Co skrývá kancelářský psací stůl

9.6.2008 | Andrea Svatošová | Nábytek | Komentářů 0 |

Mohutné i subtilní materiály, jednoduchý a čistý design, dokonalá ergonomie, nastavitelnost výšky, pohyblivost, flexibilita, variabilnost. To by mohla být jednoduchá charakteristika kancelářských psacích stolů současnosti.

Co skrývá kancelářský psací stůl - foto, Hyperbydleni.cz

V domácí pracovně či v kanceláři hraje stůl obvykle hlavní roli přizpůsobenou osobě, která stůl požívá. Jiný zřejmě bude mít ředitel, jiný jeho sekretářka, odlišný si vybere třeba výtvarník nebo redaktor…. Pracovní kancelářské stoly začaly svou historii psát ve dvacátých letech minulého století. K jejich výrobě se nejdřív používalo dřevo, záhy se objevily stoly kovové. Pracovní plochu zpočátku pokrývalo linoleum, posléze laminovaný materiál. Vývoj přinesl doplňování nosné kostry různými nástavci, skříňovým úložným prostorem a optickými dělicími příčkami.

Tvary podle abecedy

Pracovní deska ve tvaru písmene C spatřila světlo světa v šedesátých letech 20. století, rohové pracoviště se stalo nosným prvkem většiny současných kancelářských systémů, které - pokud jde o stoly – vsázejí nejen na solitéry, ale i na různou úroveň spojování pracovních ploch. Nárokům na práci s počítačem nejlépe vyhovují pracovní sestavy stolů ve tvaru L, C, U nebo G. Nejvhodnější výška pracovního stolu je 75 cm (s polohovatelnou deskou), optimální délka 150 cm, hloubka 60–80 cm. Monitor by měl mít ideální vzdálenost od očí 60 cm (minimálně 40 cm), rozdíl mezi sedací a pracovní plochou by měl být 27–29 cm.

Co skrývá kancelářský psací stůl - foto, Hyperbydleni.cz

Plocha a úložný prostor

Standardní kancelářské stoly jsou dlouhé 140 nebo 160 cm a hluboké mezi 70,75 nebo 80 cm. Stolní deska může být doplněna počítačovým stolkem, různě tvarovanými nástavci určenými pro jednání s klientem. Úložné prostory lze řešit například formou pojízdných kontejnerů, jež lze používat i jako odkládací plochu nebo dokonce mobilní konferenční stolek, volba může padnout i na pevné oboustranné šuplíky nebo na otevřené zásuvky kombinované se speciálními boxy. Uvnitř se lze setkat například s plastovou tužkovnicí jako samostatnou zásuvkou, na trhu jsou také speciální zásuvky či přihrádky se systémem na uložení CD či zavěšení pořadačů, zásuvky je možné také členit prostřednictvím mobilních přepážek. Přímo v pracovní desce stolu bývají zabudované výsuvné elektropanely nebo zásuvky obsahující připojení na elektřinou, počítačovou síť i telefon. Klasická dřevěná čela jednotlivých šuplíků dnes doplňují například dvířka s odolnou fólií v pastelových barvách, plechová nebo s výplní z polykarbonátu či jiného plastového materiálu, moderní jsou také „roletky“. Prostor v bočních částech stolů se ale využívá i vertikálně. Součástí moderního kancelářského stolu nebo zásuvkového kontejneru je centrální uzamykání a systém stop kontrol (blokace vytažení více než jedné zásuvky). Stoly s počítačem mívají zvláštní úložné prostory (i mobilní) pro hard disk, tiskárnu nebo skener. Praktické jsou pracovní stoly s tzv. „ergo hranou“. Lze ji konstrukčně přizpůsobit pro upevnění stolových paravánů, které umožňují zavěšení polic a dokumentů (praktické organizační sety) a současně od sebe opticky oddělují jednotlivé pracoviště, takže snižují psychickou zátěž v kanceláři.  

Co skrývá kancelářský psací stůl - foto, Hyperbydleni.cz

Co oči nevidí

Stabilitu, pevnost a životnost odolávající i několikerému stěhování zajišťují stolům pevné konstrukce nohou a traverzy pod pracovní deskou. Důležitou roli v tomto ohledu hrají také závrtné matice, jimiž jsou opatřeny stolové desky - zaručují snadnou montáž (i opakovanou) a demontáž. Kabelové příchytky pod stolovou deskou zabezpečí jednoduché očím skryté vedení rozvodů, stejný účel mají i kanály v lubu stolu a podél jeho podnoží kryté buď kovovou spirálou nebo plným kulatým profilem. Optimálně umístěný horizontální kabelový kanál pojme všechny kabely, zásuvky i síťové komponenty. Podchozí podnože umožňují jednoduchým způsobem stoly řetězit, aniž  by bylo nutné upravovat lub nebo pracovní desku stolu, podobnou funkci plní nenápadné spojovací prvky. Samozřejmou součástí nohou moderních kancelářských stolů je rektifikace pro vyrovnání nerovností podlahy. 

Co skrývá kancelářský psací stůl - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Co skrývá kancelářský psací stůl zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »