Dobře osvětlené vaření

1.10.2007 | Martin Kubát | Kuchyně | Komentářů 0 |

Stačí po příchodu do kuchyně nahmátnout vypínač u dveří a rozsvítit obdobně jako v každé jiné místnosti. Tím ale veškerá podobnost končí, neboť v kuchyni jsou mnohem vyšší nároky na různé způsoby nasvícení.

Dobře osvětlené vaření - foto, Hyperbydleni.cz
Stropní (nebo i nástěnné) centrální osvětlení by mělo stylově ladit se zařízením. Visací lampa nesmí být příliš nízko, aby nevadila při přecházení po místnosti. Podle charakteru interiéru volíme jedno či vícebodové světlo na rampě pod stropem, nebo přímo na strop přisazené. Rozptýlené světlo musí dopadat shora a osvětlovat předměty v horní polovině kuchyně - horní kuchyňské skříňky a poličky. Když je kuchyně menší a její součástí je jídelní stůl, může jako centrální osvětlení sloužit stahovací lampa. Vytažená ke stropu představuje centrální osvětlení, během večeře ji bez potíží stáhneme, aby nás vsedě neoslňovala. Musíme ale pamatovat na to, že stahovačka musí v tomto případě mít průsvitné skleněné stínidlo a propouštět světlo do všech stran. Tedy nejen dolů, jako by tomu bylo u stínidla kovového.

Posvítíme na stůl


Samostatné světlo byste měli umístit nad jídelní stůl. Nejvhodnějším osvětlením v kuchyni je kombinace denního a umělého světla, zejména je-li kuchyň zároveň jídelnou. Přírodní světlo dodá svěžest a optimismus, které jsou důležité obzvláště ráno u snídaně a při společných víkendových obědech. U osvětlení jídelního stolu myslete i na požadavky estetické - světlo má vytvářet příjemnou atmosféru a zároveň musí být na jídlo dostatečně vidět. Dobré je kombinovat též slabší umělé světlo a přidat na stůl jeden dva svícny nebo rozestavit pár svíček. Tím nejenže navodíte příjemnou atmosféru, ale budete i dobře vidět. Řídíme se charakterem jídelního prostoru - jinak budou osvětleny stolky k malému stolování, jinak bar, jinak velké jídelní stoly.

Osvětlení pracovní plochy


Při osvětlení pracovní plochy zdaleka nestačí stropní svítidla, protože svítí do zad. Nejdůležitější je osvětlení po celé své délce, abyste dobře viděli na práci. Pro toto osvětlení jsou nejoblíbenější zářivky, bodovky nebo nerezové jehlany na dotykové ovládání, které rovnoměrně osvětlují celou pracovní plochu a neoslňují vaše oči. Nad varnou desku se zajišťuje dostatek světla digestoř s osvětlením. Nad horními skříňkami nebo do rampy umísťujeme bodovky a ramínková svítidla různých typů, které jsou však pouze doplňkovým efektním osvětlením - nemůžete očekávat, že u nich budete pracovat. Slouží pouze k nasvětlení kuchyně, kdy už není potřeba intenzivní osvětlení pracovní plochy. Nejproblematičtější je ale volba umístění osvětlení. Pracovní prostor je potřeba osvětlit tak, aby si kuchař či jiný uživatel kuchyně nestínil svým vlastním tělem, což je častým problémem u nekoncepčně či sériově řešených kuchyní. Ještě častější chybou je umístění zdroje světla na stěnu pod horní skřínku kuchyňské sestavy, tedy přímo tváří v tvář uživateli. Pokud je ale dostatečně vysoký, pak jej světlo nemá šanci oslnit, ale kdokoliv jiný o pár centimetrů nižší, například žena nebo děti už takové štěstí mít nemusí.
Dobře osvětlené vaření - foto, Hyperbydleni.cz

Světlo, které neoslňuje


Ideálním je proto zabudování osvětlení do dna horních skříněk. Takové pracovní osvětlení nemůže nikoho oslňovat a zároveň mu nic nestojí v cestě a ani uživatel si nemůže svým vlastním tělem stínit. Komfortním řešením je osvětlení také vnitřního prostoru skříněk přičemž, pokud se něco takového děje, pak se nejčastěji prosvětlují skříňky horní a na spodní, obtížněji obsluhovatelné se zcela nepochopitelně zapomíná. Na obklad nejsou vhodné halogenové žárovky. Zde je lepší zvolit zářivky nebo obyčejné žárovky. Halogenové žárovky však dobře poslouží v zapuštěném reflektorovém provedení pod horními skříňkami a také uvnitř prosklených skříněk. Takto osvětlené skříňky navozují velmi příjemnou atmosféru při večerním stolování, mohou ale sloužit jako orientační světlo v noci. Lze instalovat i bodová svítidla na horní hranu horních skříněk. Zde je však třeba dát pozor na to, aby při neúplném otevření dvířek nedocházelo k jejich propálení.
Dobře osvětlené vaření - foto, Hyperbydleni.cz

Mycí a varné centrum


Musí být součástí osvětlení celé kuchyně a v případě, že bude nad celou kuchyní rampa, je dobré s ní pokračovat nad barem a osvětlit i celý barový pult. Pro přípravu pokrmů je však zapotřebí specifické osvětlení konkrétní pracovní plochy. V kuchyni je nutné předcházet případným úrazům, proto vždy musíte dokonale vidět na to, co zde připravujete. Varné centrum je vhodné osvětlit svítidly zabudovanými v digestoři. Naprostá většina odsavačů par je jimi opatřena již výrobcem. Digestoř a obklad z plechu z korozivzdorné oceli zesílí osvětlení na pracovní ploše od zabudovaných halogenových žárovek. Mycí centrum kuchyně, jak se odborně nazývá kuchyňský dřez, je také třeba nasvítit. Lze využít již zmíněné osvětlení pod horními skříňkami, je ale možné zkusit i méně tradiční způsob: například umístit lineární zářivku pod skleněnou poličku. Zářivka svítí dolů a přitom zajímavě prosvětluje i sklo na polici. 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 15

Diskuze

Článek Dobře osvětlené vaření zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »