniž by se změny negativně projevily na funkčnost a ergonomii práce na obrazovce. Optimální jsou závěsná přímo-nepřímá-svítidla nebo lištové systémy, lze použít i svítidla pro jednotlivce. Základní osvětlení by mělo používat neutrální bílé barvy světla, náladu lze reflektovat použitím rozdílné světelné intenzity a jasu, což může být úkol pro „aktivní světlo“. Stejného efektu lze dosáhnout barevně akcentovaným osvětlením stěn, stropů a podlah.

Osvětlení může pomoci i uškodit - foto, Hyperbydleni.cz

Zasedací místnosti

Osvětlení konferenčních, zasedacích a seminárních prostor by mělo vycházet z cíle dosáhnout nejen přirozených světelných poměrů, ale také s ohledem na prezentační a mediální technické požadavky, vybavení (sedadla, stoly, jejich rozmístění) a uspořádání místnosti. Navržená osvětlovací soustava by měla respektovat také polyfunkční poslání zmíněných prostor. K nejdůležitějším požadavkům patří odpovídající intenzita, sladění jasů a co největší volnost osvětlení velkých stolů a pracovních ploch, v rozlehlých konferenčních místnostech je ovšem potřeba se prostřednictvím vhodných osvětlovacích těles postarat také o určitou intimitu (tak jako v menších prostorech jde naopak jde o otevřenost a eliminaci pocitu stísněnosti).

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek Osvětlení může pomoci i uškodit zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »