Sauna: horká a léčivá intimita

20.6.2008 | Redakce Hyperbydlení.cz | Sauny, solárka, vířivky | Komentářů 0 |

Oáza klidu, rituál pohody, účinný lék, balzám pro tělo i duši. To všechno se dá o sauně s úspěchem tvrdit. Kdesi na začátku byl oheň, kameny, stan nebo zemljanka zakrytá kůží. Ozdravné působení pocení v suchém nebo vlhkém horku totiž naši předkové znali už před dávnými staletími. Jejich primitivní, leč už tehdy efektivní, metodu ozdravění těla i duše jsme v současnosti dovedli téměř k dokonalosti.

Sauna: horká a léčivá intimita - foto, Hyperbydleni.cz

Oáza klidu, rituál pohody, účinný lék, balzám pro tělo i duši. To všechno se dá o sauně s úspěchem tvrdit. Kdesi na začátku byl oheň, kameny, stan nebo zemljanka zakrytá kůží. Ozdravné působení pocení v suchém nebo vlhkém horku totiž naši předkové znali už před dávnými staletími. Jejich primitivní, leč už tehdy efektivní, metodu ozdravění těla i duše jsem b v současnosti dovedli téměř k dokonalosti. Ba co víc, s cílem maximálního komfortu jsme do celého procesu zapojili také infračervené paprsky. Tak, jak se rozvíjí poznání a zvyšují se nároky, roste designová úroveň saunovacích kabin, sortiment a kvalita materiálů používaných na jejich stavbu i varianty jejich vybavení. Na pomoc si výrobci saun povolali techniku, takže  elektronická regulace, vestavěné reproduktory, osvětlení, držadla na telefon a mnoho dalších drobností se stávají pro sauny samozřejmou součástí.

Slovo sauna má svůj původ pochopitelně ve finštině a v klasické podobě označuje formu střídavé koupele vycházející ze zajímavé a k tomuto účelu využitelné vlastnosti dřeva:  člověk se o ně nemůže spálit, i když se okolní teplota šplhá do výšky 60 – 100 stupňů Celsia. Vzduch přitom ovšem musí tak suchý, aby se vznikající pot mohl co nejrychleji odpařit, a  pokožka se tedy moc neohřála. Přidáme-li k tomuto procesu ještě takzvaný parní ráz (vznikne politím žhavých kamenů vodou), je na světě dokonalý způsob ochranného „samochlazení“ organismu uvnitř horkého prostředí. To jsme však teprve v polovině saunovacího procesu. K jeho dokončení totiž ještě chybí neméně důležitá fáze, jíž je skutečné ochlazení. Do plic musíme nasát čerstvý vzduch, tělo osvěžíme nejlépe studenou vodou nebo sněhem.

Sauna: horká a léčivá intimita - foto, Hyperbydleni.cz

Extrémní sucho, širší cévy, zrychlený tep

To jsou zřejmě nejdůležitější atributy správného saunování. Vysoké teploty vzduchu v sauně snáší zdravý člověk relativně dobře i po dobu 5 - 10 a více minut. Extrémně suchý vzduch může „za to“, že se organismus „neuvaří“ přesto, že teplota dosahuje výše stovky stupňů Celsia. Díky tomu, že se pot může prudce odpařovat, ochlazuje se pokožka na teplotu kolem 41 st. C.  Ženy se přitom potí trochu méně než muži, děti zase velmi rychle. Organismus na změny teploty reaguje rozšířením cév a zvýšením rychlosti krevního oběhu. Tep vzroste, obvykle o polovinu, někdy však i dvojnásobně proti normálu. Krevní tlak přitom z normálních mezí nevybočuje a pouze mírně kolísá. Proces provází také činnost neurohumorálního ochranného systému: tzv. hypofýza – nadledvinka vylučuje více  příslušných hormonů (což například odstraňuje nebo zmírňuje bolesti svalstva a kloubů, navozuje dobrou náladu, uvolňuje křeče drobných průdušinek v dýchacích cestách, zlepšuje různé chorobné stavy a reakce organismu) a změní hospodaření těla se solemi a vodou. V teple se zvyšuje napětí neurovegetativního systému, což je nejvíce patrné po ochlazení. Srdce tluče pomaleji, dech se prohlubuje a uvolňuje, mírní se bolesti v kloubech a svalech i křeče zažívacích orgánů. V důsledku změn, které nastávají na stěnách mozkových cév, často zmírňují nebo úplně eliminují migrénu. Sauna uklidňuje, tlumí předchozí vzrušení, odplavuje tíseň a nervozitu, okysličuje tělo, podporuje tvorbu protilátek. Proto se po sauně tak dobře spí. Ovšem pozor: nesprávný postup při lázni může způsobit poruchu neurovegetativních funkcí.

Sauna: horká a léčivá intimita - foto, Hyperbydleni.cz

Pravidelné saunování (nejlépe jednou za týden nebo za čtrnáct dní) tak zřetelně zlepšuje odolnost organismu, že návštěvníci sauny v porovnání s těmi, kteří do sauny nechodí, nejméně desetkrát méně trpí nemocemi horních cest dýchacích a chřipka je skolí jen výjimečně. Blahodárný vliv sauny se projevuje i omezením náchylnosti ke vzniku nebo recidivě revmatických chorob. Nelze však tvrdit, že sauny dokáže člověka zbavit veškerých chorob, může pouze podpořit a znásobit konkrétní přirozené obranné schopnosti organismu.
Sauna: horká a léčivá intimita - foto, Hyperbydleni.cz

Dřevo: domácí i exotické

Mnozí výrobci nedají dopustit na skandinávský smrk. Trvanlivost a hustota jeho dřeva předčí domácí, takže zamezuje ronění pryskyřice. Fandové kanadské borovice Hemlock zase oceňují, že surovina z ní je bez suků a je imunní proti tvorbě a množení mikroorganismů. Často se používá také bezsukové dřevo africké vrby Abachi, jež se může pochlubit minimální tepelnou vodivostí (takže nepálí) a dlouhou životností. Je proto ideálním materiálem k výrobě lavic, opěrek a dalších součástí sauny, které přicházejí do styku s lidskou pokožkou. Nový a proto poměrně méně známý je tmavší a tvrdší materiál s názvem Thermo Aspen, pro svou výraznou vůni je oblíbený zase cedr. Ke stavbě saun se však hojně využívají i tuzemské dřeviny. 

Sauna: horká a léčivá intimita - foto, Hyperbydleni.cz

Sklo na vzestupu

Dřevo ovšem už dávno není hlavním stavebním materiálem pro sauny. Technologický vývoj přinesl bezpečnostní a termoregulační skla, která se díky svým vlastnostem stávají stále častější a větší součástí saun. Prosklených částí přibývá, celoskleněné dveře nejsou žádnou výjimkou. Čím více použitých skleněných prvků, tím luxusnější výsledný vzhled, tím větší barevná a tvarová variabilita modelů na trhu. Odraz jejich výjimečnost však pochopitelně nemůžeme nenajít v ceně výrobků.   

Sauna: horká a léčivá intimita - foto, Hyperbydleni.cz

Infračervené teplo

Sauny pracující na principu technologie infračerveného tepelného sálání zažívají v několika posledních letech boom. Jejich zvyšující se popularita pramení mimo jiné také z toho, že infračervené paprsky - na rozdíl od jiných typů záření včetně slunce - nepoškozují pleť a     nezrychluje stárnutí jejích buněk. Energie proniká přímo do tkání těla, do hloubky přibližně 25 mm. Infračervené prohřívací kabiny mnohem menší, než sauny klasické, díky šetrnému saunování při nižších teplotách představují přijatelnou alternativu relaxačního, regeneračního a očistného efektu saunováni pro osoby starší nebo pro ty, které běžnou saunu ze zdravotních důvodů nesnášejí. Při nižších teplotách (kolem 40 stupňů Celsia) lze infrasaunu využít kupříkladu i k prohřátí před cvičením ve fitness, při relativně vyšších teplotách (50-65 st. Celsia) zase k relaxaci, otužování, očistě organizmu a vyplavení nahromaděných škodlivin atd. I pravidelné rovnoměrné a hloubkové prohřívání tkáně infračervenými paprsky zvyšuje odolnost organizmu proti infekcím.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Sauna: horká a léčivá intimita zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »