Zdravá relaxace v poloze ležmo

16.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Ložnice | Komentářů 0 |

Vybavit ložnici tak, aby byla skutečnou zónou klidu a pohody, není sice věda, ovšem pár důležitých principů je přitom třeba respektovat. Hlavně bychom se měli vyhnout přílišnému množství zařizovacích předmětů. Jsou nejen lapačem prachu, ale také brání v proudění energie.

Zdravá relaxace v poloze ležmo - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud to dispozice vašeho domu nebo bytu umožňují, určitě si pro umístění ložnice vybereme dobře větratelnou místnost orientovanou na východ. V létě se totiž na této straně drží chládek, ráno nás zase při vstávání provází sluneční svit. Kvalitu spánku ovlivňuje pochopitelně nejen to, kde je ložnice situována, ale zejména také typ a umístění lůžka. Mělo by být snadno přístupné, nejtemnější zóna pokoje a kvalitní závěsy nebo žaluzie se postarají o to, aby spánek nerušilo denní světlo. Při výběru nábytku, podlahových krytin a textilií se raději vyhněte agresivním barvám, vzorům a příliš silným čichovým vjemům. Odborníci doporučují matné odstíny chladivé modři, tóny šedé, béžové další neutrální barvy s uklidňujícími účinky, které podporují spánek. Spíše tlumené a chladné barvy by se měly objevovat i na nábytku či stěnách, lůžkovinách a závěsových textiliích, všechny by měly vzájemně ladit. Výsledné barevné řešení by mělo samozřejmě respektovat osobní preference. Určitě si v ložnici odpusťte televizor a počítač.

 

Postel. Jakou? 

Na našem trhu je z hlediska typů postelí velký výběr: od dřevěných přes kovové ke kombinovaným, polstrované, s úložným prostorem i bez něho, s postranicemi až k zemi, na nožičkách, bez čel či s čely plnými nebo různě členěnými… Ani co do tvarové nabídky si není proč stěžovat. Ovšem výběr musíme podřídit stylu ostatního zařízení ložnice a koneckonců i celého bytu. Postel by měla odpovídat nejen našemu zdravotnímu stavu, ale také zvyklostem při spaní, preferencím co do tvrdosti nebo výšky. Například starším lidem se lépe vstává z vyšší postele. Manželské dvojlůžko by mělo mít dvě matrace, aby si každý z páru mohl vybrat typ, který mu vyhovuje.
Prvotním parametrem je kostra lůžka, tedy rozměr rámu. Odborníci sice hovoří i minimálních 80 cm, spíše se však setkáváme se šířkou 90 cm. S tím, že čím širší postel bude, tím větší komfort nám poskytne. Potřebnou délku lůžka určíme podle výšky postavy spáče, k níž připočteme minimálně 20 cm. Obvyklá délka je 200 cm, ve standardní nabídce na trhu jsou však i postele dlouhé 210 cm. Jedinci s atypickým vzrůstem jsou pak nuceni nechat vyrobit lůžko na zakázku. Lehací plocha by rozhodně neměla být níže než 25 cm nad zemí, ideální vzdálenost vrchní části matrace od podlahy je 45 – 55 cm. 

Zdravá relaxace v poloze ležmo - foto, Hyperbydleni.cz
 

Rošty a matrace  

Nejdůležitější součásti postele je rošt s matrací. Jejich výběr je opět nutné podřídit konkrétním dispozicím každého jednotlivce. Rošt se vkládá do kostry postele, může být lamelový pevný či polohovací, nebo laťkový. Také u dvojlůžka by měly být rošty a matrace samostatné, vybrané na míru každému z partnerů. K výhodám tohoto řešení lze počítat skutečnost, že díky izolaci pohybu obou osob se spolunocležníci v noci navzájem neruší. Na kvalitě roštů a matrací se nevyplatí šetřit, podstatně totiž ovlivňují uvolnění a regeneraci páteře, kloubů i vnitřních orgánů. Spánek v příliš tvrdé nebo příliš měkké posteli mívá následky v podobě nepřirozeného prohnutí páteře, které často vyvolává bolesti zad a hlavy.

Zdravá relaxace v poloze ležmo - foto, Hyperbydleni.cz
 

Nové materiály, nové vlastnosti

Zlepšování parametrů matrací každý rok přináší na trh řadu novinek. Patří k nim například Geltech, materiál, který má díky řadě nových schopností pozitivní vliv na kvalitu spánku. Dovede například udržovat optimální teplotu, je schopen „obtékat“ tělo a vytvarovat se přesně podle jeho jednotlivých částí, takže se nijak nezatěžuje, vyznačuje se i mechanickou odolností. Díky schopnosti deformovat se všemi směry je pro tělo lepší oporou než samotné pěnové jádro. Dobře rozkládá tlak, proto matrace vyrobená s použitím Geltechu neruší při spánku krevní oběh v jednotlivých částech těla. Nedochází ani k přeležení a spánek je podstatně klidnější. Materiál má rovněž výjimečnou tepelnou vodivost a zároveň umí akumulovat, ale i odvádět teplo. Doživotně stálé gelové segmenty vložené do ložné plochy matrace vytvářejí akupresurní body, které pomáhají uvolnit svalstvo. Relaxaci svalstva také napomáhá bodově rozdílná tuhost ložné plochy. Nový materiál je také díky svým hygienickým vlastnostem vhodný pro děti a alergiky. Roztoči a bakterie totiž nemají šanci se na něm usadit a množit se.
Dalším z nových materiálů je bio pěna. Jejíž vlastnosti jsou srovnatelné s vlastnostmi studené pěny, ovšem suroviny vyráběné z ropy nahradil přírodní olej skočce. Léčivé účinky této rostliny znali už staří Egypťané: má čisticí schopnosti a aktivně odpuzuje roztoče a mikroby. Také bio pěnu je proto možné použít na výrobu matrací pro silné alergiky.

Zdravá relaxace v poloze ležmo - foto, Hyperbydleni.cz
 

Zdravé lůžkoviny

Individuálním zvyklostem se přizpůsobuje také velikost a tloušťka polštáře a přikrývky. Ze zdravotního hlediska lze doporučit polštáře 40 x 90 cm, které je možné přeložit, a tím zvýšit podložení hlavy. Neméně důležitá je výplň lůžkovin: stále oblíbené klasické peří se musí pravidelně čistit, což znamená zároveň nutnost přešívání sypků. Proto mnozí z nás raději sáhnou po lehčím moderním dutém vláknu, které výborně hřeje, a protože je prací, hodí se pro alergiky. Další možností je ovčí rouno, uplatnění nacházejí i méně tradiční materiály jako jsou například pohankové slupky. Povlečení a prostěradla vybíráme nejčastěji z klasické bavlny (krep nebo satén), damašek, froté, flanel, hedvábí či směsové materiály. Umělým vláknům se raději kvůli pocení vyhýbáme.  

Zdravá relaxace v poloze ležmo - foto, Hyperbydleni.cz
 

Zdravá relaxace v poloze ležmo - foto, Hyperbydleni.cz

 

Text: Alena Müllerová, Foto: JYSKDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Zdravá relaxace v poloze ležmo zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »