OSB desky - pevné, odolné, pěkné a ekologické

13.11.2008 | Pavel Kotrč | Nábytek | Komentářů 1 |

Dobře se s nimi pracuje, lze je řezat, frézovat, vrtat nebo přibíjet, brousit i lakovat. Díky svému atraktivnímu vzhledu často slouží jako pohledové vrstvy obkladů nebo k výrobě nábytku. V místech náročných na mechanické vlastnosti fungují jako konstrukční desky stěn, přepážek, podhledů, podlah, střešních záklopů a při mnoha dalších realizacích.

OSB desky - pevné, odolné, pěkné a ekologické  - foto, Hyperbydleni.cz

 Pocházejí z USA, kde vznikly v padesátých letech minulého století jako plnohodnotná náhrada za dražší a v té době nedostatkovou stavební překližku. V Americe, stejně jako v Kanadě a skandinávských zemích je technologie dřevostaveb oblíbená pro budování rodinných domů i ostatních budov. Plošné lisované OSB desky (z angl. Oriented Strand Board) se vyrábějí ze tří vrstev velkoplošných třísek nebo velkých plochých hoblin vázaných pojivem z umělé vodovzdorné pryskyřice. Třísky ve vnějších vrstvách směřují rovnoběžně s délkou nebo šířkou desky, ve středové vrstvě (tvoří 50% objemu) na jejich orientaci tolik nezáleží, mohou ležet náhodně nebo kolmo na lamely vnějších vrstev. Desky vyrobené touto technologií jsou velmi pevné, odolné proti nárazům a vibracím. K jejich přednostem patří také vysoký tepelný odpor a zdravotní nezávadnost. Výrobní technologie umožňuje získat produkt odolný proti přirozené vlhkosti, bez běžných vad charakteristických pro masivní dřevo, jako jsou suky, otvory, kazy, kůra a praskliny, které mohou desku oslabit. Jsou základním konstrukčním materiálem dřevostaveb, s hranami buď kolmými, nebo v provedení pero-drážka, které se často využívají k bednění střech nebo jako materiál pro ztracená bednění betonových konstrukcí.

Nová ekologická generace  

Na letošním Stavebním veletrhu v Brně se objevila nová generace víceúčelových OSB desek. Jejich jediný tuzemský výrobce Kronospan Jihlava totiž přešel v celé produkci nejrozšířenějšího typu desek 0SB/3 (tudíž nikoliv už exkluzivně pouze u OSB/4) na technologii bezformaldehydového lepení. Společnost tak vychází vstříc očekávanému vývoji v EU, který se ubírá k trvalému snižování emisí škodlivin a svou inovací přispívá ke zlepšení kvality bydlení a životního prostředí. Struktura, barva a rustikální vzhled přírodního dřeva právě ve spojení s bezformaldehydovou technologií navíc dávají deskám širší možnost uplatnění i v interiérovém designu. Desky OSB SUPERFINISH®ECO jsou 100% recyklovatelné.  

OSB desky - pevné, odolné, pěkné a ekologické  - foto, Hyperbydleni.cz

Desky versus voda a vlhkost

Nejméně odolné proti vlhkosti jsou desky označované jako OSB/2, nejvíce odolné jsou OSB/4. Tvrzení, že desky OSB jsou odolné i proti vodě, je však mylné. Nejsou. Mluví-li se o vlhkosti, jde o vlhkost okolního vzduchu jejíž maximální hodnoty stanovuje norma, nikoliv o kontakt přímo s vodou. Je nutné si uvědomit, že pokud desku polijeme vodou nebo na ni prší, i když na první pohled přežije bez následků, neznamená to, že to tak bude neustále. Ochrana OSB desky proti vodě a nadměrné vlhkosti je nezbytná, máme-li zajistit její správnou a bezproblémovou funkci po celou dobu její životnosti. OSB deska sice obsahuje zhruba z 95 % dřevní hmoty, narozdíl od masivního dřeva se však u ní rozměrové změny projevují relativně rovnoměrně v celé ploše. Nejvíce je vliv vody patrný v řezných hranách, které působením nadměrné vlhkosti bobtnají a zvětšuje se jejich tloušťka.

OSB desky - pevné, odolné, pěkné a ekologické  - foto, Hyperbydleni.cz

Do exteriéru jen s podbitím a ochranným nátěrem

Norma EN 13986 sice zařazuje desky OSB jako materiál pro použití do vnitřního prostředí, rozdíl mezi interiérem a exteriérem však spočívá pouze v odlišné vlhkosti. Desky je tedy možné použít i ve vnějším prostředí, musí však být dostatečně zabezpečeny proti přímému styku s vodou a nadměrnou vlhkostí. Lze toho docílit například podbitím otevřeného střešního prostoru, přesahů střech a podobně. Dlouhodobá trvanlivost a odolnost OSB desek ve venkovním prostředí významně závisí také na kvalitě ochranného nátěru.

OSB desky - pevné, odolné, pěkné a ekologické  - foto, Hyperbydleni.cz

Jak aplikovat omítky  

Desky OSB se v závislosti na teplotě a vlhkosti roztahují a smršťují, důležitá je zejména vlhkostní roztažnost, která je dvojnásobně větší, než tepelná. Na tyto dilatační změny je nutno brát zřetel při aplikaci omítky: nedoporučuje se aplikovat omítkové směsi přímo na desky. Dilatační změny plně vykompenzuje tepelně izolační vrstva (vata, polystyren) s používanou textilií, zkrátka jakýkoliv jiný běžný zateplovaní systém.

OSB desky - pevné, odolné, pěkné a ekologické  - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Kája: Řešení omítek na OSB deskách...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »