Masáže, koupele a střiky

21.5.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Koupelny | Komentářů 0 |

Wellness je životní styl, který je výsledkem spojení fyzických, duševních, intelektuálních, emočních, sociálních procesů. Pokud ke kýženému stavu dojdeme díky fyzickým aktivitám, jde o wellness aktivní, ostatní procesy lze označit jako wellness pasivní. K nim patří například různé vodní procedury.

Masáže, koupele a střiky - foto, Hyperbydleni.cz

Jde především o spojení teplé lázně s rychlejším nebo pomalejším prouděním vody a bublinkami, ať už jde o vanové a sprchové masážní systémy či sprchové a parní altány nebo whirlpool či swimspa… Nabídka trhu je tak velká, že není problém si vybrat. V každém případě je dobré se orientovat na renomované výrobce, kteří umějí nabídnout nejen dobrou kvalitu svých produktů, ale také solidní záruky a servis.

Vířivé vany  

Za dvěma základními systémy podporujícími zdraví a relaxaci už naštěstí nemusíme cestovat do lázní, rehabilitačních zařízení či wllness center. Díky vaně s masážními tryskami je totiž možné si dopřát ve vlastní koupelně. Vanu lze vybavit hydro (princip vodních střiků) nebo air (perličková lázeň, která navozuje příjemné pocity a je ideální pro uvolnění psychického napětí) systémem, na trhu jsou však produkty schopné je kombinovat a navíc doplnit i nadstandardem v podobě turbo-masáže. Relaxaci účinkem whirlness lze umocnit použitím různých přísad do koupele - bylin a esenciálních olejů, ozvláštnit barevnou, světelnou či hudební terapií. Zvláštní technikou je japonská léčebná masáž shia-tsu, kdy samotný proud vody působí speciálně na výstupy nervů či na takzvané aktivní body. Hydromasážní vany se vyrábějí v různých velikostech, variantách a s různým počtem trysek, jejich ceny se pohybují od několika desítek až po několik stovek tisíc korun. Příslušné systémy lze nainstalovat v podstatě do kterékoliv běžné akrylátové nebo plechové vany, k umístění trysek jsou však vstřícnější anatomicky tvarované modely

Jak to funguje

Vířivý systém neboli hydromasáž vychází z principu cirkulace vody, při níž tělo masíruje teplý vodní proud. Čerpadlo tlačí vodu do trysek umístěných v různých částech vany: na bocích (maxitrysky), v zádech (mikrotrysky) či na dně nebo b místě nohou (rotační nebo minitrysky). Intenzitu masáže ovlivňuje množství vzduchu ve vodě, tu nejvyšší pak poskytuje turbomasáž, při níž se vzduch vhání do trysek pod tlakem. Pokud je horký, lze výsledek považpvat za srovnatelný s efektem bahenních vřídelních masáží.
Systém určený pro perličkovou lázeň je založen na vhánění předehřátého stlačeného vzduchu do trysek na dně vany. K účinkům bublinek patří vedle očisty také jemná masáž měkké tkáně, podpora látkové výměny, prokrvení kůže a podkoží, podpora krevního oběhu a srdeční činnosti. Výkon trysek, sílu a intenzitu masáží lze regulovat manuálně nebo prostřednictvím elektroniky. K nadstandardu patří třeba pulzace, automatický proplach a vysoušení potrubí perličky či ochranná čidla, která se starají o to, aby se systém nespustil, aniž by ve vaně bylo dost vody. Náročnější uživatelé ocení také osvětlení se stmíváním a časovačem nebo možnost kontrolovat na displeji teplotu vody, vzduchu, čas i průběh funkcí. Masážní systém je možné doplnit podvodním reflektorem, který vyzařuje působivé bílé světlo, nebo spektrálním světlem pro osobní barevnou terapii.

Masáže, koupele a střiky - foto, Hyperbydleni.cz

Masážní bazén

Pořízení domácí horké masážní lázně lze chápat jaké rozumný vklad do vlastního fyzického i duševního zdraví. Není divu, že investici do kvalitního masážního bazénu považují někteří lidé za lepší než koupit si nové auto. „Spáčka“, která jsou větší a hlavně těžší než klasické masážní vany, potřebují více prostoru, jsou však náročné i na statiku, protože k váze bazénku s technologií je nutné přičíst také poměrně značnou hmotnost vody. Doboru volbou je i venkovní whirlpool na terase nebo na zahradě, a altánu či pod pergolou: díky izolovanému vnějšímu plášti a termokrytu v něm lze relaxovat v průběhu celého roku. Čtverec, kruh, obdélník, oktagon… tvarových možností masážních bazénků je mnohem více, patří k nim třeba ovál a rohová varianta. Základem whirlpoolu je pevná různě tvarovaná akrylátová skořepina, u povrchových (venkovních) typů obložená většinou dřevem. Vnitřní prostor je členěný na sedátka, lavičky nebo lehátka s různou sestavou trysek odpovídající zaměření na konkrétní část těla. Voda ve spa se nemusí vypouštět, zůstává v bazénku a jen se dohřívá. Obsah se mění pouze několikrát v roce, podle toho, jak často a kolik lidí spa používá. Filtrace a ozonizace udržuje vodu čistou a bez přemnožených bakterií, některé dnešní systémy už nepotřebují ani příslušnou chemii. Na pořízení spa padne částka v řádu spíše statisíců, konečná suma se bude odvíjet od zvoleného typu whirlpoolu, jeho velikosti, provedení, použitých materiálů, počtu trysek a lehátek či sedátek. Do ceny je nutné započítat rovněž další vybavení, například chromoterapii, zabudovaný hudební systém a další vychytávky. Ani investice do celoročního provzu nebude zanedbatelná – někdy může být srovnatelná s náklady na fungování klasického sezónního venkovního bazénu.

Masáže, koupele a střiky - foto, Hyperbydleni.cz

Na co myslet při výběru masážního bazénku

- na počet osob, které ho budou společně využívat, s ohledem na největší z nich
- na životní styl a z něho vyplývají účel použití (jako relaxace po práci a sportu nebo příležitost k rodinným či společenským setkáním)
- velikost prostoru, který máte k dispozici, a na statiku objektu
- konkrétní místo, kde bude stát (interiér nebo exteriér)
- způsob instalace (zapuštěný nebo povrchový)  

Masáže, koupele a střiky - foto, Hyperbydleni.cz
 

 
Text: Alena Müllerová, Foto: Archiv www.idealni-bydleni.cz

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Masáže, koupele a střiky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »