Komfort domácí relaxace v masážním bazénku

17.6.2008 | PhDr. Alena Müllerová | Koupelny | Komentářů 0 |

Žijeme rychle, a to tak, že na sebe máme stále méně času. Ale i tak dokonalý stroj, jakým je lidské tělo, potřebuje odpočinek, údržbu, relaxaci, zkrátka „promazat“, jinak se snadno zadře. Ideální je teplá lázeň spojená s rychlejším či pomalejším prouděním vody a bublinkami ve vířivém nebo masážním bazénku.

Komfort domácí relaxace v masážním bazénku - foto, Hyperbydleni.cz

Říká se jim také whirlpool či spa a mají jedno společné: sbližují a dodávají energii unavenému tělu i duši. Třeba jste si už příležitostně vyzkoušeli, jaké dělá teplá voda s lidmi divy: jestli za to může více uvolněných endorfinů (říká se jim také hormony štěstí nebo přírodní spirin), které potlačují bolest, nebo je to výsledek zvýšeného přísunu kyslíku přicházejícího cévami, kdo ví. Jisté je, že to opravdu funguje. Lidí jsou si v lázni na dosah, jsou klidnější, vstřícnější, uvolněnější, mluví rozvážněji a pohybují se pomaleji… Hydromasáž v teplé vodě zlepšuje krevní oběh, zpomaluje tep, harmonizuje dáchání. Teplo navíc regeneruje tkáň a svaly čistí od oxidu uhličitého. Vztlak nadnášející tělo  uvolňuje klouby.

Uvážená investice 

Domácí horkou masážní lázeň nelze považovat za módní výstřelek, je to rozumná investice do vlastního fyzického i duševního zdraví. Uvědomuje si to stále více a lidí a jsou dokonce i tací, kteří si kvalitní masážní bazén koupí raději než nové auto. Než se však k takovému kroku rozhodnete, bylo by dobré poradit se s lékařem, zda je pro vás tento typ relaxace vhodný. Navíc musíte mít také odpovídající prostor – „spáčka“jsou větší i vyšší než klasická vana – a adekvátní statiku objektu, protože k nemalé váze samotného bazénku s příslušnou uvnitř zabudovanou technologií je nutno připočítat ještě hmotnost vodního obsahu.Dobrým řešením může být i venkovní whirlpool na terase nebo na zahradě: lze se v něm koupat po celý rok, navíc s výhledem do přírody, a když k tomu připočtete ještě příjemnou společnost, není co řešit.

Čtverec, kruh, obdélník i oktagon

Tvarových možností masážních bazénků je samozřejmě mnohem více, patří k nim třeba ovál a rohové řešení. Základ spočívá v pevné různě tvarované a dobře izolované akrylátové skořepině, u povrchových typů obložená většinou dřevem. Vnitřní prostor je členěný na sedátka, lavičky nebo lehátka s různou sestavou trysek odpovídající zaměření na konkrétní část těla. Každé spáčko má také termokryt, který vodu uvnitř chrání před vychládáním a chrání ji před prachem a nečistotami. Vodu není nutné pokaždé vypouštět, zůstává v bazénku a pouze se podle nastavení termostatu dohřívá. Obsah se mění pouze několikrát v roce, podle toho jak často a kolik lidí spa používá. Filtrace a ozonizace udržuje vodu čistou a bez přemnožených bakterií, některé dnešní systémy už nepotřebují ani příslušnou chemii. 
Whirlpool může být zapuštěný, takže se do něho pohodlněji vstupuje, ale zase je složitější dostat se k technologii. Povrchový bazének je mobilní, takže ho lze velmi snadno přesunou na jiné místo.

Venku nebo uvnitř?  

Už bylo řečeno, že venkovní masážní koupání má něco do sebe, ať už je kolem osvěžující zeleň nebo zasněženo. Bazén může najít svoje místo na terase, na verandě, ve svahu pozemku, v altánku, pod pergolou či jiným přístřeškem nebo přímo „pod širákem“.  Zahradu rozhodně citlivá instalace „spáčka“ nenaruší, naopak, může jejímu vzhledu výrazně napomoci. Vždycky je dobré pamatovat na to, že – pokud se chcete vyhnout nepřízni počasí a zvědavým pohledům sousedů nebo kolemjdoucích, budete si muset pořídit nějakou zástěnu a zastřešení. Vnitřní whirlpooly jsou zase – co do designu – velmi variabilní, hlavně pokud jde o obklad skořepiny. Kromě dřeva lze použít plast, keramiku, kámen či jiný materiál, bazének je možné zapustit úplně, částečně nebo postavit do volného prostoru, v němž může hrát dominantní roli.

Komfort domácí relaxace v masážním bazénku - foto, Hyperbydleni.cz

Kolik za to   

Na pořízení masážního bazénku budete potřebovat investici v řádech statisíců, pochopitelně v závislosti na velikosti, provedení, použitých materiálech, počtu trysek a míst. Cena zohledňuje také další vybavení, například chromoterapii, zabudovaný hudební systém a další vymoženosti. Na čem byste rozhodně neměli šetřit, je kvalitní technologie, termokryt a kvalita provedení. Při počítání nezapomeňte na investici do celoročního provozu – v některých případech totiž může být srovnatelná s náklady na fungování sezónního klasického venkovního bazénu.

Jak whirlpool působí 

 

 • zmenšuje stres
 • mírní bolesti při artritidě 
 • uvolňuje klouby a svaly
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • uklidňuje
 • změkčuje kůži

Jak spa funguje

Různě seskupené trysky  masírují současně specifické svalové skupiny – krk, ramena, záda, nohy
Bublinky ze vzduchových injektorů uvolňují celé tělo
Speciální výměnné trysky dovedou přesným tlakem působit na určitá místa stejně jako masér

Komfort domácí relaxace v masážním bazénku - foto, Hyperbydleni.cz

Na co myslet při výběru masážního bazénku

 

 • na počet osob, které ho budou společně využívat, s ohledem na největší z nich
 • na životní styl a z něho vyplývají účel použití (jako relaxace po práci a sportu nebo příležitost k rodinným či společenským setkáním)
 • velikost prostoru, který máte k dispozici, a na statiku objektu
 • konkrétní místo, kde bude stát (interiér nebo exteriér)
 • způsob instalace (zapuštěný nebo povrchový)


Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Komfort domácí relaxace v masážním bazénku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »