DVEŘE MĚNÍTE JEDNOU ZA ŽIVOT

5.11.2007 | Jaroslav Kvíčala | Nábytek | Komentářů 0 |

Funkce dveří v interiéru je skutečně mnohonásobná. Musí zařídit, aby byly odděleny jednotlivé pokoje, bránit průniku hluku, průvanu a chladu a ješte vkusně doplňovat byt i dům, protože jsou jejich organickou součástí. Jednoho dne ale i ty nejlepší dveře doslouží a je třeba je vyměnit.

DVEŘE MĚNÍTE JEDNOU ZA ŽIVOT - foto, Hyperbydleni.cz

 

Začněme si pokládat obecné otázky: Co vše představuje renovace dveří nebo jejich výměna? Jak dlouho taková práce bude trvat a kolik nás to bude stát? Co s dveřmi, když je jejich povrch je poškrábaný, špatně se dovírají, nefunguje zámek, přestaly plnit svou izolační funkci, neplní bezpečnostní hledisko?

Renovace se nevyplatí

Odborníci na renovaci dveří tvrdí, že renovace obyčejných dveří se nevyplatí. Dveře se musí zavézt do dílny, kde jsou tmeleny, přebroušeny a je na ně natažena fólie v požadované barvě či vzoru, případně proběhne celý proces nové povrchové úpravy nátěrem. Taková práce trvá nejméně 12 hodin (fólie se musí tepelně vytvrzovat) a přijde podle druhů dveří na 3 - 7 tisíc korun, za což si pohodlně pořídíte dveře nové.

Renovace jen u atypů

Takový způsob úpravy dveří se proto většinou dělá jen u dveří atypických nebo s historickou hodnotou. Navíc je třeba znát způsob práce renovačních firem. Pozor na podezřele nízké ceny za renovaci, takové firmy používají nekvalitní a tenké fólie, které se brzy znovu poškodí. Podobně je tomu i v případě, kdy je k renovaci použita dýha.

Výměna za několik vteřin

Samotná výměna dveří není většinou časově, ani pracovně příliš náročná. Vysazení starých dveří je většinou otázkou vteřin. Pokud dveře nelze zvednout v uchycení závěsu zárubně, velmi dobře pomůže jakékoli páčidlo nebo sekyra, s jejichž pomocí dveře při mírném pohybu sem a tam zvedneme. Jde-li o dveře těžší (vchodové z masivního dřeva, bezpečnostní), pak by to měli dělat dva lidé. Předem však musíme vědět, zda dáme dveře renovovat, nebo je vyměníme.

Ceny

Vše je otázka ceny a ta je u dveří vyšší. Obyčejné dveře plné, potažené fólií v barvě určitého dřeva, můžete pořídit i pod dva tisíce korun. Ale moderní typ, který tvoří jen dva svislé nosné pásy dřeva a jehož zbylou část tvoří kalené sklo, vás přijde až na 15 tisíc korun. Když se rozhodnete pro speciální typ tohoto skla, může se ceníkový příplatek k ceně dveří vyšplhat až na 10 tisíc korun. A takové dveře z masivního dřeva s kaleným sklem tloušťky 8 mm stojí ve speciálním provedení témeř 25 tisíc korun.

Zárubně

Osazení nových zárubní, dnes již téměř ve všech případech dřevěných, přijde na nejméně dva tisíce korun. Z uživatelského hlediska je však mnohem důležitější než cena to, že jen odborníci dokážou dveřní křídlo správně zaměřit, vyrobit či upravit a namontovat. Totéž platí o zárubních. Kvalitně a přesně usazená a zaměřená zárubeň s odpovídajícími dveřmi vyloučí, že se dveře otevírají samy anebo naopak neotevírají, když potřebujeme. Ideální je, když si zákazník jen vybere model dveřního křídla a firma se postará o všechny ostatní odborné práce.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek DVEŘE MĚNÍTE JEDNOU ZA ŽIVOT zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »