DOBRÉ TIPY PRO VAŠI KUCHYŇ

19.7.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kuchyně | Komentářů 0 |

I přes včechny designérské sny nesmíme zapomenout na hlavní funkci kuchyně, jako pohodlného pracovního koutu. V moderních kuchyních bývají ...

Kuchyňská egonomie

I přes včechny designérské sny nesmíme zapomenout na hlavní funkci kuchyně, jako pohodlného pracovního koutu. V moderních kuchyních bývají dřezy dnes již vyvýšeny o čtyři centimetry, řešeno je i čištění ovoce a zeleniny. Vše potřebné k postupu práce, od prkének až k odkapávacímu sítu, má být při ruce s možností si to jediným pohybem ruky přitáhnout nebo odstrčit stranou. Závěsné skříňky nad pracovní plochou mohou mít skládací dvířka, aby se nikdo neuhodil, zůstanou-li při práci otevřena.

Důmyslnosné usmístění pro nezbytnosti

Ergonomové vymysleli také již celá kompletní varná centra, většinou z nerezu, kde vlevo a vpravo ve spodních skříňkách vedle varné desky nebo v zásuvce sporáku pod ní mají své místo kořenky, formy, vařečky, zatímco v chromovaných regálech přímo pod varnou deskou se ukládají těžké pánve a hrnce. Samotná varná deska se umístí do pracovní plochy o šest centimetrů níže a její bezpečnost zvýší zapuštěné ochranné zábradlí.

Kouzlo osvobozené plotny

Samostatná varná plotna ve stále dokonalejším designu vytěsnila z mnoha domácností tradiční sporák. Její výhodou je zejména to, že ji můžeme umístit v podstatě kdekoli a v libovolné výšce. A co je důležité, představuje úsporu 20 – 30% energie proti starším typům, v kombinaci se sklokeramickými plotýnkami a mikropočítačem dokonce o dalších zhruba 30 procent. V současné době nabízejí výrobci varné desky, které mohou být buď plynové, sklokeramické či indukční. Zatímco dnešní plynové desky jsou vybavené elektrickým jiskrovým zapalováním, sklokeramické desky nabízejí výrobci v mnoha variantách. Ty se od sebe liší pouze způsobem ohřevu a ovládání. Kvalita desky pak závisí na materiálu a vybavení. Některé jsou vybaveny infračerveným senzorem nebo pečícím senzorem. Desky s indukčním ohřevem předávají energii pouze tam, kde na desku přiléhá dno hrnce. Tyto desky mají poloviční spotřebu, jsou bezpečné a šetří náš čas, ale na druhé straně jsou citlivé na náraz.

Kombinace elektřina, plyn

Na trhu se nejvíce prodávají kombinované sporáky s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou. Plynové sporáky jsou na rozdíl od elektrických levnější. Na rozdíl od varných desek jsou elektrické trouby rozdílně vybavené. Kromě klasického oboustranného ohřevu mají některé trouby i horkovzdušný ohřev, zabezpečující rovnoměrné teplo v celém pečícím prostoru a zároveň i gril. Všechny tři způsoby přípravy jídla pak lze mezi sebou různě kombinovat. Novinkou je možnost přípravy pokrmů v páře, kdy ohřev probíhá rovnoměrně a cenné látky obsažené v potravinách se ztrácejí jen minimálně. Široké spektrum možností přípravy pokrmů nabízejí i mikrovlnné trouby.

Odpadky napadrť

Přímo pod dřez s výlevkou můžeme nainstalovat drtič odpadků, který lehce zlikviduje biologický odpad. Spadne-li do drtiče jakýkoliv tvrdý předmět, pojistka přístroj automaticky vypne. Drtič oceníme v mnoha směrech, ale především snížíme množství odpadků, které vynášíme do popelnice. Kvalitní drtič odpadků by měl mít dostatečný počet otáček (2600 až 2800), který zaručí také úspornost spotřebiče. Jinými slovy drtič bude s prací dříve hotov. Nezapomeňte ani na protihlukovou izolaci. Přece jen pokud vaříte často, mohl by být přílišný hluk časem vám i sousedům nepříjemný. Důležitý je také průměr odpadního otvoru (95 milimetrů), abyste mohli pohodlně likvidovat i větší kusy masa nebo zeleniny. Na to třeba myslet již při nákupu dřezu. Velmi důležitá je také antikorozní úprava komor drtiče. Vhodným materiálem je například sklolaminátový nylon nebo polyester. Luxusní a výkonný drtič odpadků s velmi kvalitní protihlukovou úpravou, nerezovou úpravou a zárukou až 8 let pořídíte i za 25 tisíc korun. Standardní ale kvalitní drtič si můžete pořídit přibližně za 7 tisíc korun.

Méně času na mytí

Myčky představují velkou úsporu času, až 55 minut denně u 4členné domácnosti, také o 60 procent méně spotřebované vody a okolo 50 procent uspořené energie. Abychom si usnadnili výběr, neorientujeme se na značku výrobce, ale na šířku 45 či 60 cm. Do užších myček se vejde 8 sad nádobí, do větších 12 sad. Tři mycí ramena zaručují vyšší kvalitu umytí, ovšem ke špičce patří přístroje vybavené elektronickými senzory. Ty optimalizují teplotu, spotřebu vody i energie.

Chladničku nakonec

V kuchyňském prostoru samozřejmě nemůže chybět nepostradatelná chladnička. Při její volbě se neobejdeme bez základních technických parametrů. Volit můžeme mezi vestavnými, samostatně stojícími či podstavnými typy. Spotřebiče se dále dělí na chladničky a mrazničky či kombinované dvoudveřové přístroje. Kvalitní chladnička disponuje digitálním nastavením teploty. Výrazně nižší spotřebu mají výrobky vybavené elektronicky řízenými kompresory. V současné době mají chladničky až čtyři teplotní zóny s rozdílnou vlhkostí. V mrazničkách vybavených systémem “Active no frost” se nevytváří žádná námraza a součástí takzvaných amerických mrazniček je výrobník ledu nebo ledové tříště.

Není to levné

Pokud již při koncipování kuchyně a výběru materiálů podvědomě cítíme příjemné vůně připravovaných jídel, musíme se rychle vrátit do reality. Kuchyně bývá jednoznačně nejdražší místností v domě. Přispívají k tomu už i pouhé instalace: instalace elektrického vedení, plynu, studené a teplé vody, odpadů, odvětrávání a třeba i kabelová přípojka pro televizi a rádio. Každá instalace tvoří vlastní okruh a musí odpovídat nejen našim potřebám, ale i požadavkům příslušných norem. Při plánování příštího provozu v kuchyni se vyplatí provést vše pečlivě a promyšleně, na základě vlastních zkušeností i obecně platných zákonitostí.

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek DOBRÉ TIPY PRO VAŠI KUCHYŇ zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »