Půda komfortní i plná nástrah

24.2.2009 | Alena Müllerová | Obývací pokoje | Komentářů 0 |

Získat půdu, kterou je možné upravit pro podstřešní bydlení, je rok od roku – hlavně v Praze – těžší. Jednoduchý není ani proces celé přeměny: k chybám může dojít nejen v konstrukčním řešení, ale také při výběru materiálu a řešení dispozic.

Půda komfortní i plná nástrah - foto, Hyperbydleni.cz

Základem budoucího úspěchu je výběr vhodného objektu. Vestavba a její velikost je závislá na tvaru stropu, projekt s rovným stropem lze realizovat jen u širších objektů. Například pokud by podkrovní místnost měla mít šířku alespoň čtyři metry, šířka objektu by musela dosáhnout zhruba devíti metrů. Při metrové výšce nadezdívky lze požadované šířky podkrovní místnosti dosáhnout už při šířce objektu kolem sedmi metrů.
Náklady na půdní vestavbu totiž budou kopírovat jeho technický stav, na výšce hřebene, zachovalost krovu, laťování a střešní krytiny. Odpovídat ovšem budou také tomu, jak se na plánovanou stavbu budou dívat památkáři a jaká omezení architektovi dají. Realizaci půdní vestavby je nutné přizpůsobit samozřejmě i kapacitě inženýrských sítí a rozvodů, dopravní dostupnosti, parkovacím plochám a pochopitelně i na statice objektu, v němž se půdní prostor nachází. Jde v podstatě o hledisko nejdůležitější, protože zjištěná fakta určí stavební materiály, přizpůsobení půdy potřebám bydlení totiž představuje dodatečné zatížení vodorovných a svislých konstrukcí domu. Podstatným hlediskem je existence výtahu: pokud se vestavbou zvýší počet pater, bude výtah nutný a jeho realizace není zrovna levnou záležitostí. Někteří majitelé domů také mohou prodej půdy investorovi podmínit právě závazkem k rekonstrukci stávajícího nebo instalaci nového výtahu.

Stavebně technický průzkum

Odhalí detaily už zmíněného technického stavu konstrukce, jeho výsledky jsou zvlášť potřebné, pokud se zachovala pouze obecná dokumentace k objektu. Jde o zjištění druhu, stavu a konstrukce stropu pod půdovkami )pálené nízké cihly) a násypem ze štěrku, hlušiny nebo stavební suti, je nutné spočítat výši dalšího možného zatížení. Vzorky dřevěných částí konstrukce je nutné prozkoumat ve specializované laboratoři, kde zjistí eventuální napadení materiálu (pokud je pouhým okem neviditelné). Při dostatečné výšce krovu lze využít i vazné trámy, a to k vytvoření podlah různých úrovní. Vzniklá „pódia“ navíc mohou posloužit k ukrytí rozvodů technických sítí. Trámy je ovšem možné i vyřezat a nahradit do podlahy zapuštěnými ocelovými výměnami.

Inženýrské sítě         

Protože se valná většina půd vhodných pro přestavbu na byty nachází v objektech postavených před válkou nebo těsně po ní, existující rozvody (nejsou-li po rekonstrukci) většinou další zatížení nesnesou. Problémové jsou zejména vodovodní stoupačky. Pokud je možné napojit se na už existující potrubí, je nutné tomu přizpůsobit umístění koupelen, záchodů a kuchyně. V případě, že budete nuceni k vytvoření vlastních cest, je výhodné využít k vedení nových rozvodů světlíky, stejnou cestou lze vytáhnout (nebo spustit) i kanalizaci. Plyn je možné napojit z nejbližšího možného místa.

Půda komfortní i plná nástrah - foto, Hyperbydleni.cz

Projekt a dispozice

Ještě než architekt začne na projektu pracovat, je nutné si ujasnit osobní preference, pokud jde o členění půdního prostoru. Něco samozřejmě nadiktují technické a konstrukční danosti, ale v principu je důležité vědět, zda se cítíte spíše na rozlehlejší otevřené „místnosti“ dělené na funkční zóny pouze různými výškami podlah, nebo spíš dáváte přednost intimitě uzavřených pokojů. Při uspořádání dispozic hrají důležitou roli zejména světové strany, přičemž hlaví obytné prostory se orientují na jihovýchod až západ, sever je vhodný pro umístění ložnice, kuchyně, šaten, komor a jiných pomocných místností. Pro toho, kdo raději vstává se slunečními paprsky, je možné situovat ložnici na východ. V úvahu je však také nutné vzít rušnost ulice a klidové zóny (ložnice, pracovna, pokoje) umístit do méně hlučných částí prostoru. Důležitý je samozřejmě výběr stavebních materiálů – nejlépe odlehčených, kvůli statice objektu – a podlahových krytin. Už při tvorbě projektu velmi pečlivě přemýšlejte o elektroinstalacích, zejména o počtu svítidel, vypínačů a zásuvek, dobře si rozmyslete také umístěný úložných prostory a šaten.    

Co nejvíce inspirace

K vybavení půdního bytu se ve velké většině nebude hodit nábytek běžné provenience, musíte přistoupit na skutečnost, že velkou část zařízení si budete muset nechat vyrobit na míru. Ideální jsou například skříně vestavěné na vhodná místa od podlahy ke stropu s posuvným systémem, nebo nízké poličky a skříňky, které lze umístit k podkrovní stěně. Inspirativní mohou být nejen časopisy o bydlení, ale také osobní návštěvy už realizovaných půdních vestaveb, jejichž majitelů se můžete zeptat na problémy, s nimiž se setkali a na chyby, jimž se vy můžete vyhnout. Hodit by se mohl také počítačový model, díky němuž je snadnější si vybavení prostoru omezeného spoustou skosených stěn představit.

Půda komfortní i plná nástrah - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Půda komfortní i plná nástrah zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »