Vířivka: Snižujeme náklady na provoz

19.7.2007 | (red) | Sauny, solárka, vířivky | Komentářů 1 |

V současné době lidé preferují vířivky, ke kterým nevede žádné potrubí, studená voda se při napouštění přivádí obyčejnou zahradní hadicí třeba i z kuchyně a jednou za několik měsíců se tou stejnou hadicí voda vypustí. Vířivka v přírodních barvách zatraktivní a doplní stejně tak vilu ve městě, jako i dům na venkově či chalupu na horách.

Vířivka: Snižujeme náklady na provoz - foto, Hyperbydleni.cz

Zajímá-li vás, z čeho jsou vyráběny, - pak kvalitní bazénky jsou z pevného akrylu a pokud jde o jejich barevnost, ty značkové, výrobce probarvuje v plné tloušťce materiálu, nejen na povrchu. Také pro ně platí, že instalovat je můžete k celoročnímu provozu. Snášejí teplotní výkyvy bez problémů, nevadí jim ani teploty pod bodem mrazu.

Bez problémů v mrazu


Po napuštění masážního bazénu studenou vodou nám průtokový elektrický ohřívač zabezpečí ohřátí vody přesně na teplotu zvolenou uživatelem. Některé bazény k tomu využívají i odpadní teplo motoru vzduchového čerpadla. Při exteriérovém (outdoorovém) užívání bývá oblíbená teplota vody v létě 36 až 37 stupňů Celsia, v zimě pak 39 až 40 stupňů Celsia. Ideální teplotu vody pro koupání by měl každý uživatel konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Při venkovním využití vířivky je nezbytná soustava protimrazových čidel, které společně s počítačem nepřetržitě monitorují teplotu okolí a porovnávají ji s teplotou vody v relaxačním bazénu a v trubkách, v případě potřeby automaticky spouštějí ohřev a související systémy. Relaxační bazén je takto velmi inteligentně chráněn proti poškození mrazem i v případě poruchy během nepřítomnosti vlastníka.

Pozor na izolaci


Nutná je i speciální tepelná izolace instalovaná na vnitřní část venkovních stěn, do dna a dalších strategických zón, zabraňuje přístupu chladného vzduchu z okolí k horké vodě. Zároveň konzervuje teplo od motorů, čerpadel a ohřevu a vrací ho zpět do vody, což výrazně snižuje náklady na provoz.

Důležitý kryt


Až 90% tepla uniká z vody přes hladinu, majitelé plaveckých bazénů tedy za své peníze vyhřívají především okolní vzduch. Elektrický ohřev bazénu běží nepřetržitě a masivní odběr elektřiny je velmi nákladný. U relaxačních bazénů - vířivek zůstává teplo pod krytem a ohřev běží vždy jen pár minut, dokud se voda pod krytem nedohřeje na nastavenou teplotu, poté se ohřev automaticky vypne. Kryt chrání vířivku užívanou ve venkovním prostředí i před hrubými nečistotami, jako jsou například listy, jehličí, prach, déšť či sníh. Při užívání v interiéru chrání kryt vodu před prachem, ale především zabraňuje vytváření vlhkosti a kondenzaci páry v místnosti. Když se relaxační bazén právě nepoužívá, je možné kryt zavřít. To je důležitá prevence nehod především v rodinách s malými dětmi anebo domácími zvířátky. Zamknutý kryt odolá také případným poryvům větru.

Sázka na slunce


Provozní náklady bazénu lze snížit pomocí solárních kolektorů. Panely kolektorů jsou vyrobeny ze speciálně upraveného polymeru a jsou odolné slunečnímu žáru, mrazu, oxidaci i bazénové chemii. Ohřev vody sluneční energií je ekonomický a ekologický. Doporučená plocha kolektorů je 50 až 70 procent plochy bazénu a využijete je více, než 60 procent dnů v roce. Kolektory se nabízí v provedení pro nadzemní i pro zapuštěné bazény.

 

Náš tip:

Nezapomeňte na zchlazení!


Pokud je teplota vody vyšší než 36°C , měli byste před výstupem z vody 2 minuty posedět na výstupním sedadle. Teď vás omývá jen voda do půl těla a tělo si může zvyknout na vzpřímenou polohu a na chladnější teplotu okolí. Co nejvíc čerstvého vzduchu, zejména při umístění vířivky venku, teď udělá zázraky! Pomalu vyjděte z vířivky a dopřejte si čtvrthodinku oddechu. Problémy se spánkem a depresivní nálada se úplně rozplynou, znovu budete mít hluboký a tvrdý spánek. Následující den budete ve formě.

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Pavlína: Skvělé tipy! My jsme si...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »