Kuchyně je místo, kde se dobře daří

19.7.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kuchyně | Komentářů 0 |

Představte si, že se stěhujete do domu s úžasnou novou kuchyní, vybavenou moderními spotřebiči, v barevném provedení přesně podle vašich představ. A jak by taková kuchyňka měla vypadat?

Každá hospodyňka má jistě svoji představu o ideální kuchyni. Především by měla být praktická, vše potřebné by v ní mělo mít své místo a vše by mělo být díky skvělému prostorovému řešení „po ruce“. Měla by být odolná, abychom se v ní nebáli vařit a pracovat. A měla by být útulná a hezká, v barevné kombinaci, která příjemně komunikuje s celkovým prostorem našeho bytu.

Na začátku

Vycházejme ze skutečnosti, že kuchyňka, kterou si pořídíme, by nám měla sloužit třeba 15-20let. Že takovou dobu se na ni budeme denně dívat, denně v ní budeme vařit, stolovat, že si do obývacího pokoje spojeného s kuchyní budeme zvát návštěvy i za 10, či 15 let. Když to porovnáme například s životností auta, dojdeme k závěru, že cestu k nové kuchyni je třeba pečlivě zvážit a každý omyl nás bude něco do budoucna stát. Přinejmenším pocit, že kdybychom navrhovali kuchyni dnes, udělali bychom to úplně jinak. Než začneme, je třeba odpovědět si na několik otázek.

Je to o prostoru

První otázkou je prostorový plán kuchyně. Někdo má již prostor pro kuchyňku daný, někdo má ještě možnost prostor pro kuchyň více či méně ovlivnit. V ideálním případě máme rozpracovaný projekt domu na papíře či v počítači. Pak posouváme jednotlivé příčky a přemýšlíme nad využitím budoucích prostor. Právě teď máme možnost připravit své kuchyni prostor na míru, vše umístit na to nejvhodnější místo, ke všem spotřebičům připravit sítě a vyvarovat se chyb. Například neumístit digestoř do okna. V ostatních případech budeme více či méně omezováni a formováni již stojícími zdmi, okny, v horším případě i hotovými vývody sítí.

Otázky účelnosti a účelovosti

Dále se ptáme, na co všechno budeme kuchyň používat? Bude se v ní jen vařit nebo také stolovat, budeme se tam učit a psát úkoly, lepit modely? Bude kuchyň propojená s obývacím prostorem, nebo oddělená? Kolik lidí se bude v kuchyni pohybovat, ať při práci, nebo stolování, či při jiné činnosti? Také musíme mít jasno v tom, pro kolik lidí a jak často se bude vařit. Zda budeme potřebovat kuchyň účelovou a odolnou nebo dáme přednost estetickému pohledu. Ne vždy jsou oba pohledy v rovnováze. Přitom od toho hlediska se odvozuje i materiál naší kuchyně. Někdo dává přednost estetice a například masivu a rustikálnímu stylu, jiný se cítí dobře v kuchyni moderní, až laboratorní a pořídí si linku s dvířky z foliované MDF desky, nebo lamina. Jeden zákazník chce linku v lesku, jiný přírodní. Všechny materiály mají své dobré vlastnosti a své slabší stránky.

Vybavení podle rozumu

S účelovostí souvisí i otázka vybavení různými výsuvnými systémy drátěným programem a podobně. Velice zajímavé jsou například velkoobjemové zásuvky, takzvané kontejnery, s plnovýsuvy se zvýšenou nosností. Ty se podle potřeby využívají k ukládání hrnců, talířů a dalšího nádobí nebo například jako špajz. Jsou velmi praktické. Pokud potřebujete vyndat hrnec umístěný až dole až vzadu, nemusíme se v kleče k tomuto hrnci prohrabat předcházející frontou, stačí vytáhnout kontejner a máme jej hned po ruce. Praktičnost je spojená i s vybavením spotřebiči. Do většiny sestav montujeme spotřebiče vestavné. Většinou ale má každý z nich své vlastní ovládání. Tak se v budoucnu nestane, že až doslouží trouba budeme muset hledat novou velmi těžce, protože budeme limitováni kompatibilitou trouby se stále funkční varnou deskou. Mohlo by se také totiž stát, že by nás taková situace donutila vyměnit i varnou desku, protože kompatibilní přístroj se už nevyrábí.

Důvěřujte profesionálům

Otázek, které nás napadnou může být samozřejmě víc, některé jsou specifické pro danou zakázku, jiné jsou obecné a ku prospěchu věci je tyto otázky konzultovat s dodavatelem kuchyně, například s designérem kuchyňského studia. Proto neváhejte, kontaktujte nás, přijďte, zavolejte, rádi Vám pomůžeme postavit kuchyň Vašich představ.

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Kuchyně je místo, kde se dobře daří zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »