Dům plný květin

15.5.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Pokojové rostliny | Komentářů 0 |

Květiny v bytě nebo v domě jsou mnohdy jediným spojením interiéru s přírodou, která hlavně ve velkých městech z každodenního života poněkud mizí. Do obytných prostor přinášejí pěknou vůni a svěží barvy, stejně jako jiné dekorativní předměty pomohou dotvořit příjemnou atmosféru.

Dům plný květin - foto, Hyperbydleni.cz

Stejně jako v módě a umění se ani při tvorbě květinových aranžmá nemusíte řídit žádnými pravidly. I když se trendy co do oblíbenosti a popularity jednotlivých typů květin určitě každoročně mění, hlavní roli stejně hraje váš konkrétní vkus a fantazie. Při volbě barvy a tvarů je možné se přizpůsobit zařízení interiéru a vsadit například na romantiku pastelových tónů a klasické květiny, nebo sáhnout po energetické bombě v podobě exotické barevné a tvarové exploze naprosto vybočující ze stylu obytných prostor. Pokud byste rádi ke své tvorbě využili inspiraci, můžete opisovat třeba od nizozemských floristů.

Hala

Na první dojem o našem obydlí má určitě vliv vzhled vstupních prostor. Při výběru nebo tvorbě aranžmá určeného do haly je nutné brát v úvahu konkrétní místo. Nejčastěji je to přímo na podlaze, proto musí být aranžmá dostatečně velké a především vysoké. Nejen proto, aby v prostoru nezanikalo, ale také aby bylo dost viditelné, aby o ně příchozí nezakopli. Pozornost na první pohled upoutají květinové řetězy a girlandy, které vypadají velmi slavnostně.
  

Obývací pokoj

Do obýváku můžeme umístit i květiny se silnou vůní, kterých se musíme vyvarovat například v dětských pokojích nebo ložnicích. Uplatní se větší aranžmá, která v tomto obvykle největším pokoji v bytě náležitě vyniknou. Energii do prostoru přinesou květiny výrazných barev a rozmanitých tvarů, které budou přitahovat naši pozornost a přinášet neustále nové vjemy.

Jídelna  

Pro aranžmá určená do jídelny jsou klíčovým vodítkem jejich rozměry. Rozhodně není možné zaplnit jimi celou plochu stolu, na niž se pak už nevejdou ani talíře s jídlem, natož tak vysoké květiny, že přes ně na sebe stolovníci nebudou vidět. Příjemným, nápaditým a přitom nenáročným nápadem je dozdobit jednotlivými květy třeba jen talíře nebo příbory. K modernímu nádobí se hodí například lilie, anturium a exotické květiny, ke klasickému či romantickému stylu zase gerbery, chryzantémy nebo hortenzie.

Kuchyně

V kuchyni se doslova nabízí šance experimentovat a vytvářet vtipná aranžmá, do nichž lze zakomponovat kuchyňské nádobí nebo například zeleninu. Jako váza může posloužit třeba forma na bábovku nebo dokonce baculatá paprika, roli doplňkové zeleně se dobře zhostí pažitka či petržel. Krásně vypadá působivé květenství okrasného česneku, který je pro kuchyni přímo předurčen. Stejně jako v ostatních místnostech je i tady potřeba sladit aranžmá se zařízením kuchyně. Do moderního stylu se tedy nehodí například rustikální kytice.

Ložnice

Do ložnice jsou ideální květiny pastelových barev, které spolu barevně ladí, a vytvářejí tak harmonické prostředí, v němž se nám bude dobře spát. Se spánkem se obecně asociuje modrá barva. Je dokázáno, že zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolismus. Proto se naopak raději vyhneme stimulujícím křiklavým barvám a květinám s výraznou vůní, které by odpočinek mohly rušit. Zajímavým a romantickým nápadem je i ozdobit postel, buď jednotlivými květinovými lístky, nebo celými hlavičkami, K dekorativním účelům se používaly už ve starověku.

Dům plný květin - foto, Hyperbydleni.cz
 

Dětský pokoj

Pro aranžmá do dětského pokoje jsou klíčové výrazné barvy i tvary, které děti zaujmou na první pohled. Dětem nejbližší jsou květiny připomínající dětské kresby, tedy gerbery, kopretiny nebo chryzantémy. Neméně poutavý však bude i neobvyklý tvar a povrch, který láká k doteku. . Výbornými příklady jsou třeba kraspédie s tvarem pingpongových míčků, nevadlec, jehož povrch připomíná samet nebo plyš, a anturium, které vypadá jako z umělé hmoty. Ale pozor, květiny rozhodně nesmí být jedovaté, opatrně také s vázami, aranžovacími hmotami a nádobami. Příliš malé děti by si mohly i ublížit, květiny proto spíš aranžujeme do pokojů větších potomků, nejlépe je ocení asi holčičky

Dům plný květin - foto, Hyperbydleni.cz

Koupelna

Pokud rádi relaxujete ve vaně, nezapomeňte květinami zkrášlit i koupelnu. Hodí se sem spíš štíhlá aranžmá, která v tomto obvykle malém prostoru nezaberou příliš místa. Kvůli proměnlivosti teploty a vlhkosti je lepší volit odolnější druhy, jako jsou například karafiáty nebo chryzantémy.

Dům plný květin - foto, Hyperbydleni.cz

Terasa

Terasa je mezistupněm mezi domem a přírodou, trávíme na ní čas, když je pěkné počasí a chceme být venku. Proto by aranžmá, která tam umísťujeme, měla být co nejpřirozenější, tedy nikoliv příliš komplikovaná a vyumělkovaná, aby nerušila okolní prostředí. Opět platí, že rozměrná aranžmá umísťujeme na zem a menší a nižší na stůl.

Text: all, Foto: Holandská květinová kancelářDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Dům plný květin zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »