Indukce - fenomén dneška

5.10.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kuchyně | Komentářů 0 |

Varná deska se stala nepostradatelným pomocníkem v každé kuchyni. Jak si však v bohaté nabídce vybrat tu pravou? Pokud toužíte po bezpečnosti a efektivitě, sáhněte po desce indukční.

Indukce - fenomén dneška - foto, Hyperbydleni.cz

Indukční varná deska totiž dokáže využít 90 % vynaložené energie, (zatímco u plynového sporáku dochází k 50% ztrátě, u sklokeramické desky je ztráta 40 %). Tento pozitivní výsledek plyne z toho, že indukční deska zahřívá pouze dno nádoby, takže nedochází k úniku tepla do okolí. Díky tomu je ohřev také mnohem rychlejší. Zatímco na plynu by se dva litry vody vařily 9 a na běžné sklokeramické desce 8 minut, indukce tento úkol zvládne za 5 minut. Například funkce Jet Start zabezpečí rychlé dosažení bodu varu tím, že při maximálním výkonu zahřeje plotnu za osm minut na 630 °C.

Srovnání jednotlivých typů desek

Druh desky

Indukční

Sklokeramická

Plynová

energetická efektivnost

90%

60%

50%

doba vaření (2 litry vody)

5 minut

8 minut

9 minut

doba chladnutí (1 litr vody 60 °C)

6 minut

25 minut

14 minut

 

Princip indukčního vaření spočívá v tom, že mezi feromagnetickým dnem nádoby položené na povrchu a měděnou cívkou umístěnou pod plotnou vzniká elektromagnetické pole, které nepřetržitě zahřívá dno nádoby podle stupně nastaveného výkonu. Po vypnutí pak dochází k velmi rychlému chladnutí. Test s litrem vody uvařené na 60 °C ukázal, že zatímco sklokeramická deska chladne 25 minut a plynová 14, indukci stačí pouhých 6 minut. V průběhu vaření tak odpadá nebezpečí popálení a majitel se nemusí bát ani případného požáru, který by mohl hrozit při manipulaci s otevřeným ohněm.

Výhodou indukční varné desky je také její schopnost velmi rychle reagovat. Pokud výkon snížíte či zvýšíte, změnu pocítíte okamžitě. S indukcí lze regulovat teplotu s přesností téměř na 1 °C.

Indukce - fenomén dneška - foto, Hyperbydleni.cz

K základnímu vybavení indukčních desek patří dotykové ovládání a bezpečnostní prvky, které ocení nejen v rodině s malými dětmi. Signalizace zbytkového tepla svítí, pokud je spotřebič stále ještě nahřátý na více než 60 °C a kuchaři by mohlo hrozit popálení. Dětská pojistka znemožní použití funkcí. Pro pohodlné vaření slouží časovač, díky kterému je možné nastavit délku vaření (důležité třeba při vaření vajec, těstovin či knedlíků).

Indukce - fenomén dneška - foto, Hyperbydleni.cz

Designem se indukční desky podobají deskám sklokeramickým, je na majiteli, dá-li přednost varné desce se zkosenými hranami či s kovovým rámem. Velikost desky závisí na počtu osob v domácnosti, volit lze mezi čtyř-, tří- a dvouplotýnkovou podobou. Stejně jako desky sklokeramické jsou i desky indukční velmi snadno čistitelné a jejich údržba je bezproblémová. Jistá nevýhoda indukčního vaření spočívá v nutnosti používat speciální nádobí, obecně řečeno nádoby s obsahem železa na dně, tedy feromagnetické. Pro běžné vaření si však vystačíte se třemi základními hrnci, jejichž cena se pohybuje v řádech stovek korun, a praktickou pánví. Cena indukčních desek se pohybuje v relacích od cca 7 000 do 70 000 korun.

Indukce - fenomén dneška - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Redakce Hyperbydlení.cz, Foto: WhirlpoolDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Indukce - fenomén dneška zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »