Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast

29.7.2008 | Petra Mlynářová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Rozhodnout se o vhodné podlahové krytině znamená vybírat mezi různými materiály, tvary, styly, barvami a různými cenami. Spojit optimálně všechny tyto parametry není jednoduché, a tak nakonec většinou vítězí osobní preference. Pokud patříte ke ctitelům keramické dlažby a obkladů, měli byste se vedle vzhledu zaměřit také na technické parametry této podlahy.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Vhodné keramické obklady by měly splňovat dvě rozhodující funkce: estetickou (musí ladit s ostatním prostorem) a technickou (musí odpovídat konkrétnímu účelu, je založena na znalosti technických vlastností materiálů v optimálním poměru k parametrům místa určení). Výběr dlažby je v podstatě možné přirovnat k výběru šatníku: podle estetického měřítka se bude řídit barevnost, podle technického měřítka zase nejvhodnější  materiál odpovídající účelu (večerní šaty nebo pracovní oděv) a prostředí (zimní či letní oblečení).

Čím větší, tím lepší

Tak by se dal charakterizovat jeden ze dvou hlavních trendů současnosti pokud jde o obklady a dlažby. Na formáty 40 x 40 cm a 30 x 60 cm jsem si už zvykli a považujeme je za poměrně běžné, do módy se ale dostávají i rozměry 120 x 120 cm. Výsledkem je pak plocha s minimem spár, podlaha působí celistvě a jednolitě, což přispívá k jakémusi scelení celého interiéru: menší množství spár totiž dodá prostoru vzdušnost a eleganci. Větší formáty navíc zrychlují pokládku a usnadňují údržbu. Velké formáty zdůrazňují jednoduchost a stylovou čistotu, hodí se proto pro moderní ztvárnění vzdušných a málo členitých interiérů, které odpovídají současnému vývoji obytných prostor: bouráme příčky, propojujeme místnosti, budujeme zajímavé průhledy. Výsledná kompaktnost interiéru jde až tak daleko, že barevně splývá, chybí jakákoliv dominanta, jednolitost prostoru nenarušují ani baterie nebo sanita či nábytek. Nenápadnost dlažby podtrhují i spáry tón v tónu. Opakem je ostrý kontrast odrážející se v kombinacích černé či červené s bílou. Dochází také k zajímavému převrácení rolí mezi listelami a dlažbou, jíž klasická listela předává svou dekorativnost a stává se hladkou. Trendy je také „rozpínání“ dlažby na stěny v obytných prostorách jako jsou ložnice či obývací pokoje.

Tisk na reliéf

Jedna z nových technologií využívá digitálního tisku, jímž dlažbě a obkladům propůjčuje různou tvář: dřevěnou, kamennou, textilní, kovovou…  Povrchy se oživují také třpytkami, 3 D efektem, plasticitou v podobě vln a geometrických tvarů, designéři objevili reaktivní dekorace napodobující epicentrum výbuchu, uchylují se k propíjení vrstev. Na obklady a se zobrazuje i čárový popřípadě bodový dekor, in jsou uzoučké pruhy a jiné geometrické struktury, plakátové i novinové rastry. Barevnost se pohybuje buď – jak už bylo řečeno – tón v tónu nebo ve výrazném kontrastu, a to v podstatě ve dvou liniích: teplých (slonová kost až hořká čokoláda) a studených (bílá až černá). Nespletete se ani, pokud sáhnete po lomených barvách s akcentem na výrazný tón (například kombinace slonová kost plus tyrkys), „nosí se“ zelená, růžovofialová… Efektním prvkem keramických podlah je kontrast lesku a matu. Příkladem může být i úprava zvaná lappato, která spočívá v nepravidelně odleštěném povrchu.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Kam kterou dlažbu

Vstupní hala, chodba Obvykle jde o prostory nejvíce vystavené zátěži, čemuž by měla odpovídat i kvalita zvolené dlažby. Míra opotřebení (a tedy vybraný stupeň odolnosti) se však bude řídit tím, kde se tento prostor vyskytuje – jiná bude, pokud jde o chodbu nebo vstupní halu v bytě v činžáku nebo v paneláku (návštěvník mohl obuv zbavit agresivních nánosů už při cestě společnými prostory domu), jiná pokud jde o vstup do domku obklopeného zahradou a přístupného například písčitou nebo štěrkovou cestou. Kromě stupně odolnosti je nutné myslet rovněž na adekvátní tvrdost, odolnost proti tvorbě skvrn, odolnost proti chemikáliím a čistitelnost. Nezapomeňte, že  dlažba světlejších odstínů bude mít tendenci se více špinit, lesklé povrchy zase mohou utrpět nejrůznější škrábance, může se také stát, že více namáhané části dlažby časem zmatní.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Koupelna

Dlažby i obklady v koupelně musí často odolávat působení různých kosmetických přípravků a čistidel, proto by měly použité materiály být imunní vůči chemickým prostředkům, kyselinám a louhům.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Kuchyně

Podlaha v kuchyni patří také k nejvíce namáhaným, zejména v místech, kde se nejčastěji pohybujeme a manipulujeme s řadou mastných a lepivých ingrediencí (kolem sporáku a pracovních ploch, dřezu, lednice, spižírny). Je také častěji vystavena riziku pádu těžkých  předmětů, proto by dlažby měla mít dobré mechanické a chemické vlastnosti.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Další interiéry

Pokud si dlažbu vyberete také například do ložnice nebo do obývacího pokoje, budete se nejspíše řídit hlavně designem zvolených výrobků.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Venkovní dlažby

Pro použití v exteriéru je nutné vybírat mezi materiály s garantovanou a deklarovanou odolností vůči mrazu. Jde většinou o výrobky lisované za sucha, s nízkou nasákavostí, glazované nebo neglazované, požadavkům vyhovují i některé tažené materiály produkty.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Technické minimum

Keramické dlaždice jsou desky různých formátů a tloušťky, vyrábějí se  z kaolinu, jílu, písků a dalších přírodních materiálů za vysokých teplot, které je pak činí tvrdé, odolné vůči mechanickému opotřebení, trvanlivé, hygienické, lehce omyvatelné, nehořlavé a ohnivzdorné. Všeobecně se tyto vlastnosti v praxi mohou měnit podle tipu dlaždic. Jsou pevné, což znamená že se nedeformují a neohýbají, ale zároveň, jako všechny keramické produkty obecně, jsou křehké: pokud  spadnou na zem nebo do nich udeří těžký předmět, rozbijí se. Pokládku svěřte raději odborníkům, svépomoc při obkládání složitějších prostorů se nemusí vyplatit. Hlavními dvěma podmínkami pro úspěch při používání velkých formátů je rovný podklad a dodržení rovinatosti u vybraného keramického materiálu. O vyrovnaný podklad se postarají kvalitní vyrovnávací a lepící materiály, pro pokládání velkoformátových dlaždic je nejlepší použít tzv. roztékavé, plně kontaktní lepidlo, které dokonale zaplní plochu pod celým velkým formátem dlaždic, takže nevznikají žádné dutiny. Vhodné prostředky stavební chemie je rozumné nakoupit současně s keramickým materiálem. Při pokládce dlažeb do větších prostor dodržujte správnou dilataci, nejméně vždy pro prostor 3 x 3 metry. Dilatace by měla probíhat vždy pod spárou. Spáry jsou důležitou součástí obkladu a dlažby. I když kalibrace (rovnoměrné upravení hran zaručující vysokou rozměrovou přesnost), umožňuje pokládku s minimální spárou, ani tak není možná aplikace  pokládat „na sraz", tedy beze spár. Spárovací hmotu pak totiž nelze správně zapravit, takže se časem vydroluje a mezi obkladem vznikají neestetické mezery, do nichž navíc proniká nečistota a vznikají v nich plísně. Vždy je tedy vhodné dodržovat minimální šířku spáry 1, 5 mm.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Různé bločky


Tipy dlaždic

•Glazované dlaždice mají – laicky řečeno - povrch pokrytý vrstvou barevného skla, které dodává produktu důležité estetické (barvu, lesk, dekoraci, odstín atd. ) a technické (tvrdost, nepropustnost atd.) parametry. Všechny jsou také závislé na tipu glazury, a proto se mohou od sebe velmi lišit.
•Neglazované keramické dlaždice jsou téměř jednotné v celé tloušťce, jsou probarvené jako celek, bez výraznějších dekorací povrchu a obrázků
• Pórovitost nebo kompaktnost
Tělo dlaždice (střepu) může být buď jednolité (téměř jako sklo), nebo pórovité (s drobnými kanálky). Na tom závisí jeden z důležitých paremtrů dlažby – nasákavost. Čím více pórů střep má, tím vyšší je jeho nasákavost. 

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Jak se keramické obklady a dlažby vyrábějí
Lisované: dlaždice se pod vysokým tlakem lisují z prachové hmoty předehřívané kvůli eliminování přebytečné vlhkosti.
Tažené: hmota, z níž se vyrábějí, se naopak kvůli dosažení plastičnosti materiálu namáčí a prochází otvorem, jehož velikost určuje finální tvar dlaždice.

Barevnost střepů
V závislosti na použitých materiálech může tělo dlaždice různě barevné (od žluté až po tmavě červenou, s celou sérii odstínů) nebo světlé (někdy bílé). Barva střepu má u glazovaných výrobků jen relativní důležitost. U některých neglazovaných materiálů se docílí různé barevnosti přidáním barevných pigmentů.

Tvary a rozměry
Nejčastější jsou čtverce a obdélníky, vyrábějí se však dlaždice ve tvaru  šestihranu, osmihranu, maurské, provensálský atd.). Pokud jde o rozměry, začínají od mozaiky 2cmx2cm až po opravdu velkoplošné desky
60 x 120 cm, někdy i větší. Síla střepu se pohybuje v rozpětí od několika mm až po 2,5 cm.
Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Co je co


Clinker - neglazované nebo jednotářově glazované tažené dlaždice s různě barevným kompaktním střepem
Cotto - neglazované tažené dlaždice s červeným pórovitým střepem
Gres rosso (Červený gres) - neglazované za sucha lisované dlaždice s červeným kompaktním střepem
Gres porcellanato – za sucha lisovaný celoslinutý střep s nasákavostí menší než 0,5%, neglazované dlaždice se světlým nebo barevným střepem imitující většinou různé druhy přírodních kamenů, s velkou škálou možných povrchových úprav (leštění, satinování…)

Tón je barevný odstín charakterizující jednotlivě vyrobené dlaždice.
Často se značí písmeny na každé krabici (tón A, tón B atd.).
Kalibr je výrobní rozměr uváděný na obale
Dlaždice stejného druhu, ale jiného tónu či kalibru, jsou považovány za odlišný výrobek, takže nejsou vhodné k obložení stejné plochy.
Nezapomeňte, že k podlaze patří i spáry – je nutné se starat nejen o dlažbu, ale také o tento spojovací materiál. Například kyselinám dobře odolávají jen spáry vyplněné epoxidovými hmotami.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Kolik dlaždic objednat

Kromě rozměrů zvolené dlažby je podstatné celkové rozložení i tvar obkládané plochy a způsob pokládky (diagonální versus paralelní). Je nutné myslet na to, že i dodávka nejvyšší kvality může obsahovat vadné kusy (normy povolují 5% vadných dlaždic první jakosti). Některé dlaždice navíc bude nutné řezat nebo vrtat, takže musíme počítat s určitým odpadem, jehož množství závisí také na členitosti povrchu. Vyplatí se také myslet na rezervu, která nám pomůže řešit eventuální opravy, vzorek se také může hodit v případě reklamace. Z téhož důvodu bude rozumné si schovat ústřižek obalu s relevantními technickými daty. 

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.cz

Výkřik

Textilní motivy  na obklady a dlažby přecházejí z oděvní tvorby, takže i na keramice se můžeme setkat s nejen s nejrůznějšími květinami a rostlinami, ale také například s pruhy, kostkami či  „kohoutí stopou“. Designéři využívají i prvků art deco a secese.

Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 22

Diskuze

Článek Velké i mini formáty, jednolitost i kontrast zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »