Černá v kuchyni je moderní

1.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kuchyně | Komentářů 0 |

Minimalistický styl se neobejde bez jednoduchých linií a čistých tvarů. A také bez barvy kovu a černé. Jakkoliv tento odstín sotva vzbuzuje chuť k jídlu a do kulinářské svatyně tedy obecně jaksi není předurčen, současné kuchyně jím doslova hýří. A to nejen na spotřebičích.

Černá v kuchyni je moderní - foto, Hyperbydleni.cz

Velice atraktivní je černá v kombinaci s bílou a červenou, ovšem neobejde se to bez spojení s jasně čitelným designem rovných linií, dokonalými detaily a vypracováním kuchyňských linek, se souzněním estetického vzhledu a funkčnosti. Podle odborníků je letos světovou „hitovkou“ bílá následovaná vanilkovou, vínovou červení a olivovou zelení. V českých krajích se však zatím prodává spíše červená, oblíbená je také smetanová, béžová a oranžová. Kromě už zmíněné černé boduje také pistáciová a šedá.

Kousek z historie

Pod pojmem černá kuchyně se však kdysi skrývalo něco jiného, než barevné preference: bylo to označení pro prostor mimo obytnou část domu, v zadní nebo boční části síně, s otevřeným ohništěm (později s pecí či sporákem). Tady se hlavně vařilo, pekl se tu chléb, v rozšířeném komíně se udilo maso. Černá se jí říkalo proto, že bývala obvykle zděná, klenutá a bez okna. V některých regionech (například na Šumavě) bývala černá kuchyně průchozí, chodilo se přes ni i do dalších obytných místností.

Černá v kuchyni je moderní - foto, Hyperbydleni.cz
 

Luxus a exkluzivita

Učení feng shui sice pro prostory spojené s vařením a konzumací potravin chladné a tmavé barvy nedoporučuje, černá dokonce podle čínského přesvědčení jídlo spíše znechucuje, ovšem málo platné, v současných kuchyních boduje. Na černou barvu zkrátka musí mít člověk nejen náturu, ale také odvahu, odměnou mu i v kuchyni bude výjimečný a jedinečný styl. Není přitom nutné se bát ponurosti. Postará se o to nejen adekvátní osvětlení, ale také vysoký lesk povrchu dvířek nebo designově sofistikované doplňky. Faktem však zůstává, že jako dominantní prvek potřebuje černá dostatek prostoru. Pokud ji spojíme s bílou, získáme výslednou klidnou eleganci. Žlutá vedle černé výstražně září, duo červená-černá nepostrádá smyslný až erotický náboj. Výrazné kontrasty jsou zkrátka působivé a originální.

Černá v kuchyni je moderní - foto, Hyperbydleni.cz

 

Černá v kuchyni je moderní - foto, Hyperbydleni.cz

Černá v detailu

Pokud si netroufnete na použití černé barvy ve velkém, vždy je tu vynikající možnost soustředit se na doplňky, nejlépe v podobě spotřebičů. Ostatně výrobci velmi citlivě mapující současné trendy neponechali nic náhodě a doslova vtrhli na trh s novými sériemi produktů refl ektujících novou zálibu v černé barvě. Dominantou místnosti se může stát černá lednice, doplnit ji lze kávovarem, varnou konvicí, varnou deskou, toasterem, mikrovlnkou, granitovým dřezem či digestoří.

Černá v kuchyni je moderní - foto, Hyperbydleni.cz
 

Existuje však i varianta černého solitéru v podobě třeba už zmíněné chladničky, ovšem stejně dobře takovou roli může sehrát jídelní stůl se židlemi. Spotřebiče je možné také doplnit například ubrousky či prostíráním s motivy v adekvátní barevnosti, další obměnu mohou mít na svědomí dózy, kořenky, mísy. Všechny zmíněné detaily mohou být protiváhou i převážně černým plochám v kuchyni, pokud jim dáme už výše zmíněné výrazné kontrastní tónování: červená, žlutá, oranžová nebo zelená na některém z prvků kuchyně dotvoří harmonický celek. Černá kuchyně se díky tomu může stát doslova šperkem bytu, místem, kam budou členové rodiny i návštěvy mířit nejčastěji.

Černá v kuchyni je moderní - foto, Hyperbydleni.cz

Ve spojení s technologií

Design je však pouze prostředkem, který umocňuje použité technologie. A ty zase vycházejí z požadavků na pohodlí a jednoduchost užívání v duchu fi lozofie: lidé by se měli cítit doma pohodlně a bezpečně při současném zachování individuálního životního stylu. Do popředí zájmu se proto dostávají nejen funkce přinášející větší pohodlí, ale také automatické programy a jednoduché ovládání, které vedle komfortu přináší i úsporu času. Tyto přednosti zdůrazňuje design výrobků. Veškeré spotřebiče se samozřejmě neobjedou například bez dětské pojistky, podsvícení ovládacích tlačítek, light kontrol, grafického displeje, a technických inovací. Z pečicích trub například v podobě funkce HydroBaking, 3D horký vzduch Plus, elektronického automatického systému pečení CookControl či samočištění EcoClean. Samozřejmostí je třída spotřeby A.

Černá v kuchyni je moderní - foto, Hyperbydleni.cz
 

Text: Alena Müllerová

Foto: Amica, Bosch, Bulthaup,

Ikea, Electrolux, Fagor, GorenjeDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Černá v kuchyni je moderní zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »