Jarní úklid s rozumem

2.3.2009 | Jana Jeníková | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Po náročném a stresujícím vánočním úklidu se pomalu blíží doma oblíbených jarních úklidů. To, co jsme nestihli uklidit, nebo vyčistit před Vánoci, jsme si schovali na jaro. S prvními slunečními paprsky si všímáme šmouh na oknech a zaprášených polic, kterých jsme si doteď nevšímali.

Jarní úklid s rozumem - foto, Hyperbydleni.cz

Během roku využívá služeb úklidových firem zhruba dvacetina domácností, v předvánočním shonu a před Velikonocemi zájem o jejich pomoc vzrůstá téměř o polovinu. Říkáte si, proč si na úklid své domácnosti povolat odborníky, když vše můžete zvládnout sami? Je to jednoduché. Ušetříte si čas, nervy a vaše okna se budou lesknout za pár korun.
Je proto nanejvýš rozumné si na tuto variantu vzpomenout s dostatečným předstihem, zvlášť pokud nemáte servis paní na úklid sjednaný celoročně. I bez firmy však lze přežít cídicí maratón bez úrazu: záleží na stanovení priorit a rozsahu plánovaných prací. Úklid usnadní električtí pomocníci a čisticí přípravky.  

Méně bývá více

Maximalistické pojetí úklidových prací je cestou do pekel, jakkoliv se říká, že čím menší cíle si člověk stanoví, tím méně dosáhne.  
Racionalita je v tomto směru každopádně výhodou. Hned na začátku je nutné si ujasnit, zda bude úklid spočívat spíše v obnovení či údržbě běžného pořádku, nebo jestli se chceme pustit do generální revize domácnosti a spolu s děláním pořádku se zbavit veškerého balastu nepotřebných věcí. Tomu je pak nutné přizpůsobit konkrétní harmonogram včetně eventuálního rozdělení činností mezi členy rodiny. Dětem v závislosti na věku a schopnostech svěříme alespoň částečně pořádek v jejich hájemství. Pokud máme zálusk na kompletní úklid, měli bychom ho začít likvidací přebytků a zbytečností ve skříních, na policích, v zásuvkách prádelníků i ve spíži. Doporučuje se nemilosrdně vyhazovat a rozdávat, odměnou bude více místa a lepší přehled o obsahu úložných prostor.

Kuchyně     

Především zásuvky bývají za léta nakupování a shromažďování nových pomocníků v kuchyni plné věcí, které často v průběhu roku ani nevezmeme do ruky. Police ve skříňkách si zaslouží nový papír, který lze nahradit například tapetou. Pozornost věnujeme pročištění odpadu, povrch i vnitřek přístrojů, které jsou dennodenně v permanenci (kávovar, mikrovlnná trouba, toustovač, mixér, topinkovač atd.) vyčistíme nejen zvenčí, ale i zevnitř. Umyjeme porcelán a sklo (jednoduché v myčce, zdobené a zlacené svěříme raději do vlastních rukou). Vyplatí se také zkontrolovat, zda budeme mít o svátcích při ruce veškeré potřebné koření a jestli staré zásoby potravin nemají prošlou trvanlivost. Sortiment ubrousků doplňte o vánoční tématiku, prověřte, jestli je dostatek zdánlivých maličkostí, k nimž patří například párátka. Nezaškodí nakoupit také nové svíčky na stůl a další drobnosti na dekoraci stolu, eventuálně také trendy sváteční ubrus.

Obývací pokoj a ložnice

Prohlídku a očistu by měly absolvovat nejen veškeré lustry, lampy a lampičky, ale také obrazy, radiátory topení, televize… Koberce budou potřebovat nejspíš nejen obligátní vysavač, ale možná také čistič skvrn, nábytku a podlahovinám z přírodních i PVC materiálů a lamina dodáme původního lesku speciálními přípravky. Prach se usazuje i na místech, kam obvykle s prachovkou nezajíždíme! Slavnostní pozornost v podobě otření hadříkem, osprchování či nového ozdobného obalu na květináč očekává i domácí zeleň. Nezapomeňte na čalouněný nábytek, pečlivě ho vysajeme a vykartáčujeme, ozdravnou „lázeň“ dopřejeme i kožené sedačce. Záclony a závěsy přinejmenším vypereme, eventuálně vyměníme za nové. Čisté by mělo být i ložní prádlo. Při úklidu je rozumné pamatovat také na místo pro vánoční stromek, speciálně v bytech, kde je málo prostoru.

Jarní úklid s rozumem - foto, Hyperbydleni.cz

Koupelna, toaleta a předsíň

Kromě klasického důkladného umytí a vyleštění podlahy, obkladů, sanity, zrcadel a baterií přerovnejte věci v poličkách, srovnejte ručníky a veškeré pomocníky v péči o hygienu a krásu. Nezaškodí vyměnit mýdlo, zubní pastu i kartáčky, na toaletu dejte nový – třeba tématický – toaletní papír. Chodba nebo hala prokoukne srovnáním botníku a probírkou věcí na věšáku (uvolníte si místo pro odložení svršků svátečních návštěv). Nezapomeňte na veškerá futra a dveře, na vstupních se bude dobře vyjímat vánoční výzdoba.

Svěřte se profesionálům

Pokud na úklid nebudete stačit sami, není nic jednoduššího, než si pozvat firmu. Svěřit jí můžete například jen čištění koberců nebo oken, ovšem také celý úklid. Ještě předtím, než zvednete sluchátko nebo vyplníte objednávku, je dobré si udělat „výběrové řízení“ prostřednictvím srovnání nabídek na internetu. Hlavně si ověřte, jestli jsou uvedené ceny hodinové nebo za metr čtvereční, za co si firma účtuje příplatky, jestli paušální částka zahrnuje čisticí přípravky a například dopravu, zjistěte si, jak je to s eventuálními přirážkami za práci o večerech nebo o víkendech. Velmi důležité je vědět, jestli je firma pojištěná proti škodám, které i při veškeré opatrnosti mohou její pracovníci u vás doma způsobit (u velkých společností je obvyklé pojištění až do výše několika milionů). Pokud se obáváte cizích lidí v bytě, je možné na jejich práci dohlédnout osobně nebo prostřednictvím člověka, jemuž důvěřujete, firma je ale schopná si s úklidem poradit naprosto sama. Je ovšem rozumné si odvedenou práci zkontrolovat, převzít a teprve potom zaplatit.  

Tipy

Ceny generálního úklidu se odvíjejí nejčastěji od rozlohy bytu, se 30 m2 se můžete vejít do částky zhruba od 1300 Kč, na vygruntování bytu o rozloze 90 m2 už budete potřebovat minimálně něco přes 3000 korun.
Okna mytá při teplých paprscích slunce příliš rychle schnou a vznikají na nich šmouhy. Do mycí lázně kápněte trochu octa, skla se nejlépe leští novinovým papírem. Pár kapek glycerinu ve vodě na mytí zase oknům dodá odolnost proti prachu stopám po dešťových kapkách.
Žvýkačku z koberce pomohou odstranit kostky ledu, díky nimž hmota ztvrdne a snadno se vydrolí.
Na kamennou podlahu platí voda změkčená prací sodou, na spáry mezi dlaždičkami zase zubní kartáček s kašičkou ze sody a vody. Soda si poradí také se skvrnami na koberci – stačí ji na ně nasypat a po nějaké době působení vyluxovat.
Uklízení ulehčí sada mopu z mikroaktivních vláken schopných odstranit  mastnotu i šmouhy také díky tzv. power zóně s tlakovými body a kbelíku s unikátním systémem ždímání, takže není nutné namáčet si ruce. Manilpulaci s mopem určeným k suchému i mokrému úklidu všech druhlů podlah usnadňuje teleskopická tyč.
Sklopná lopatka s dlouhou rukojetí šetří místo nutné pro skladování i vaše záda, protože pro drobné nešistoty nenínutné se ohávat. Trojúhelníkovitý zakřivený tvar zlepšuje funkčnost lopatky stejně jako speciální lišta usnadňující nametení nečistot.     
Při odstraňování zašlých skrvn, kuchyňské mastnoty, plísní i bakterií účinně pomůže čisticí sprej s bělicím a dezinfekčním účinkem. Použít ho lze i na těžko dostupná místa ve sprchových koutech, odpadkových koších nebo okolí toalety, osvědčil se i při bělení spárů. Poradí si s vyčištěním předmětů z nerezi, keramiky, porcelánu a plastů, odstraňuje i skvrny na stálobarevném prádle.  

Vůni vánočního stromku můžete celému bytu dodat i prostřednictvím speciálního osvěžovače vzduchu s lesní vůní, který zároveň také neutralizuje pachy.

Jarní úklid s rozumem - foto, Hyperbydleni.cz

Výrobci dodávají na trh

Úklidové prostředky v ucelených řadách, jejich součástí jsou nejen univerzální čisticí prostředky, krémové i gelové přípravky, odmašťovače, čisticí tekuté písky a prášky nebo čističe skel, ale také například čisticí ubrousky a utěrky proti prachu.

Z výsledků jednoho z průzkumů Factum Invenio vyplývá, že až 96 % Čechů si předvánoční úklid alespoň částečně obstarává samo. Profesionály si na generální úklid najímá pouze jedno procento populace.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Jarní úklid s rozumem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »