Světla, osvětlení, svítidla…nebo obyčejné lampičky?

17.8.2010 | Lucie Sýkorová | Svítidla, osvětlení | Komentářů 1 |

Říká se, že okna jsou oči každého domu, či bytu. Co když ale zrovna ten náš interiér nedisponuje okny, která by mu poskytovala dostatek světla? Stejně tak, jako správně situovaná okna, hraje i umístění, množství a intenzita umělého osvětlení svou nemalou roli.

Světla, osvětlení, svítidla…nebo obyčejné lampičky? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dá se říci, že všechny typy osvětlení jsou „in“. Na zdech i stropě najdete šedesátá léta i nejmodernější kousky. Lustry, svítila, lampy mají obecně jednodušší tvary. Z materiálů vedle skla převládá kov, plast, textilie nebo papír. Důležitou podmínkou ale je, aby svítidla vždy ladila s designem vašeho interiéru.

Kromě účelnosti a energetických úspor, považujeme osvětlení i jako součást bytového designu. Představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak revitalizovat vzhled celé místnosti: potlačí nedostatky, zdůrazňuje zajímavé detaily, řídí vnímání barev. Lidské oko je nedokonalé a kromě přímého světla pronikajícího okny vnímá i plochy, od nichž se světlo odráží zpět. Proto bychom se měli v bytě s nedostatkem denního světla zcela vyvarovat tmavých barev. V takovém případě zvolíme teplé bílé tóny osvětlení, které vytváří příjemnou a útulnou atmosféru.

 

Světla, osvětlení, svítidla…nebo obyčejné lampičky?, fotka

 

Světelné zdroje jsou dalším oživujícím prvkem, který bytu vtiskne osobitý ráz. Například halogenové osvětlení umožní proměnlivé hry světla a stínu. Osvětlení stropu a stěn zas místnost opticky zvětšuje. Důležité také je, aby se nacházel nad výškou očí. S působením světla úzce souvisí únava, deprese i stres. To se zvláště týká osvětlení pracovních ploch a prostor. Při čtení a práci potřebujeme koncentrovaný paprsek světla, při němž se zrak nejméně namáhá.

 

Světla, osvětlení, svítidla…nebo obyčejné lampičky?, fotka

 

A na co bychom neměli nikdy zapomenout? Důležitým prvkem při instalaci světel jsou bezpečnostní prvky, a to zejména v koupelnách a v kuchyních. Při nákupu si zvolte takovou prodejnu, kde jsou světla umístěna nejenom v prostoru, ale také na stěnách. Jedině tak poznáte, co všechno umí. Nedovolte tedy, aby temnota prostoupila Váš život. Ozbrojte se proti depresím a špatné náladě přesně takovým osvětlením, které je Vám příjemné. Ať už bude barva světla červená, či obyčejně bílá…důležité přeci je, jak působí právě na Vás!

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Alois: Co si myslíte o tomto setu?...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »