Ložnice, oáza klidu a pohody

18.8.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Ložnice | Komentářů 0 |

Věděli jste, že více než čtvrtinu svého života prospíme nebo strávíme relaxací vleže? Aby se naše ložnice stala skutečnou oázou klidu a pohody, je nutné její vybavení vybírat opravdu pečlivě.

Ložnice, oáza klidu a pohody - foto, Hyperbydleni.cz

Především je nutné se vyvarovat přemíře předmětů: jsou nejen lapačem prachu, ale také brání v proudění energie. Dobrou volbou nejsou ani agresivní barvy, vzory a vůně. Pokud to umožňují dispozice domu nebo bytu, je nejlepší umístit ložnici do místnosti s okny orientované na východ. Nejtemnější zóna pokoje a kvalitní závěsy či žaluzie zaručí, že nás při spánku nebude rušit denní světlo.

Tím nejkvalitnějším zařízením by samozřejmě měla být postel s matrací a rošty. Každý z nás potřebuje postel odpovídající jeho zdravotnímu stavu i zvyklostem při spaní. Někdo preferuje tvrdší, jiný měkčí lůžko, ovšem spánek v neodpovídající (příliš tvrdé nebo měkké) posteli má za následek nepřirozené prohnutí, a obvykle pak také bolesti páteře, zad a často i hlavy. Starší lidé zase dávají přednost vyšší postele, protože se jim z ní lépe vstává. Manželské dvojlůžko by mělo mít dvě matrace, aby každý z páru mohl zvolit pro sebe vhodný typ. Prvotním parametrem je rozměr rámu, tedy kostra lůžka. Minimální šířka je sice 80 cm, obvykle se však setkáváme s 90 cm. Čím širší postel, tím větší komfort. Délka lůžka – obvykle je to 200 cm - by měla odpovídat výšce postavy uživatele, k níž se připočítává alespoň 20 cm. V nabídce jsou však i postele dlouhé 210 cm. Atypicky rostlí jedinci si samozřejmě musí nechat vyrobit lůžko na zakázku. Ideální vzdálenost vrchní části matrace je 45 – 55 cm, lehací plocha by však rozhodně neměla být níže než 25 cm nad zemí. Nejdůležitější součásti postele jsou rošt s matrací, jejichž kvalita má rozhodující vliv na uvolnění a regeneraci páteře, kloubů i vnitřních orgánů. Pro dvojlůžko odborníci doporučují dva samostatné rošty i matrace vybrané na míru.

 Vlastnosti matrací zlepšují materiály jako například Geltech, který díky řadě nových schopností pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. Patří k nim udržování teploty, schopnost „obtékat“ tělo a vytvarovat se přesně podle jeho jednotlivých částí. Dobře totiž rozkládá tlak, takže matrace v průběhu spánku neruší krevní oběh v jednotlivých částech těla, nedochází k přeležení. Materiál má také výjimečnou tepelnou vodivostí a je schopen nejen akumulovat, ale také odvádět přebytečné teplo. Stálé gelové segmenty v ložné ploše matrace fungují jako akupresurní body uvolňující svalstvo. Roztoči a bakterie si s gelem nerozumějí, takže materiál je vhodný i pro děti a alergiky.

Text: Redakce Hyperbydlení.cz, Foto: Tropico, EXX

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Ložnice, oáza klidu a pohody zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »