Z deště pod sprchu. Nebo naopak?

3.6.2008 | PhDr. Alena Müllerová | Koupelny | Komentářů 0 |

Sprcha je laskavá k pokožce i ke spotřebě vody. Možná i proto jí dává přednost stále více lidí. Navíc už dávno není jen záležitostí hygieny, dá se totiž kombinovat s hydromasážemi a dalšími požitky, jako je terapie hudbou a světlem. Blahodárné kapky tak přinášejí člověku vedle potřebné očisty těla i novou energii a dobrou náladu.

Z deště pod sprchu. Nebo naopak? - foto, Hyperbydleni.cz

Sprchovat se je možné ve vaně opatřené zástěnou, ve sprchovém koutu mnoha typů a rozměrů. Osvěžující rituál umocní sprchové a masážní hlavice a panely, stejně jako originální a designový sprchový altán. A protože ve sprše se chceme kromě mytí také utřít, potřebujeme k tomu dostatečné místo. Takové, abychom mohli nejen zvednout ruce, ale i sehnout se a dotknout se chodidel. Nejčastěji užívaný rozměr sprchového prostoru je 90x90 cm. Pro pohodlný a volný pohyb před vanou nebo sprchovou kabinou je zase nutné
myslet na volnou plochu hlubokou alespoň 85 cm.

Sprchové kouty

Hitem jsou minimalistické a designově „čisté“ sprchové kouty s vaničkou instalovanou ve stejné výšce s podlahou a bezrámovými sprchovými dveřmi, kde linii neruší ani armatury, protože jsou pod omítkou a viditelné jsou jen jejich funkční prvky. Více komfortu nabízejí sprchové boxy s poklopem, jejichž standardní součástí jsou hlavová a ruční sprcha, termostatická baterie, sedátko, integrovaná polička na hygienické potřeby. K další příjemné výbavě patří speciální spršky pro masáž celého těla nebo jeho jednotlivých částí. V některých boxech je i speciální tryska na masáž chodidel. Funkce ruční a hlavové sprchy stejně jako teplotu vody a typ masáže lze nastavit elektronicky. Při nákupu sprchového koutu si zjistěte, jestli má výrobek v republice, servis, zda se dá vyměnit prasklá výplň, jak odolnou povrchovou úpravu mají profily stěn a dveří, jak kvalitní jsou pojezdy a jestli se dveře snadno otevírají a zavírají.

Z deště pod sprchu. Nebo naopak? - foto, Hyperbydleni.cz

Sprchové altány        

Mají obvykle podobu válce nebo kvádru s několika nosnými sloupy (obvykle čtyřmi, ale mohou být jen tři, u rohových altánů pouze dva) propojenými prosklenými stěnami. Jsou určeny k volnému umístění do volných koupelen nebo bazénových hal či domácích tělocvičen a v závislosti na rozměrech se v nich lze sprchovat i v páru. K výbavě patří kompletní sprchová sada včetně horní a ruční hlavice, boční sprchy a masážní trysky, někdy i vodní kaskády (nádoba, která svůj obsah po naplnění vodou vylije na šíji uživatele). Technický pokrok přinesl do altánů také osvětlení, ozvučení, dokonce i telefon. Ovládání je většinou elektronické, vně i uvnitř kabiny. Po vnějším obvodu může mít altán jakési potrubí zahřívané horkou vodou tekoucí ke sprchám, takže může fungovat zároveň jako sušič a nahřívač ručníků a osušek.

Z deště pod sprchu. Nebo naopak? - foto, Hyperbydleni.cz

Masážní a parní boxy

Kabinu s víkem, rohovou, stěnovou nebo atypických tvarů můžeme považovat za vyšší standard ne- li za nadstandard sprchování. Instaluje se jako komplet, na jehož zadní stěně bývá obvykle komfortní sprchový panel se sedačkou. Ve výbavě nechybějí pochopitelně různé typy sprch a masážních trysek, součástí parní kabiny je elektrický vyvíječ páry. Špičkové produkty mají multifunkční ovládání s nastavitelnými funkcemi, jako typ hydromasáže, směr a intenzita paprsků vody, rychlost a střídání jednotlivých cyklů, zapojení trysek i průběh parní lázně. Luxusní komplety mohou mít také speciální hadici pro prudké ochlazení těla studenou vodou, lampu pro chromoterapii, audio soupravu… výrobci boxů pamatují i na děti, jejichž výšce lze podřídit počet zapojených trysek.

Z deště pod sprchu. Nebo naopak? - foto, Hyperbydleni.cz

Sprchové hlavice   

Jednoduché sprchové hlavici už zdá se odzvonilo, postupně ji nahrazují chytré a důmyslné systémy, které dovedou měnit nejen intenzitu proudu od razantního pro jemný deštík. Termostatická baterie dohlíží na konstantní optimální teplotu, takže odpadá strach z opaření nebo z ledové sprchy. Efekt je patrný i v podobě úspory vody, protože není nutné výslednou teplotu dlouho vylaďovat. Kvalitní modely dovedou díky integrovanému zařízení (například proudový kotouč se silikonovými nopky, čisticí kolíčky, filtrační svíčka, vyplachovatelný filtr v rukojeti ) zamezit usazování nečistot a vodního kamene. Sprchy je možné sestavovat do kompletů, takzvaných„rodin“ a jejich funkce pak přepínat podle potřeby nejen pokud jde o počet, ale i co do typů vodního proudu (velkoplošný, jemný, pulzující, přívalový…).  

Z deště pod sprchu. Nebo naopak? - foto, Hyperbydleni.cz

Sprchový a masážní panel 

Vyrábějí se v různém designu a z mnoha materiálů: z akrylátu (i barevného), lesklého i matného kovu, skla, teakového dřeva atd. Umisťují se na zeď do sprchového koutu nebo k vaně se zástěnou (zde – v kombinaci s výtokem do vany - v podstatě nahrazují baterii). Panel může mít i podobu volně stojícího sloupu nebo elegantního oblouku s horní a ruční sprchou a bočními masážními tryskami.

Z deště pod sprchu. Nebo naopak? - foto, Hyperbydleni.cz

Základní rozdělení sprch

Pevné: horní nebo boční, hlavice jsou obvykle směrovatelné, nezaměstnávají ruce, které zůstávají volné pro mydlení, kartáčování, masírování. Pořizují si je lidé se zálibou v pasivní relaxaci.  
Ruční: Dobře se s nimi manipuluje i v menším prostoru, při lokálním sprchování není nutné se úplně svlékat
Kombinované: Ideální spojení předchozích dvou typů představuje ruční sprcha s pevnou tyčí. Nepotřebuje moc místa a poskytuje značný komfort. 

Z deště pod sprchu. Nebo naopak? - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Z deště pod sprchu. Nebo naopak? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »