Spánek ve vodní náruči

30.5.2008 | Jitka Nováková | Ložnice | Komentářů 0 |

Zatímco klasická matrace klade ležícímu tělu odpor, ta vodní je schopná proporce spáče respektovat a vytvarovat se v závislosti na formě jeho postavy, v podstatě ho téměř doslova “obtéci”. Lze hovořit o téměř dokonalém rozložení váhy ležícího těla.

Spánek ve vodní náruči - foto, Hyperbydleni.cz

Možná tomu nebudete věřit, ale vodní postel znali už staří Peršané. V jejich pojetí však měla podobu pytle z kozí kůže naplněného vodou. V devatenáctém století zase vodní lůžko hrálo důležitou roli ve zdravotnictví, nejen při léčbě různých onemocnění, ale také jako účinná prevence proti proleženinám. Dnes je běžnou součástí nejedné ložnice, a to i v české kotlině, i když je pravda, že si své místo na slunci získává ne zrovna snadno.

Na bolavá záda i na nespavost

Matrace naplněné vodou se u nás objevily v průběhu 90. let minulého století s otevřením hranic. Počáteční nadšení pro ně sice poněkud ochladlo a nahradila je lehká nedůvěra, nejen kvůli obavám z komplikací při stěhování a z rizika roztržení, ty však většinou pramení spíše z neznalosti. Opodstatněnějším argumentem může být energetická náročnost vyhřívaných vodních lůžek – za rok představuje spotřeba energie 300 - 500 kWh, tedy více, než běžná chladnička. Faktem však je, že měkké matrace naplněné vodou se osvědčily a za posledních 30 let si jejich kladné vlastnosti vyzkoušely a ocenily nejen starší osoby trpící bolestmi páteře a proleženinami, ale i těhotné ženy, které mohou lépe spát na břiše, a kojící matky. Vyhřívaná matrace zlepšuje krevní oběh, čímž pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a klouby. Uleví se na ní lidem s nadváhou, bolestemi zad nebo těm, kteří mají nějaké pohybové  omezení. Také usínání ve vyhřátém pelíšku je mnohem příjemnější.

Spánek ve vodní náruči - foto, Hyperbydleni.cz

Vodní versus běžná

Klasická matrace klade ležícímu odpor, tím větší, čím tvrdší je lůžko. Spáč proto v průběhu noci často mění polohu, aby ulevil styčným plochám svého těla s podložkou. I když moderní kvalitní matrace z materiálů s tvarovou pamětí si s respektem tělesných proporcí ležícího člověka dokážou poradit vcelku uspokojivě, nikdy nemohou dosáhnout “tekutého” efektu, jakým se může pochlubit právě vodní lůžko. Další z předností vodních postelí oproti klasickým typům je vyhřívání, které spánek zpříjemňuje, ale také – jak už bylo řečeno - prodražuje. Někteří lékaři doporučují vodní lůžko astamatikům a pacientům, kteří trpí alergií na roztoče (ti se živí kousky odumřelé kůže). U vodních postelí totiž prach ani kožní šupinky nemohou nikam proniknout a poradí si s nimi běžná údržba(čištění a praní) povlaků a potahů. Kladné body sbírá vodní matrace také pokud jde o životnost  a funkčnost, která je delší než u klasických výrobků. 

Spánek ve vodní náruči - foto, Hyperbydleni.cz

Typy vodních postelí

Vodní postele jsou na trhu ve dvou základních variantách nazývaných “hardside” a “softside”. U první skupiny obepíná vodní mataraci ze stran silný rám (dřevo, kov), který má vespod nosnou konstrukci s podpůrnými nosníky. Druhý typ matrace má po obvodu molitanovou výplň, takže se obejde bez pevného rámu a lze ji bez problémů zabudovat do běžně dostupného rámu postele. Na první pohled je pak od klasického lůžka k nerozeznání. Stejně jako u běžných matrací se i u té vodní orientujeme při výběru podle tvrdosti. Každá matrace obsahuje několik vrstev vatelínu prokládaného molitanem, které po napuštění zklidňují vodní hladinu a současně zvyšují tvrdost matrace v přímé úměře: čím více vrstev, tím tvrdší je matrace a tím rychlejší má zklidnění. Nejtvrdší matrace s až osmi vrstvami se dokáží “zklidnit” během vteřiny, takže nehrozí žádné vlnobití. Jsou určeny pro spáče s váhou nad 120 kg a pro milovníky tvrdého podkladu. Chcete-li se naopak pohupovat jako na vánkem čeřené mořské hladině a navíc moc nevážíte, sáhněte po matraci s jednou nebo dvěma zklidňujícími vrstvami. Rozměry vodních matrací jsou stejné jako u klasických, na trhu jsou jedno i dvoulůžka.

Spánek ve vodní náruči - foto, Hyperbydleni.cz

V celku nebo dělená

Je to otázka spojená hlavně s partnerským spaním. Například pár, kdy muž není co do váhy “docent”, navíc preferuje tvrdší podklad a potí se, proto má raději chladnější prostředí, a žena je o polovinu lehčí, miluje teploučko a ráda se do matrace zaboří. V takovém případě je pochopitelně nejlepší  pořídit si matraci zvanou duál, která je složená ze dvou samostatných částí. Pokud se dvojice pohybuje ve stejné váhové kategorii a její nároky na tvrdost a teplotu lůžka jsou stejné, může sáhnout po velké matraci typu “letiště”. Ale pozor, preference (a koneckonců i váha) se v průběhu života mění, v jejich důsledku pak bude možná nutné změnit i matrace. Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Spánek ve vodní náruči zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »