Kuchyňské dřezy - návrat keramiky

11.2.2009 | Jana Jeníková | Kuchyně | Komentářů 0 |

Keramika jako obzvlášť trvanlivý materiál se snadnou údržbou se v kuchyni už mnohokrát osvědčila. Keramické dřezy jsou imunní vůči nárazu a poškrábání, naprosto necitlivé na horké pánve a hrnce, odolné proti chemikáliím běžně používaným v domácnosti. Navíc jsou i nápadné a nadčasově krásné.

Kuchyňské dřezy  - návrat keramiky - foto, Hyperbydleni.cz

Keramika jako přírodní materiál je také zdravotně nezávadná a hygienická: dřezy z ní lze bez obav využít i k odkládání nebo zpracování syrových potravin. Pokud jde o údržbu keramických dřezů nové generace, díky speciálnímu hydrofobnímu povrchu se obejdou leštění: voda a nečistoty se na něm nemají šanci udržet, ihned totiž odtékají. S úpornějšími skvrnami a vodním kamenem si snadno poradí vlhký hadr a prostředek na mytí nádobí. Na trhu jsou pochopitelně i kvalitní kuchyňské baterie, které sofistikovaní výrobci barevně přizpůsobují dřezům.

Krásné, elegantní, funkční

Funkčnost a atraktivnost, to jsou požadavky na kuchyňské dřezy současnosti. Měly by umožnit průběh přípravy jídla a mytí nebo odkapávání nádobí současně: například tak, aby ve dřezu bylo možné zeleninu mýt, na přední části odkapávací plochy ji krájet a zároveň na její zadní straně odkládat nádobí k oschnutí. Odkapávač z kvalitní nerezové oceli může však sloužit i jako pracovní deska, již lze posunout a zakrýt s ní  odpadní misku s kartáčem či houbou na nádobí. Nad odkapávací plochu pak může být umístěna doplňková univerzální dřevěná deska. Mimořádně velké dřezy určené pro skříňky široké 60 cm umožňují také pohodlné mytí objemných předmětů, jako jsou pečicí plechy, pekáče, zapékací misky, mísy nebo jiné velké hrnce a nádoby. Dřezy se obvykle dodávají s příslušenstvím ve formě vložného sítka, nerezového drátěného koše, otočného ovládání výpusti a univerzální, masivní hladké přípravné dřevěné desky s integrovaným žlábkem na šťávu.

Kuchyňské dřezy  - návrat keramiky - foto, Hyperbydleni.cz

Silné a expresivní barvy

Nové odstíny pro keramické dřezy se nesou v duchu síly a plnosti.  Například hnědá s vysokým leskem je určena kuchyním akcentujícím tmavé barvy na podlaze a pracovní desce s dezénem merbau nebo ořešáku a světlými dvířky nábytku (v bílé, smetanové nebo vanilkové), nebo doplňuje skříňky z palisandru či zebrana se světlou pracovní deskou a světlou podlahu. Hnědá může být použita k vytvoření kontrastu i v pestrobarevné kuchyni. Matná šedomodrá odvozená od barev oceli a moře zase dobře ladí zejména se světlou žulou, středně tmavými až tmavými dřevy nebo matným sklem, rozumí si i se středně tmavými až světlými dřevy, jako je třešeň, hrušeň, dub nebo javor, zesiluje odstíny přírodního kamene na pracovní desce. Působí elegantně a výrazně, nikoli však přehnaně chladně. Poutavou a moderní žlutozelenou lze použít v kombinaci s šedými odstíny nebo odstíny dřeva, případně se sklem, představuje svěží, živý kontrast k často nevýrazným nebo tmavým podlahám a předním plochám skříněk. Keramický dřez v této barvě ideálně doplňuje a akcentuje moderní světlou kuchyni. Stálicí je pochopitelně také bílá, budoucnosti zase patří metalické tóny.

Kuchyňské dřezy  - návrat keramiky - foto, Hyperbydleni.cz

Nebojte se výrazu   

Na Cologne Furnishing Show a frankfurtském Heimtexu bylo možné vypozorovat, že lidé se tmavých barev a kontrastů přestávají bát, hojně se objevovala černobílá s různými odstíny šedé v kombinaci s limetkovou zelení nebo s množstvím tmavě hnědé. Po desetiletích nadvlády převážně světlých dřev se do popředí dostávají dub, ořešák, palisandr, merbau a řada dalších tmavých dřevin. Barvy zkrátka hrají klíčovou roli i při posuzování kvality kuchyně. Ovšem kuchyňský dřez jako výrobek, který musí obstát ve zkoušce času a nelze jej rychle přebarvit nebo vyměnit, je nutné vybírat velmi pečlivě, tak, aby skutečně ladil s veškerým zařízením.

Kuchyňské dřezy  - návrat keramiky - foto, Hyperbydleni.cz

Zajímavosti:


Podle psychologie barev je světlá tyrkysová vnímána jako hygieničtější než bílá. Pro kuchyni však – zvláště na větší ploše – nemusí být zrovna vhodná, jakkoli je v této části bytu dojem čistoty důležitý. Jako velmi studená a příliš dominantní může být mnohým lidem nepříjemná.

Keramický dřez v barvě espressa může být barevně teplou alternativou ke chladné nerezové oceli, stejně dobře se uplatní v kombinaci s čelními plochami kuchyňského nábytku s vysokým leskem.

Vývoj nových barev dřezů kopíruje trendy povrchů a odstínů předních ploch kuchyňského nábytku a pracovních desek. Objevují se na nich nové materiály jako sklo nebo beton, zároveň však jsou stále ceněna také kvalitní dřeva s krásnou kresbou.

Kuchyňské dřezy  - návrat keramiky - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Článek Kuchyňské dřezy - návrat keramiky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »