Kuchyně třetího tisíciletí: minimalismus a jednoduchá elegance

6.6.2008 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kuchyně | Komentářů 0 |

Kuchyně. Už dávno není jen místem, kde vzniká potrava pro žaludek. Kuchyně je znovu centrem, srdcem domova, místem setkávání se členy rodiny, přáteli a známými. Prostorem, kde často trávíme spoustu času, proto také chceme, aby nám v něm bylo co nejpříjemněji. Pochopitelně jako každý interiér, i kuchyně vypovídá mnohé o osobnosti svého majitele: každý z nás totiž má o ideální kuchyni jiné představy. My se tentokrát podíváme na současné trendy v kuchyních, které nám velí zaměřit se na funkčnost, jednoduchost a eleganci.

Kuchyně třetího tisíciletí: minimalismus a jednoduchá elegance - foto, Hyperbydleni.cz

Kuchyňské sestavy, jak se jim v současnosti říká, nejsou zdaleka už jen o skříňkách a šuplících, patří do nich i vestavné spotřebiče. Charakteristická je pro ně variabilita, jednotlivé prvky lze seskupit do nejrůznějších kombinací, z nichž si nelze nevybrat. Je zcela samozřejmé, že při škále současné nabídky na českém trhu si firmy – domácí i zahraniční - dávají velký pozor na to, aby spojily materiálovou kvalitu s dokonalými výrobními technologiemi, špičkovým designem a perfektní ergonomií. Při vytváření individuálního návrhu kuchyně lze kombinovat skříňky nejrůznějších šířek, výšek a předních ploch, mnoho barev a dezénů, a to i pokud jde o korpusy a pracovní desky. Sestavu zdokonalují vestavné spotřebiče i celá řada praktických doplňků, k nimž patří například závěsný drátěný program nebo vnitřní výbava skříněk.

Chvála ergonomie

Ještě než se rozhodnte pro konkrétní podobu a materiál kuchyňské sestavy, vezměte – jak se říká – rozum do hrsti a dříve než o povrchovém řešení přemýšlejte o tom, jaké nároky by měla vaše kuchyně splňovat. Aby se vám v ní dobře pracovalo, abyste všude dosáhli, abyste měli poruce všechno, co budete potřebovat, aniž byste se museli příliš často ohýbat, aby vás nebolela záda při špatném postoji při vaření nebo mytí nádobí.

Kuchyně třetího tisíciletí: minimalismus a jednoduchá elegance - foto, Hyperbydleni.cz

Pracovní plocha

Jednou z nejdůležitějších součástí kuchyně je pracovní plocha. Podstatná je její výška: stojíme-li nad ní, měl by úhel svírající naším předloktím a paží rozhodně  tupý. Při práci by nám totiž měla pomáhat gravitace, takže bychom neměli lokty ani  zvedat, ani oddalovat od těla. Důležitá pracovní místa by měla být od sebe vzdálena maximálně na délku obou paží.

Kuchyně třetího tisíciletí: minimalismus a jednoduchá elegance - foto, Hyperbydleni.cz

Důležité detaily

Pozornost věnujte také dřezu: vyberte si tak hluboký, abyste se o jeho dno mohli pohodlně opřít hřbety rukou s nataženými lokty bez nutnosti se hrbit. Mycí centrum by nemělo být ani příliš nízko (pak trpí páteř, což mívá následky v podobě bolesti zad, skolióze a migrény), ani příliš vysoko (přetěžují se při tom trapézové svaly).  Porovnat a vyzkoušet si různé výšky pracovních ploch (obvyklé jsou 86-87 cm a 91-92 cm ) lze přímo v kuchyňském studiu.
Optimalizace pracovních ploch si v době, kdy jsou v rámci kuchyňských sestav moderní různé výškové úrovně, zaslouží obzvášť velkou pozornost. Častá změna polohy dělá dobře zádům a ramenům, ale vždy by mělo jít o funkční řešení.  Sníženou pracovní plochu lze akceptovat v oblasti varného centra, protože nemusíme držet ruce příliš vysoko, a riskovat tím jejich nedostatečné prokrvování a následnou bolest. Navíc získáme dokonalý přehled na celé ploše a zároveň si usnadníme manipulaci s těžším nádobím. Budeme se však s největší pravděpodobností muset vzdát klasické trouby umístěné pod varnou deskou. Když už jsme u spotřebičů: hlavně u trouby asi oceníme, když bude natolik vysoko, že nebude nutné se k ní nustále ohýbat nebo klesat v kolenou. U mikrovlnné trouby se osvědčila maximální výška uložení 150 cm (pochopitelně ovšem s ohledem na výšku jednotlivých členů rodiny), která zaručuje, že se neopaříme, když budeme vytahovat talíř plný horké polévky.

Kuchyně třetího tisíciletí: minimalismus a jednoduchá elegance - foto, Hyperbydleni.cz

Horní skříňky, které jsou určeny především k ukládání nádobí, by měly být tak vysoko, aby bylo možné efektivně využívat všechny jejich prostory. Těžké věci byste měli mít  pod úrovní ramenního kloubu. Nespoléhejte se moc na to, že si v případě nouze pomůžete nějakou stoličkou: spíš než cokoliv jiného vám bude časem překážet a budete o ni zakopávat.

Kuchyně třetího tisíciletí: minimalismus a jednoduchá elegance - foto, Hyperbydleni.cz

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 15

Diskuze

Článek Kuchyně třetího tisíciletí: minimalismus a jednoduchá elegance zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »