Nedostatek světla snižuje výkon

19.7.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Svítidla, osvětlení | Komentářů 0 |

Přirozené světlo určuje vnímání prostoru a času. Denní světlo proměňuje svět, protože se samo trvale mění. Jeho výkyvy a cykly ovlivňují základním způsobem zdraví a pohodlí lidí.

Nedostatek jasného denního světla tak rozhodujícím způsobem snižuje výkonnost a vede k předčasné únavě. Trvalé osvětlení s nízkou statickou úrovní jasů, stále stejným rozložením svítivosti a homogenním světelným zabarvením vedou k prokazatelnému fyziologickému snížení výkonnosti.

Aktivní světlo


Co se stává při denním světle zážitkem, toho se dá dosáhnout i při umělém světle: vědomá hra s dynamickým a pohybujícím se světlem dostane pomocí cíleného návrhu a managementu osvětlování nový význam. Jako "aktivní světlo" (Active Light) vytváří možnost získat zpět dynamické kvality denního světla i při umělém osvětlení a nechat je působit tam, kam má přirozené světlo málo přístupu: kancelářské světlo to smysluplně stimuluje, aktivuje a motivuje.

Žárovky i žaluzie


Osvětlovací soustava s aktivním světlem dodává místnosti kanceláře živou atmosféru přirozeného denního světla. Program elektronicky koordinuje všechna střídání svítivosti, jasu a barev v jednom programu sladěném na denní světlo. Přitom se mohou použít dodatečně podpůrné změny světla, jako např. pomalu se pohybující náhodné osvětlení (záblesky) na stropech a stěnách se svítidly nebo také automaticky nastavované žaluzie ke zmírnění denního světla.

Světlo podle scénáře


Scénář sestavený ve fázi návrhu definuje požadované situace a umožňuje přesné denní a roční sladění na místní prostorové a funkční podmínky. Aktivní světlo umožňuje sladěným elektronickým řízením světla a speciálně k tomu přizpůsobenou světelnou technikou průběžnou simulaci světelných poměrů podobných těm denním. Aktivní světlo vytváří nepřímým osvětlením a dodatečnými světelnými efekty přirozené střídání a průběh světla. Přitom se denní světlo automaticky integruje do programovatelného průběhu osvětlení. Přesto dovoluje aktivní světlo individuálně a přímo uspořádat situaci osvětlení na jednotlivých pracovištích.

Svítíme do buňky i na šéfa


Kancelář pro jednotlivce je klasickým typem kanceláře pro všechny formy kancelářské práce. Podle velikosti a potřeby prostoru se všude využívá kanceláří s buňkami nebo pro jednotlivce. Může to být reprezentativní kancelář šéfa nebo pracoviště novináře či vědce. Zařízení nábytkem a vybavení se vyřizují individuálně na přání a podle potřeb uživatelů. Stejně tak individuálně zohledňuje osvětlení všechny důležité pracovní funkce a osobní potřeby uživatelů kanceláře. Méně akcentované osvětlení vytvoří lištové osvětlovací systémy.

Světlo podle prostoru


I funkční osvětlení by mělo podporovat charakter celého interiéru a vytvářet příjemnou a motivující světelnou atmosféru. K tomu může dojít působivým uspořádáním cíleného osvětlení stěn a stropů nebo kombinovanou formou přímonepřímého osvětlení se závěsnými svítidly. Svítivost by měla být při vyváženém jasu a přiměřené intenzitě osvětlení střižena na velikost prostoru. Jako barva světla se doporučuje jak teple bílá tak neutrální bílá, podle toho, zda má barevný tón zařízení spíš teplejší nebo studenější barvy. Osvětlení kanceláře pro jednotlivce může přitom nasměrovaným světlem vytvářet efekty a akcenty, mělo by však zaručit příjemné rozložení jasů a zohlednit možnost práce s monitory.(red)Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Nedostatek světla snižuje výkon zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »