DOMÁCNOST POSTAVENÁ NA KUCHYNI

19.7.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kuchyně | Komentářů 0 |

Kuchyně není jenom prostorem, kde se připravuji pokrmy, ale správná kuchyň má svou atmosféru. Je odrazem každodenního stylu života rodiny. S kuchyni se váže více činností, naše kulinářské experimenty, ale nejvážnějším je setkání celé rodiny.

Jestliže chceme rekonstruovat současnou kuchyni, je třeba brát v úvahu, že v dnešní době se kuchyně, ať už v té či oné podobě, stává plnohodnotným prostorem v bytě. Plní funkci centra společných rodinných aktivit, zatímco čistý obytný prostor zůstává zónou klidného odpočinku i společenské zábavy.

Otevřená kuchyně

Nezřídka bývají tyto zóny odděleny ani ne tak opticky, jako spíš pouze provozně. Při takovém řešení mluvíme o otevřené kuchyni. Při současném neformálním společenském styku není nijak na závadu, když hosté přihlížejí přípravě pokrmů, je to naopak je to žádoucí, neboť hospodyně není vyřazena z konverzace. Předpokladem takto řešeného kuchyňského pracoviště je vyšší úroveň technického vybavení domácnosti, včetně zřízení hospodářského centra pro ostatní domácí práce, jako jsou praní, žehlení, šití apod.

Zpátky do středu

Kuchyně jako komunikační střed bytu funguje nejlépe tehdy, jestliže oblasti přípravy jídla, vaření a jeho servírování jsou soustředěny do jejího centra. Zařízení okolo zůstává spíše volné. Místo drahého kuchyňského nábytku se v praxi jeví jako rozumnější investovat do kvalitních a spolehlivých kuchyňských přístrojů. Taková kuchyně získá příjemný vzhled a atmosféru, v níž i případní hosté budou mít chuť přiložit ruku k dílu. Tento princip se dá realizovat již od devíti čtverečních metrů podlahové plochy, takže je přijatelný nejen pro majitele prostorných rodinných domů, ale i pro méně šťastné obyvatele třeba sídlištních bytů.

Digestoř nutná

Kuchyně propojené s obývacím pokojem vyvolaly potřebu opravdu výkonného odsavače. Kdo by si přál aby byl jeho nábytek pokrytý vrstvou mazlavého nánosu! Vše je způsobené tím, že pára, která při vaření vzniká, je úžasný nosič tukových molekul. A jak je známo, pára se lehce roznese všude po pokoji a sním i mastnota. Tento nános nelze umýt a vznikají tak na něm bakterie. Další argument, proč se rozhodnout pro digestoř je aroma, které při vaření vzniká. Dokáže se prohnat celým bytem i když je kuchyně oddělená od ostatních pokojů. Pro úspěch chodu digestoře se musíte řídit několika pravidly. Kuchyně s plochou 16 m potřebují digestoř s minimálním výkonem 240 a maximálním 480 m/h. Do větší nebo propojených místností se většinou pořizuje digestoř s vysokým výkonem - od 600 m/h, která se spouští na omezenou dobu, aby byla pára a zápach odvedeny do nejrychleji. Aby odtahové digestoře mohly vzduch s vodními parami odvádět pryč, musí být další přiváděn dovnitř. Nikdy však ne pomocí průvanu!

Správné používání

Digestoř zapínáme 5 minut před vařením, tak vznikne v místnosti žádoucí podtlak a pára se bude lépe odsávat. Během chodu digestoře mějte okna, která jsou v blízkosti zavřená. Jestli to dovoluje velikost vaší kuchyně, pořiďte si digestoř širší, než je varná deska. Pravidelně se starejte o tukové filtry, při přehřátí mohou vzplanout. Nikdy odtah digestoře nevyvádějte do komína nebo jiných šachet, kde ústí topeniště.

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek DOMÁCNOST POSTAVENÁ NA KUCHYNI zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »