Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování

13.12.2010 | Lucie Sýkorová | Sauny, solárka, vířivky | Komentářů 0 |

Původ saunování hledejme ve Finsku. Vždyť i samotné slovo sauna pochází právě z finského jazyka. Význam slova sauna označuje specifickou formu koupele, jejíž blahodárné účinky objevili již před staletími právě Finové. Když tuto chladnou zemi navštívíte, nemůžete si nevšimnout, že všude na březích nespočitatelných jezer, řek, na březích zálivu Baltického moře stojí malé domečky (potírny), kterým se říká tímto slovem sauna.

Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování - foto, Hyperbydleni.cz

 

Proč je saunování zdraví prospěšné

Není žádnou novinkou, že sauna je zdraví prospěšná. Střídá se v ní totiž horký vzduch a chladná lázeň, což ve vašem těle vyvolává procesy, které prospívají v boji proti virovým infekcím, má velice kladný vliv na lidský organizmus. Sauna je tedy střídavá koupel: ohřátí v horkém suchém teple saunové kabiny a ochlazení čerstvým venkovním vzduchem a studenou vodou. Osvěžující část ochlazení je za předpokladu postupného otužování těla neméně důležitá jako upokojující a uvolňující teplo.

 

Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování, fotka

 

Jaké typy saun existují

Parní kabiny mají na rozdíl od sauny vysokou relativní vlhkost a nízkou teplotu kolem 40 °C. Jsou nenáročné na prostor a stavební přípravu, zřizují se pro jednu až dvě osoby, a dají se kombinovat se sprchovým masážním boxem). Cena sauny na klíč většinou zahrnuje nejen samotnou kabinu, ale také dopravu, montáž, tepelnou izolaci s parozábranou, vnější a vnitřní obklad, podlahový rošt, lavice, rozvody a odvětrání.

 

Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování, fotka
Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování, fotka

 

Suché sauny mají nízkou relativní vlhkost (7 až 20 %) a vysokou teplotu od 85 do 110 °C. Vytápět se mohou kamny na pevná paliva, topidly na plyn nebo elektřinu, případně kombinovaným či nepřímým vytápěním. Nižší teploty (40 až 60 °C) bývají v infrakabinách se speciálními zářiči. Infračervené záření proniká hluboko do tkání, pocení i účinky jsou intenzívní, cyklus pocení se neopakuje jako u finské sauny. Kromě prevence pomáhá vyhřívání také při nachlazení, odbourává kalorie, využívá se tedy při snižování hmotnosti a proti celulitidě.

 

Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování, fotka

 

Infrasauna

Infrasauny jsou vybaveny infrazářiči. Infra záření je jednoduchá forma energie. Infračervené světlo nevidíme, ale vnímáme jej jako teplo. Toto teplo vniká hluboko pod povrch pokožky a tím je nastartováno mnoho zdraví prospěšných procesů. Saunovací infrakabiny jsou určeny k prohřátí organismu zejména před sportovní, rehabilitační či regenerační aktivitou. Své použití nalézají v kosmetických salónech před ošetřením pleti. Pobyty v infrasauně jsou vhodné jako podpůrný prostředek při redukčních dietách.

 

Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování, fotka

 

Finská sauna

Tento typ sauny vychází z finských tradic. Jejich nezbytnou součástí jsou saunová kamna. Topit se v nich může buď tradičně dřevem, ale pro domácí použití je rozhodně pohodlnější jejich elektrická varianta. Oba typy samozřejmě dovolují polévání vodou – tzv. parní nárazy. Jednotlivé typy se pak od sebe liší velikostí a příkonem.

 

Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování, fotka

 

Když chcete mít saunu doma

Ceny sauny se podle typu pohybují v rozmezí 35 tisíc až 135 tisíc korun. Kromě samotné sauny si musíte koupit topidlo (elektrická se opět podle typu pohybují v rozmezí 7 až 50 tisíc Kč), někdy v ceně sauny nemusí být regulátor teploty (6,5 až 12 tisíc korun). Infračervené prohřívací kabinky pro dvě osoby přijdou na 55 až 85 tisíc korun, větší pro 4 osoby koupíte za 80 až 110 tisíc. Saunu si můžete vyrobit také sami, přijde vás levněji, ale poraďte se s odborníky především o typu topidla v závislosti na velikosti kabiny, také o vhodných materiálech, které je dobré kupovat u profesionálních výrobců saun. Ta nejmenší typizovaná saunová kabina se základním vybavením včetně kamen přijde i s montáží na zhruba 40 000 Kč. U prostornějších, materiálově kvalitnějších a komfortněji vybavených saun stejně jako u roubených saunových domků je nutné počítat v řádu statisíců korun. Mezi základní předpoklady pro samotnou stavbu sauny potom patří například taková specifika, jako větratelná místnost, podlaha z keramické dlažby a přívod elektřiny pro saunová kamna samostatně jištěným kabelem.

 

Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování, fotka

 

Díky sauně se v těle člověka probíhají velice pozitivní procesy: Zvyšuje se výkon srdce tím, že se zvýší objem krve v srdci a tím se zvýší prokrvení jak vnitřních orgánů, tak i končetin a svalů. Mimo jiné se urychli proces odbourávání škodlivin, samozřejmě se posiluje imunní systém (odolnost vůči chorobám koronárních cév, stresu, deprese, nespavosti, virovým onemocněním, revmatizmu atd. ), navíc sauna má velice pozitivní vliv na kardiovaskulární systém člověka.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Finský způsob relaxace aneb Organismu prospěšné saunování zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »