Tapety - velký návrat

29.8.2008 | Alena Müllerová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 2 |

Trend barev a strukturovaných povrchů nahrává obnovené oblibě tapet. Veselé tóny, velké dekory, květinové i orientální ornamenty, plasticita, kovové efekty, omyvatelnost…stručná, leč nikoliv vyčerpávající charakteristika naznačuje, co nás v současnosti k tapetám znovu táhne.

Tapety  - velký návrat - foto, Hyperbydleni.cz

Tapety pocházejí z kolébky mnohých objevů – z Číny, kde je znali už dávno před naším letopočtem a vyráběli je rýžového papíru. Do Evropy dorazily až deset století po Kristu, tehdy v podobě nástěnných gobelínů nebo textilií lepených na desky, které se pak připevňovaly ke stěně, v jednom z muzeí tapet jsou i exempláře vyrobené z kůže. Tapety byly také papírové, ručně malované, stejnou funkci – tedy dekorovat stěny - měly také nalepované rozměrné dřevoryty. Jejich výtvarnou podobu měli „na svědomí“ výhradně malíři, většinou šlo o různé panoramatické výjevy. Vzorované papírové tapety vymysleli v osmnáctém století v Británii. Nárůst obliby tapet v devatenáctém století byl důsledkem vývoje mechanických rycích válců a souvislých rolí papíru, další vlna výrazného zájmu o tuto úpravu stěn, kterou doprovázel rychlý vývoj souvisejících technologií, se vzedmula během padesátých a šedesátých let minulého století.  Na trhu se objevily odolnější vinylové tapety, pokovované tapety se stříbrným pozadím a měňavým povrchem.

Vzory, vzory, vzory

Návrat velkých výrazných dekorů v podobě květinových, stylizovaných, abstraktních, orientálních i gobelínových vzorů či motivů ve stylu retro nahrává střídmě zařízeným interiérům. Chcete-li si dopřát i jiné výrazné dekorativní prvky, zkombinujte jednobarevné stěny s jednou či dvěma zdmi pokrytými tapetami s nápadnými vzory. Tapety si dovedou prostor podmanit a modelovat ho, zvláště když se podvolíte současnému trendu, který velí použít stejné či modifikované dekory (například v negativu) nejen na tapetách, ale i na potazích či závěsech. Pokud sáhnete po tapetách s výraznými vzory a nemáte k nim odpovídající kolekci textilií, raději neexperimentujte a vsaďte na jednobarevnost látek, koberců i doplňků. Také základní podlahová krytina hraje při výběru tapet důležitou roli. Nábytek v interiéru vybaveném výraznými dekoracemi na stěnách by měl být střídmý, jednoduchý, čistých linií, ve stejném duchu je rozumné vybírat i svítidla. Některé tapety lze doplnit bordurami, ty se však mohou stejně dobře stát i hlavním samostatným dekorativním prvkem. Pro menší prostory se hodí geometrické vzory, které si dovedou s místností opticky pohrát.

Tapety  - velký návrat - foto, Hyperbydleni.cz

Vybírejte pečlivě


Prohlédněte si co nejvíc vzorníků tapet, od věci nebude obrátit se o radu na zkušeného bytového designéra. Ovšem nejen dekor, ale i síla a materiál tapet bude rozhodovat, zvláště pokud si musíte poradit s úpravou popraskaných stěn. S tím se ostatně dnešní dvouvrstvé tapety snadno poperou. Mají-li podklad polyetylénové pěny nebo z buničiny, jsou tvarově stálé a při lepení se nesrážejí, navíc fungují i jako zvuková izolace. Díky prodyšnosti většiny tapet na trhu se nemusíme bát plísní, které by pod nimi mohly vzniknout. Nejlevnější papírové produkty volíme pro stěny, které chceme časem obměnit (například v dětských pokojích, kde musíme reagovat na věk rostoucího potomka). Odolnější a trvanlivější jsou tapety vinylové (kombinují vlastnosti papíru a plastu) nebo tapety z měkčeného PVC. Lze je omývat i přetírat běžnými interiérovými nebo lazurovacími barvami. Malovat lze také sklovláknité tapety, které nahradily kdysi tak populární „pestruktu“. Bezalkalická skleněná příze, z níž jsou utkané, jim dodává vysokou odolnost proti mechanickému poškození a otěru. Jsou omyvatelné a paropropustné, s dostatečnou požární odolností, vhodné pro alergiky. Vybírat je možné mezi hladkými či plastickými povrchy. A protože sklovláknité tapety lze aplikovat na různorodé materiály, betonem počínaje přes zdivo, sádrokarton až po dřevotřísku, najdou uplatnění v bytech v panelových domech stejně jako ve starém činžáku, v novostavbě, na chatě i na chalupě. Klasické textilní tapety jsou určeny spíše do luxusních interiérů, ovšem v takzvané „bezešvé“ podobě nacházejí široké uplatnění pro všechny typy interiérů a podkladových materiálů. Jde v podstatě o suchou směs různých surovin (bavlna, vlna, hedvábí, len, viskóza, celulóza, minerální látky, kamenná drť) s přídavkem zušlechťujících přísad (satén, slída, flitry, posypy). Po přidání vody z ní vznikne stěrková hmota, která se postupně nanáší na stěnu ve stejnoměrné vrstvě, takže povrch je jednolitý bez zřetelných spojů. Tapeta je ekologická a zdravotně nezávadná. 

Tapety  - velký návrat - foto, Hyperbydleni.cz

Typy tapet


Papírové – hladký nebo strukturovaný povrch, částečně nebo úplně světlostálé, nejsou odolné proti oděru a jsou nevhodné pro praskající a nerovné stěny

Reliéfní – jednovrstvé papírové tapety s plastickým trojrozměrným tiskem, vyhovují pro vlhké prostory i hodně namáhané stěny

Vinylové – odolné proti oděru a vlhkosti, rozměrově stabilní, světlostálé, se strukturovaným povrchem, omyvatelné a přetíratelné

Rauhfaser – drsné několikavrstvé papírové tapety s dřevěnými vlákny, několikrát přetíratelné

Skelné – homogenní, vlhku odolné tapety ze skelných vláken určené pro luxusní a namáhané prostory   

Textilní – textilní vlákno na podkladové vrstvě, vhodné do reprezentativních (například historických) prostor, náročné na pořízení, aplikaci i údržbu

Textilní bezešvé (stěrkové) – suchá směs složená z přírodních surovin (bavlna, vlna, hedvábí, len, viskóza, celulóza, minerální látky, kamenná drť ) s přídavkem zušlechťujících přísad (satén, slída, vlitry, posypy), přilne k jakémukoliv podkladu
 
Samolepicí - poměrně snadno se aplikují, je však nutné dávat pozor, aby se pod tapetu nedostal vzduch,  který způsobuje vznik bublin. Je-li tapetovaná plocha velká, odstraňujte podkladní papír postupně, tapetu pečlivě uhlazujte a vytlačujte vzduch směrem dolů i do stran.    

Tapety  - velký návrat - foto, Hyperbydleni.cz

Vyzkoušejte

Chcete-li mít na stěnách něco nápaditého a neobvyklého, zkuste na ně nanést jen podkladový šedobílý papír bez jakýchkoliv dalších úprav. Materiál působením denního světla za čas zežloutne do pergamenového odstínu. Kouzlit lze i s běžným kvalitním hnědým balicím papírem: je jen nutné pečlivě sledovat směr jemných proužků, jimiž je papír charakteristický. Stěny lze dekorovat také jutou, hedvábím nebo trávou, pískem, korkem, dýhou nebo kovou fólií na papírovém podkladu.
Tapety lze doplnit bordurami – páskami různé šíře určenými k ukončení či předělení tapetované plochy, lemování oken i dveří, k dekorativní výzdobě stropů. Mohou být i dominantní dekorací.
Jednoznačným trendem současnosti je použít tapetu k pokrytí pouze  jedné stěny (nebo její části) v místnosti. Kombinace tapet s malbou je  častější než tapetovat celou místnost.

Tapety  - velký návrat - foto, Hyperbydleni.cz

Lepení za sucha

Speciální tapety na vláknitém podkladu s označením Vlies či Stabilit
není nutné předem vlhčit ani potírat lepidlem. Lepidlo se nanáší válečkem přímo na stěnu, na niž se hned aplikují pásy tapet.

Tapety  - velký návrat - foto, Hyperbydleni.cz

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 32

Diskuze

Martin: reakce< Odpovědět

Martin: výstižný komentář< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »