Rekonstrukce kuchyně krok za krokem

2.9.2020 | | Kuchyně | Komentářů 0 |

Chystáte se na rekonstrukci bytu, domu, nebo jste jen zatoužili po nové kuchyni? Nechcete udělat žádnou chybu, které byste později litovali? V tomto článku se dozvíte řadu tipů, jak váš budoucí úkol zvládnout bez zbytečných chyb a omylů.

Rekonstrukce kuchyně krok za krokem - foto, Hyperbydleni.cz

 Zdroj: Gorenje.cz

1. Dobře vypracovaný plán

Důkladné plánování je základem úspěchu, zvláště když se pouštíte do budování nové kuchyně. Dobrým plánováním se vyhnete nejen stresu, ale především výdajům, které by vás jinak mohly zaskočit.

Než se pustíte do rekonstrukce kuchyně, připravte si veškerá potřebná povolení, aby se nestalo, že budete nuceni probíhající práce zastavit. U veškerého potřebného materiálu si ověřte dostupnost a samotnou stavbu naplánujte do termínu, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud vše půjde podle plánu, vy se budete moci na rekonstrukci lépe soustředit.

2. Promyšlený rozpočet

Vaše představy o nové kuchyni se často dostávají do střetu s vaším rozpočtem. Málokdy se plánování obejde bez kompromisů a vy budete muset ze svých požadavků slevit a hledat levnější varianty.

Horší však je, když musíte své plány měnit až v momentě, kdy práce běží a vy se tak dostanete do prodlevy. V nejhorším případě budete muset pro nedostatek financí práce zastavit.

Udělejte si proto kompletní průzkum trhu, vypracujte rozpočet a počítejte také s dostatečnou rezervou na nečekané výdaje. Těm se někdy nevyhnete ani při sebelepším plánováním.

Tip: Pro představu si prohlédněte například fotogalerii kuchyní, kterou má na svých stránkách Gorenje. Kuchyně zde naleznete rozčleněné dle provedení, velikosti, stylu či barvy. Pomůže vám to ujasnit si, jak by vaše nová kuchyně měla vypadat.

3. Jak vybrat materiály do kuchyně?

Kvalita použitých materiálů hraje zásadní roli v budoucí životnosti kuchyně a pokud se rozhodnete na něčem ušetřit, zde to rozhodně nedělejte.

Mnohdy je lepší si počkat na slevy u kvalitních materiálů, než se orientovat na to nejlevnější. To platí jak u stavebních materiálů, tak provedení samotné kuchyňské linky, pracovní desky, ale i spotřebičů.

Tip: Některé práce si přesto můžete na nové kuchyni udělat sami. Typickým příkladem je malování, které při trošce šikovnosti zvládnete sami. Pokud jste ještě nikdy nemalovali, přečtěte si, jak vymalovat kuchyni. Najdete zde tipy na ošetření povrchu i na výběr barvy a dalšího náčiní.

4. Výrobce kuchyně a smlouva

Vybrat kvalitního výrobce, případně spolehlivého řemeslníka, není v dnešní době snadný úkol. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo budoval novou kuchyň, neváhejte se zeptat na zkušenosti. Osobní doporučení je vždy nejlepší, vyhnete se tak zbytečnému risku.


Pokud se nemáte koho zeptat, hledejte alespoň reference na internetu, případně si je vyžádejte přímo od firmy. Každá solidní firma vám na vyžádání ráda pošle výsledky své práce za uplynulé roky. Dobrý výrobce vám také připraví návrh kuchyně na míru, případně několik návrhů kuchyní, z kterých si budete moci vybrat. Také si uděláte jasnou představu o uspořádání kuchyně tak, aby se vám v ní prakticky vařilo.

Vždy dbejte na kvalitní smlouvu, nenechte se zlákat příslibem lepší ceny na dobré slovo. Takového rozhodnutí byste později mohli litovat. Dobrá smlouva také bude k nezaplacení v případě pozdějších reklamací.

5. Výběr spotřebičů

Spotřebiče vybírejte kvalitní, od prověřených značek a podle několika základních parametrů. Dbejte na nízkou energetickou náročnost, malou hlučnost a kvalitu provedení.

Také se předem rozhodněte, zda pro vás budou lepší samostatně stojící spotřebiče, případně jejich vestavné varianty.Trendem posledních let je spíše spotřebiče zakomponovat do celkového designu kuchyně či je přímo schovat.

Tip: Velký výběr vestavných spotřebičů nabízí např. Gorenje. Konkrétně jejich vestavné lednice se pyšní energetickou třídou A+ a A++ a promyšleným řešením chladících zón.

Rekonstrukce kuchyně krok za krokem, fotka

Zdroj: Gorenje.cz

Vzduch v kuchyni

V kuchyni dbejte na důkladné odvětrávání, které vás zbaví zápachu po vaření, napomáhá výměně vzduchu a zabrání vytváření plísní. S odvětráváním vám pomůže kvalitní a dostatečně výkonná digestoř. Dnes by měla být součástí každé kuchyně.

Pro výměnu vzduchu většinou stačí pravidelně vyvětrat. Nicméně ne vždy je to možné a u velkých kuchyní (cca nad 40 m2) nemusí běžné větrání oknem stačit. Například v parném létě je běžné mít přes den okna zavřená či zastíněná, abychom nepouštěli dovnitř teplý vzduchu. Pokud tedy nechcete nebo nemůžete pravidelně větrat, zvažte pořízení klimatizace či ventilátoru.

Tip: Víte, že běžná kuchyně v domácnosti má doporučeno 8-20 výměn vzduchu za hodinu v závislosti na velikosti kuchyně? To je nejvíce ze všech místností v domě. Pokud tedy máte větší kuchyni (například spojenou s obývákem) nebo nechcete větrat oknem, zvažte pořízení výkonného ventilátoru.

Rekonstrukce kuchyně krok za krokem, fotka

Zdroj: Ventilatory-shop.cz

6. Bezpečnostní prvky

Svou novou kuchyni také nezapomínejte chránit před případným požárem. Instalace kvalitního detektoru kouře by pro kuchyni měla být samozřejmostí, stejně jako odborné zapojení kuchyňských spotřebičů.

Zabezpečení kuchyně rozhodně nepodceňujte, nemuselo by se vám to vyplatit.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Rekonstrukce kuchyně krok za krokem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »