Co rozhoduje o kvalitě našeho spánku

19.7.2007 | Zdeněk Lodyha | Ložnice | Komentářů 0 |

O nespavosti jsme slyšeli všichni. Mnozí z nás se s ní také přímo setkali. Jak by také ne, když podle lékařů různými poruchami spánku trpí až 95 procent české populace.

Co rozhoduje o kvalitě našeho spánku - foto, Hyperbydleni.cz
Příčin nespavosti může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří různá onemocnění, náš spánek ovšem do značné míry ovlivňuje také prostředí, kde odpočíváme. Je to především kvalita lůžka, matrace, roštu, ale i povlečení. Správná volba nám v tomto případě zaručí nejen to, že rychle usneme a celou noc strávíme v klidu a v pohodě, budeme navíc vstávat svěží, odpočatí a nebudeme cítit bolest zad.

Studená a líná pěna


Matrace ze studené pěny vynikají svou výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Pěna je tvořena buňkami se silnější stěnou. Díky velkým pórům je dokonale provzdušněna a lépe odvádí teplo. Matrace bývají pěti až sedmi zónové, protože každá část těla vyžaduje jinou tuhost. Zatímco pod rameny a patami oceníte měkčí zóny, pod bedry je potřeba mít pevnější podklad.

Latexové matrace


Tyto matrace jsou ideální v kombinaci s línou pěnou. Její tvrdost se mění podle teploty, proto při kontaktu s tělem měkne a díky efektu takzvaného pomalého vracení omezuje protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Velmi kvalitní matrace jsou matrace latexové. Jsou pružné, mívají odlehčující otvory. Dodávají se tří, pěti i sedmi zónové. Výborně se přizpůsobují tvaru těla, jsou ideální pro polohovací rošty, mají dlouhou životnost. U těchto matrací nedochází k proležení.

Matrace s vnitřním roštem


Základem matrace je pružný lamelový rošt, který je tvořen třemi podélnými pružícími nosníky z kvalitní PUR pěny. Na těchto pružících nosnících jsou příčně uloženy dřevěné bukové lamely (lamely mají doživotní záruku), které jsou volně zasunuty v látkových bavlněných pouzdrech, ve kterých jsou zároveň pružící nosníky. Na pružném lamelovém roštu je položena tenká roznášecí vrstva, která roznáší váhu těla rovnoměrně na všechny lamely. Tyto dvě části, tj. pružný lamelový rošt a roznášecí vrstva jsou pak vloženy do potahu matrace a tvoří tak jeden celek. Toto řešení má výlučně firma JELÍNEK a má ho průmyslově chráněno. Ostatní výrobci nabízejí vždy zvlášť rošt a na něj matraci.

Co rozhoduje o kvalitě našeho spánku - foto, Hyperbydleni.cz

Spaní na vodě


Existují i vodní postele, jejichž předností je, že se dokonale přizpůsobí ležícímu tělu. Jejich výhodou i nevýhodou je ohřívání vody. Teplejší voda je sice příjemná, ale pro organismus vyšší teplota matrace příliš zdravá není. Po delší nepřítomnosti, kdy byl ohřev vody vypnutý, nějakou dobu trvá, než se voda opět zahřeje na správnou teplotu. První noc si tak můžete připadat jako na Severním pólu.

A co hygiena


Víte, že během noci vypotíme nejméně půl litru potu? Tuto vlhkost je třeba z matrace odvádět přirozeným větráním, jinak se stává „blahodárným“ útočištěm pro různé roztoče, bakterie a plísně. Matrace musí tedy obsahovat vzduch a musí být vyrobena z prodyšných materiálů. Pro zdravé spaní jsou vhodnější vzdušné lamelové rošty nebo desky s větracími otvory a postele na nožičkách než pevné desky pod matracemi a uzavřený úložný prostor.

Antibakteriální nebo Aloer Vera?


Výhodou jsou i snímatelné potahy, které lze prát nebo čistit. Potahy mají na vnitřní straně ještě prošitou vrstvu dutého vlákna s různou gramáží. Potah je měkčí a příjemný na dotek. Firma Dřevočal nabízí kvalitní potahy jako je AloeVera nebo Microcare, tyto potahy mají pozitivní vliv na pokožku a působí antibakteriálně. Na matrace s pevným potahem si můžeme pořídit speciální chránič matrací, který má výše zmíněné výhody snímatelných matracových potahů.text: Zdeněk Lodyha

foto: Dřevočal, Jelínek

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Co rozhoduje o kvalitě našeho spánku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »