Když slunce překáží

18.1.2008 | Vladimír Iliev | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Rolety, žaluzie, plisé nebo protisluneční fólie odrážejí díky své povrchové úpravě tepelné záření a zajišťují příjemné klima v interiéru. Teplota lamel meziokenních žaluzií však dosahuje v létě teplot kolem 70 stupňů Celsia, což stačí, abyste si na nich usmažili vajíčka.

Když slunce překáží - foto, Hyperbydleni.cz

Zařízení k ochraně člověka proti negativním účinkům slunečního záření mají svůj zcela jasný smysl. Nejsme přitom sami, komu horko vadí. I  na sluneční záření tak otrlí živočichové, jako jsou pouštní ještěrky, vyhledávají (pokud teplota přesáhne 30 şC) bezpečný stín. Při teplotě 50 şC je s nimi dočista amen. V lidském racionálním světě je jisté, že s okolní teplotou výrazně klesá výkonnost zaměstnanců, zvyšuje se počet chybných úkonů i pracovních úrazů.

Začínáme roletami

Pro moderní interiéry jsou interiérové rolety opět návratem na výsluní. Jsou náhradou všem druhům žaluzií. Rozměr upravuje výrobce na přání zákazníka. Používá se pro okna svislá a střešní. Moderní ovládání je pružinou, řetízkem, klikou nebo motorem. Průměr roletového systému se odvozuje od výrobních rozměrů a zátěže stínícího média. Spodní závaží zajišťuje napínání látky a můžete vybírat dřevěné nebo hliníkové  s možností výběru barev.  Stínící materiál, doletována, je vysoce kvalitní technická textilie. Pro kanceláře a PC sály doporučujeme používání roletových látek s perlexovou a nehořlavou úpravou. Náročného zákazníka uspokojí moderní trendy roletového média. Je to materiál - Soltis a špičkou je Screen. Tyto materiály nabízí průhled do exteriéru přírody, zároveň utlumí intenzitu světla, ale nezatemní, sníží průchod tepla, některé typy jsou nehořlavé. Kazetové  rolety je možno v menších rozměrech používat jako horizontální zastínění ve spojení motoru a silné pružiny. Pro vetší rozměry musí být rolety osazeny podpůrnými tyčkami proti prověšení stínícího materiálu. Hliníkové kazety rolet je možné komaxitováním dobarvit dle přání zákazníka.

Žaluzie nebo plisé

Horizontální a vertikální hliníkové žaluzie patří bezpochyby mezi nejrozšířenější druhy zastínění. Pro žaluzie mluví příznivá pořizovací cena, dlouhá životnost, snadná obsluha a regulace průchodu světla do interiéru. Nevýhodou žaluzie jsou poněkud horší tepelně-izolační vlastnosti. Lamely žaluzie vyrobené z hliníku se na slunci rozehřívají a část tepla předávají do interiéru sáláním. Moderním hitem, který se tradičně řadí mezi žaluzie, je takzvané plisé. Dokáže nejen komfortně zastínit, ale i zpříjemnit vzhled oken a tím samozřejmě i celého interiéru. Výrobek je kombinací látkových rolet a horizontálních žaluzií, kde pravidelně skládaná látka v podobě harmoniky zastává funkci stínících lamel. K dispozici je velký výběr různých tvarů a barev. Plisé se používají pro svislá i střešní okna a své uplatnění nejčastěji nachází při zastínění zimních zahrad. Pro střešní okna trh nabízí oblíbenou variantu dvojitého plisé nazvanou NIGHT AND DAY( Noc a Den) podle slavného songu, který proslavil Frank Sinatra. Přes den můžete použít textilii průhlednou, přes noc neprůhlednou nebo opačně.Do PVC oken lze umístit plisé s takzvanou. „bezespojovou“ montáží. V takovém případě je plisovaná žaluzie do okna připevněna bez použití jakéhokoliv šroubku či vrutu. Pokud se časem rozhodnete pro jiný typ stínění, jsou vaše okna bez děr po předchozích montážích.

Roleta od Římanů

Římská roleta je dalším atraktivním doplňkem k oknům, jejím vytažením se vytváří efektní pravidelné sklady. Velikou výhodou této rolety je její snadná údržba. Látka římské rolety je připevněna k hliníkovému profilu pomocí suchého zipu, což umožňuje její snadné odejmutí. Navíc materiály z nichž je vyrobena, lze prát. Roleta je ovládána pomocí řetízkového mechanismu, který umožňuje zastavení v jakékoli poloze a regulovat tak míru zastínění interiéru. Neustálý vývoj stínící techniky a poptávka architektů po netradičních formách stínění přispěly ke vzniku jedné z největších zajímavostí posledních let - kombinaci žaluzie a rolety. Výrobek účelně a efektivně kombinuje vlastnosti klasické rolety, horizontální žaluzie a dokáže nahradit také záclonu nebo závěs. Ovládání se provádí pomocí řetízku.

Úplné zatmění

Stále silnější obliba půdních vestaveb výrobce přiměla vyvinout roletu, která je svou konstrukcí a stínícími vlastnostmi primárně určena pro střešní okna. Součástí rolety pro střešní okna je kovová lišta umožňující fixaci do bočních háčků. Tyto háčky umožňují zastavit roletu ve dvou základních polohách a regulovat tak intenzitu světla přicházejícího zvenčí. Jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto výrobku je, že rovnoměrně tlumí sluneční paprsky a významnou měrou tak zabraňuje přehřívání interiérů. Roleta pro střešní okna je konstruována tak, že látka má stálý tah a nedochází tedy k jejímu prověšování. Rozměry této rolety jsou závislé na parametrech střešního okna, obecně však platí, že maximální šířka je 140 cm a výška 180 cm. Celostínící roleta pro střešní okna je špičkový produkt, který zaručuje dokonalé stínění po celém obvodu okna. Při použití materiálu Blackout navíc dosáhnete úplného zatemnění. Tento typ rolety je možno použít na většinu střešních oken. Roletu lze jednoduchým způsobem zastavit v jakékoli poloze a zvolit nejpříjemnější možnost zatemnění nebo stínění. Díky důmyslnému pružinovému mechanismu a speciálnímu aretačnímu kolíčku nedochází k prověšování látky nebo jejímu vypadávání z bočních lišt. Montáž rolety na okno je velice snadná a zvládne ji snadno každý.

Štít na plášti budovy

Je známou a ověřenou skutečností, že venkovní stínění je mnohem účinnější než interiérové – lépe totiž reguluje teplo zachycením slunečního záření dříve, než dopadne na okenní sklo nebo fasádu. Nedochází k rozehřívání těchto materiálů a k druhotnému sálání do místnosti. Venkovní screenové rolety patří mezi moderní a spolehlivé stínící systémy, zajišťující příjemnou teplotu v interiéru, optimální světelné podmínky pro práci i odpočinek a také výrazně šetřící prostředky na klimatizaci. Jisté je, že venkovní rolety jsou vystaveny všem vnějším vlivům a klimatickým změnám, a to klade zvýšené nároky na kvalitu konstrukce i použitých materiálů. Také venkovní horizontální žaluzie představují moderní a velmi účinný prostředek pro zajištění optimálního světelného a tepelného prostředí v interiéru.

Když slunce překáží - foto, Hyperbydleni.cz

Zlomíme slunce

Slunolam je souhrnné označení pro stínící a fasádní prvky, které chrání budovy a jejich uživatele před přímým účinkem slunečního světla i před tepelnou radiací. Slunolamy prokazatelně a výrazně snižují instalační a provozní náklady na klimatizaci a ventilaci budov. Kromě svých vynikajících vlastností zaujmou i atraktivním designem a v rukou zručných architektů se stávají klenotem a určujícím prvkem fasád. Zejména moderní administrativní a komerční budovy si bez slunolamů lze již stěží představit. Mohou být pevné či pohyblivé. Pevné slunolamy se skládají z hliníkových lamel o průřezu C nebo Z, které jsou připevněny ke kovovým držákům. Celý systém je maximálně pevný a odolný proti venkovním vlivům.

Luxusní aristokrat

Venkovní markýzy se vyrábějí v mnoha tvarech, velikostech a variantách, vždy však mají něco společného. Jejich hlavním úkolem je zajistit svému uživateli příjemné prostředí pro práci, zábavu nebo odpočinek. V horkém létě můžeme relaxovat v jejich příjemném stínu, při dešti naopak díky kvalitním impregnovaným látkám umožňují posezení v suchu. Kromě toho zkrášlují vzhled budov a při komerčním využití plní navíc i reklamní funkci. U sklopných a výsuvných markýz je stínící tkanina navinuta na ocelovou tyč a svou spodní částí je zasunuta v předním hliníkovém profilu. Universální konstrukce markýzy je charakterizována čtvercovým ocelovým profilem k ukotvení všech segmentů markýzy, pro snadnou montáž na zeď nebo strop. Díky čtvercovému ocelovému profilu mají markýzy vysokou pevnost i při velkých rozměrech. Markýzy můžete ovládat ručně, klikou nebo spínačem pomocí motoru. Pro vyšší komfort obsluhy markýzy, je možno instalovat automatické řízení slunce / vítr, které může vaši markýzu ovládat zcela automaticky v závislosti na počasí.

Plachta popožene jachtu

Čím větší markýza, tím je náchylnější k tomu, že při náhlém poryvu větru „napne plachtu“ a začne se chovat jako závodní jachta. Proto je důležité s touto okolností počítat jak při výběru, tak při instalaci. Ideální markýza by měla umožňovat velmi rychlé zatažení, aby vám žádná letní bouřka nezpůsobila mnohdy komickou, ale v důsledcích velmi zbytečnou lapálii. Velmi oblíbené jsou proto takzvané kazetové markýzy. Ty jsou řešeny tak, aby se celá markýza po zasunutí schovala do kazety, což je nejenom esteticky zajímavé, ale prospívá to i životnosti zastínění. Precizní systém umožňuje staženou markýzu pevně uzavřít v boxu a dokonale ji chránit před nepřízní počasí. Je vhodná i pro nejnáročnější uživatele vzhledem ke své vysoké estetické hodnotě. Doporučujeme ovládat motorem s dálkovým ovladačem. Tento typ markýzy dosahuje maximální šíře 5 metrů a maximálního výsunu 3,1 metrů. Výrobci nabízí rovněž markýzy pro mobilní zastínění. Tento typ markýz je velice užitečný pro zahradní restaurace. Toto provedení je vhodné tam, kde není možné markýzy kotvit do zdi nebo je třeba zastínit plochu větších rozměrů.

Digitální sluha

Dnešní technologie nám přináší za rozumnou cenu skvělé možnosti automatického ovládání prvků stínící techniky a z toho plynoucí komfort při manipulaci s tímto zastíněním. Instalace je přitom velmi jednoduchá díky bezdrátovému radiovému ovládání. Systém můžete aplikovat bez problémů i na vaše staré, řetízkem ovládané prvky. Dodatečně si tak můžete vytahování a nastavování vašich rolet či žaluzií plně zautomatizovat. Odpadá nutnost sekání zdí pro uložení instalace nebo šroubování lišt.  Vysílač nalepíte na zeď, třeba i na skleněnou. Elektromotory pro pohon venkovních žaluzií si nejen poradí se spouštěním a vytahováním žaluzií o ploše až 25 m2, ale zároveň jsou schopny s milimetrovou přesností nastavit sklon lamel tak, aby vytvořily světelné podmínky přesně podle vašeho přání. Exteriérové markýzy lze také ovládat automaticky. Reagují na slunce, vítr a déšť. Základem jejich řízení je povětrnostní stanice, která sleduje prostřednictvím čidel informace o venkovním prostředí. Například rychlost a směr větru, intenzitu a délku slunečního svitu nebo vnitřní a vnější teplotu. Sluneční a větrná automatika pak řídí stahování a vytahování markýz v závislosti na síle větru a intenzitě slunečního záření. Pro ochranu před deštěm může být přímo na větrné a sluneční čidlo napojeno čidlo dešťové.

Když slunce překáží - foto, Hyperbydleni.cz

Na dotyk prstu

Použití prvků stínící techniky ve výše popsaném rozsahu vyžaduje kvalitní řídicí systém. Tento systém musí zaručit několik funkcí. Musí umět řídit objekt či budovu jako celek podle zadaných parametrů. Musí umožnit rozdělení budovy do zón a řízení tak optimalizovat. Například vyvolat zatažení venkovních žaluzií pouze na fasádách aktuálně vystavených působení větru, aby se předešlo jejich poškození. Jedním ze systémů, který takto řídí stínící techniku je například Inteo RTS od firmy Somfy. Každá roleta má svůj vlastní přijímač. Dostává tak od vás povely buď přes nástěnný anebo ruční vysílač anebo přes centrální řídící automatiku. S tímto systémem můžete řídit vaše rolety samostatně anebo centrálně všechny najednou. Můžete tvořit skupiny, například ovládat rolety na jižní straně nezávisle na roletách umístěných na straně severní. Obslužné varianty lze libovolně měnit. Řídící povely zadáváte nástěnným anebo ručním vysílačem. Při volbě přijímače vám systém nabízí dvě možnosti. Buď zvolíte roletový pohon a přijímač v jednom, přičemž budete řídit stahování dálkovým ručním ovladačem. Anebo se rozhodnete pro nástěnný vysílač, který přimontujete na zeď dvěma šroubky v blízkosti roletového pohonu a rozvodné krabičky. Stisknutím nástěnného vysílače vyšlete signál na jeden anebo na nastavený počet roletových přijímačů. Dodatečně můžete řídit vaše rolety také z pohovky pomocí ručního vysílače, můžete předávat centrálně vaše povely nahoru a dolu k roletovým přijímačům. Přejete-li si pohybovat s roletami nezávisle na sobě - jednou samostatně, podruhé třeba ve skupinách nebo centrálně, není problém, systém to umožňuje.

Necháme to robotovi

Inteo vám také nabízí k nástěnnému vysílači řídící automatiku. Jedná se o centrální plně automatické rádiové řízení, které pohybuje s vašimi roletami v závislosti na čase a přejete-li si to, také v závislosti na slunečním svitu. A to bez toho, aniž byste na to museli myslet a bez ohledu na to, jste-li doma anebo na dovolené. Budete-li si to přát, přizpůsobí se automatika díky programu Cosmic také rozdílným časům východu a západu slunce, a to v závislosti na ročním období. S Inteo RTS systémem můžete vaše rolety ovládat v okruhu cca 20 m, a to i přes dvě masivní ocelovobetonové zdi. K řízení se používá plovoucího kódu, takže nemusíte mít strach, že by váš vysílač někdo rušil nebo získal kontrolu nad ovládáním.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Když slunce překáží zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »