Stěnám dominují barvy

12.8.2008 | Alena Müllerová | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

Všude, kam se hneme, nás obklopují nějaké barvy a působí na naši psychiku. Ovlivňují nejen duši, ale i tělesnou schránku člověka. Jemuž mohou přinést nechtěné vzruchy, ale – při dobré volbě i nebývalou harmonii. Změna barevné kompozice interiéru, v němž trávíme nejvíce času, může rychle, jednoduše a ledky i levně ovlivnit kvalitu bydlení.

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.cz

Vhodné barvy v místnosti a jejich správná kombinace jsou například schopné eliminovat nedostatek slunce v interiéru, povzbudit chuť k jídlu nebo k pracovnímu výkonu, uchlácholit rozrušenou mysl do klidného spánku. Pracovat je přitom nutné také s úhlem dopadu světla a jeho vlivem na vzhled a sytost barev, využít nejrůznějších odstínů a vzorů s ohledem na zrakové vnímání prostoru a hlavně v souvislosti s nutností jeho optického zvětšení či zmenšení. 

Než začnete

Ještě než se pustíte do výběru nové podoby stěn svého bytu, měli byste si něco zjistit o tom jaký vliv na organismus jednotlivé barvy mají. Alespoň to, že teplé odstíny – červená, oranžová, žlutá a jejich varianty – podporují aktivitu, zvyšují krevní tlak a zrychlují tep, povzbuzují činnost vegetativních nervů a zvyšují svalové napětí. Podporují však také chuť k jídlu, proto se doporučují často do jídelen a kuchyní, zesilují vnímání hluku – příliš mnoho červené barvy by mohlo u psychicky labilních osob a u choleriků způsobit nesoustředěnost nebo agresivitu – a v takto barevných interiérech dokonce jakoby rychleji ubíhal čas. Studené barevné odstíny – zejména zeleň a modř všechny výše uvedené vjemy zklidňují a tlumí, proto se hodí do klidových zón bytu určených k odpočinku, relaxaci a hygieně. Pro volbu odstínu je dobré zvážit kromě charakteru místnosti také její světelnost (orientace na světovou stranu, která určuje přístup a množství denního světla a intenzitu používání umělého osvětlení), důležitá je pochopitelně také velikost a poměr plochy a výšky místnosti.

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.cz

Barevné trendy

Nejzřetelnější je výrazný příklon k sytějším tónům. Tento trend k nám přišel z Francie a Itálie, podílí se na něm však také zvyklosti ze zámoří. Odvážnější barvy v interiéru odpovídají stylu mladé generace, protože dynamické tóny jsou odrazem současného rychlého životního stylu. Plné barvy (například modrá) lze v kombinaci tmavších a světlejších odstínů tón v tónu použít i do klidových zón bytu. Pasé je jednobarevné řešení stěn celé místnosti, stále více lidí volí módní a velmi efektní řešení v podobě výrazného odstínu na jedné (nebo alespoň její části) ze čtyř stěn místnosti. Velmi dobře působí, když se zvolený odstín objevuje také na dalších částech interiéru: v úvahu připadají závěsy, čalouny, koberce, nábytek nebo dekorační předměty. Barevné kontrasty lze použít také ke členění větších nebo multifunkčních prostor na jednotlivé zóny (například na pracovní a odpočinkovou). In jsou stále také cílené nedokonalosti povrchu stěn (hrubé rastry a plasticita) a barevné plochy (šmouhy, rozmazávání, škrábání nebo patinování, které jsou jakoby návratem k rustikální minulosti, kdy techniky nanášení barev nebyly tak dokonalé. Kontrastem je luxusní „look“, v němž hrají prim různé kovové odstíny (stříbro, zlato, měď), orientální motivy, kombinace povrchu s vysokým leskem a matem, napodobování dřeva, mramoru, kamene, kůže, skla nebo plátna. Finančně zdatní si mohou zvolit úpravu interiérových stěn ve formě velkoplošných uměleckých děl.

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.cz

Materiálové  variace

Klihovým vnitřním nátěrům stěn už zazvonila hrana: na trhu sice jsou, ale jsou nejméně odolné a trvanlivé, takže je nutné je často renovovat. Vyrábějí se sice i vápenné barvy, ale trendy jasně směřují k praktickým dispersním a akrylátovým materiálům, které jsou ekologické, bez aromátů (bez zápachu), ředitelné vodou (po zaschnutí však odolávají otěru), prodyšné, omyvatelné, často i pružné a elastické. Některé fungují také jako nátěr proti plísním. Cení se univerzálnost, tedy možnost použít stejnou barvu nejen na stěny a stropy, ale také například na strukturální tapety, sádrokarton, dřevo, kov, sklo i keramické obklady. Interiérovým úpravám stěn hodně přinesly možnosti speciálních přípravků, k nimž patří například tekuté plastické omítkoviny a dekorativní štuky (například benátský) s výrazným efektem, barvy obsahující drobné částečky, které zdařile napodobují hrubší štuky či omítku, dekorační tmely a malířské stěrky tvarovatelné pomocí rukou nebo různých nástrojů (špachtle, houby, hřebeny a podobně) do nejrůznějších struktur, které lze probarvovat a promývat, Tyto plastické materiály se hodí zejména k úpravě panelových stěn, protože dokážou zakrýt případné nerovnosti nebo praskliny.    

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.cz

Sami nebo s firmou?

Malování svépomocí ušetří peníze, vyžaduje však čas a jistou fyzickou zdatnost. Budete potřebovat také odpovídající nářadí: štětec nebo ruční či elektrický váleček s tyčovým nástavcem, mřížku na ždímání válečku, špachtli na škrábání starého nátěru i tmely nebo sádru na vyrovnání nerovností. Je dobré investovat také do plastových plachet a fólií chránících interiér před ušpiněním. Malířskou barvu si můžete na požadovaný odstín namíchat sami nebo využít praktických služeb tónovacích center (například v hobbymarketech). S firmou sice budete potřebovat větší finance (účtuje se nejen za malbu, ale také za odstranění starých vrstev, za škrábání, opravy nerovností, za práci ve výškách, na schodištích či ve stísněných prostorách), ale zase máte záruku kvalitního odborného přístupu. V ceně je i úklid a firma by měla být pojištěna proti způsobené škodě. Firmu vybírejte podle referencí, nabídku srovnejte podle internetu.  

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.cz

Kam kterou barvu  


Místnosti zřejmě podvědomě zařizujeme ve stále stejným barevných tónech: protože kuchyni už v době prvobytně pospolné společnosti charakterizoval oheň a dřevo, i dnes lidé nejčastěji při jejím zařizování sahají po různých intenzitách červené nebo oranžové.
V ložnicích nachází uplatnění hlavně modrá nebo smetanová, protože v člověku evokuje klid a ticho. Pro pracovny lze doporučit barvy stimulující aktivitu a podporují soustředění, tedy nerozptylují, například tmavší odstíny zelené. Bílá nejlépe odráží světlo, opticky zvětšuje a „zlehčuje“ prostor, je to barva čistoty a vzdušnosti. Její vlastnosti jsou užitečné hlavně v malých bytech a místnostech, lze ji kombinovat se spoustou  dalších barevných odstínů.

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.cz

Působení světla


Při poklesu intenzity slunečního svitu získávají předměty nádech do modra. Rostoucím množství světla „vytahuje“ hlavně červené, oranžové a žluté odstíny.
Mintonův zákon natírání
Každá barva - bez ohledu na kvalitu nebo složení - drží na jakémkoli povrchu, nanesete-li ji na něj nechtěně.“

Kompozice barev v interiéru tvořená nábytkem, doplňky a stěnami je jedním z hlavních nástrojů bytových architektů.

Individuální přístup k vlastnímu životnímu stylu se stále častěji projevuje také v odvážnější volbě a kombinací barev prostředí, které nás obklopuje.

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.cz

Barvy

Primární (základní): žlutá, modrá, červená Sekundární: zelená (smícháme-li žlutou s modrou), fialová (vznikne z modré a červené), oranžová (smísíme červenou se žlutou) Neutrální: černá, šedá a bílá (vznikají složením celého barevného spektra)
Barvy a světlo výrazně ovlivňují psychické i fyzické rozpoložení, mají vliv na vnímání prostoru. Jejich výběr a vzájemné kombinace rozhodují o pohodě domova a určují jeho charakter.
Novinkou na trhu je základový nátěr izolující skvrny od vody, nikotinu, kouře i extrémní špínu. Výborně drží na všech podkladech včetně umakartu, plastů a neželezných kovů. Lze ho použít i jako základový fasádní nátěr.

Stěnám dominují barvy  - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 29

Diskuze

Článek Stěnám dominují barvy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »