Pohodlí v koupelně

29.1.2008 | Zdeněk Lodyha | Koupelny | Komentářů 0 |

Pryč jsou doby, kdy byl sprchový kout vyřešen tím, že se sprcha od ostatní části koupelny oddělila igelitovým závěsem, smaltovaná vana byla obezděna bílými či světlezelenými dlaždičkami a nad umyvadlem byla zavěšena zažloutlá umělohmotná zrcadlová skříňka. Současný trend otevřeného obytného prostoru s opticky dělenými zónami změnil i pohled na umístění a funkci koupelen.

Pohodlí v koupelně - foto, Hyperbydleni.cz

Kdo tvrdí, že v koupelně už vlastně nelze vymyslet nic nového, ten se hluboce mýlí. Umyvadlo, vanu a sprchu už máme a voda je stále stejná. Ale opak je pravdou. Koupelna je jedním z nejrychleji se vyvíjejících interiérů, kde výrobci neustále uvádějí na trh nové materiály, řešení a systémy.

Strohý interiér

Trendem jsou jednoduché, designově až funkcionalisticky provedené interiéry a zařízení koupelen, které by na někoho mohly působit možná až strohým a chladným dojmem. To ale lze velmi efektně vyvážit třeba dlažbou s pastelovými tóny. Na podlahu samozřejmě použijeme velké dlaždice, které nám opticky zvětší prostor, na stěny nebo obložení van můžeme použít „znovuobjevenou“ mozaiku. K dekoraci se stále využívají i listely (ozdobné pásky), ale stále častější jsou v posledních letech především mozaiky. Jejich výhodou je snadný obklad na zaoblených hranách, např. u van nebo umyvadel. Používají se i pro orámování zrcadel. Výběr je přitom nepřeberný, pořídit si můžete mozaiku keramickou, skleněnou i mramorovou, matnou, lesklou nebo s perletí. Oblíbené jsou mozaiky jednobarevné nebo takzvaný tón v tónu, ale i rozverné, které hrají nejbláznivějšími barvami.

Koupelna bez bariér

Trend otevřených koupelnových prostor výrazně ovlivnil vzhled jednotlivých částí koupelnového vybavení. Původně oddělené a uzavřené místnosti sloužící takřka výhradně rodinným příslušníkům nyní architekti odvážně začleňují nejen do ložnic, ale i do integrovaných obytných částí domácností. Do koupelen tak pronikají rozmanitá křesílka či lehátka, která podtrhují relaxační funkci prostoru, oddělení zón v koupelně umožňují volně stojící panely nebo poloostrovní kusy nábytku se zabudovanými umyvadly, která se tak stávají přístupná z více stran. Nová koncepce vnímání koupelny jako komfortního prostoru umožňujícího svým zařízením a umístěním relaxaci a komunikaci, je letos jedním z hlavních témat. Snaha o zvýšení ergonomických funkcí vede k tvorbě pojízdných či otočných skříněk a kontejnerů, sklápěcích zrcadel s integrovaným osvětlením a dotykového ovládání světel, armatur, splachovacích zařízení klozetů či masážních systémů ve vanách a sprchových boxech. Požadavku architektů na možnosti odlehčeného dělení jednotlivých zón vyšli návrháři vstříc tvorbou skleněných zástěn s minimem kovových profilů, kreativní řešení prosklených uzavíratelných částí umožňují nové alternativy úchytů či madel

Něco o skříňkách

Chcete-li racionalizovat vybavení, pak investujte do skříněk, které jsou přímo určeny pro užití v koupelně, jsou odolné vlhkosti. Potřebujete-li hodně úložných prostor, jsou vhodné skříňky s prosklenými dvířky. Prostor bude vzdušnější, do koupelen se v poslední době vrací více barev, a to i výrazné odstíny jako vínová nebo zelená. Do malých prostorů se ale spíše hodí světlejší barvy. Oblíbené jsou kombinace různých odstínů jedné barvy a nejrůznější reliéfy

Pohodlí v koupelně - foto, Hyperbydleni.cz

Češi a hobbymarkety

V oblasti sanity přicházejí výrobci s inovacemi, které umocňují relaxační funkci na maximum. Nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím rozhodování o vybavení koupelny zůstává pro Čechy ale nadále cena. Rozhodneme-li se pořídit si sanitární keramiku, nejčastěji nakupujeme v hobbymarketech. Na stranu druhou právě zde je nejčastěji kritizován nekvalifikovaný a neochotný personál, obtížné vyřizování reklamací a také sortimentní nabídka. Kromě ceny hraje velkou roli i dostupnost obchodu, otevírací doba a služby. V žebříčku preferencí postupuje nahoru i design sanitární keramiky s kritériem kvality. Dalším zajímavým aspektem je, že postupně dochází k rozdílnému vnímání výrobků mezi obyvateli panelových bytů a těmi, kteří obývají novostavby a rodinné domy. I u prvních zmíněných však se stále rychlejším tempem rekonstrukcí panelových bytů dochází k obměně vybavení panelákových koupelen a růstu nároků na jejich vybavení.

Vede stále vana

Pro přibližně 60 procent populace má vana nadále klíčové postavení, ale rostou též nároky na její vybavení. Například je stále více žádána vana s hydromasážními funkcemi. Výzkumy rovněž ukázaly, že si vanu napouštíme většinou jednou nebo dvakrát až 3x týdně. Ženy používají vanu častěji než muži. Umyvadlo a vodovodní baterie patří v koupelně k nejdůležitějším prvkům, podobně jako obklady a dlažba. Rozhodující počet bytů,  zhruba 78 procent, má oddělené WC a při budování nových koupelen jsou oddělená WC preferována. Kromě nových kolekcí klasických zařizovacích předmětů představujících hlavně sanitární keramiku, armatury a koupelnové skříňky, přicházejí nyní výrobci s atypickými kusy nábytku, které se dříve vyskytovaly jen v obytných částech bytu. Ozdobou otevřených koupelen se stávají sprchové kouty vybavené panely, jejichž jedinečný design často předurčí volbu typu ostatních armatur či dokonce celkového stylu koupelny a přilehlých částí obytného prostoru.

Skleněná umyvadla

Milovníkům skla určitě učarují skleněná umyvadla. Mají speciální povrchovou úpravu, která redukuje usazování vodního kamene a odpuzuje vodu. Skleněná umyvadla se vyrábí v různých provedeních, a to jak barevných, tak tvarových. Umyvadla jsou vyrobená z tvrzeného skla se zvýšenou odolností proti poškrábání. Speciální povrchová úprava obsahuje teflon, který odpuzuje vodu a  redukuje usazování vodního kamene, prachu a nečistot. Kapky vody tak nezůstávají na povrchu, ale stékají do odpadu a  tak na umyvadle nezůstávají mapy. Vyrábí se v provedení čirém, pískovaném, barevném  a provedení mráz  (světle modrá). U barevného provedení je na výběr ze světle zelené, zelené, kobaltově modré, žluté, medové, malinové nebo červené metalické. Různá tloušťka a velikost skla způsobuje změny barevného odstínu. Skla jsou polotransparentní nebo krycí.  Dřevěné podpěry mají barvy  přírodní dřevo, višeň a ořech. K čištění se nedoporučují různé brusné pasty či tekuté písky, nejlépe vyčistíme jarem a houbičkou.

Pohodlí v koupelně - foto, Hyperbydleni.cz

Kapky jako kuličky

Firma Laufen na našem trhu nabízí nový druh povrchové úpravy materiálů Wondergliss® a španělská společnost Roca úpravu MaxiClean®. Oba povrchy mají společné to, že po glazování a výpalu keramického materiálu, takzvaného keramického střepu, se na povrch výrobku nanese vrstva hmoty, která nemění strukturu povrchu vany, umyvadla a jiné sanitární keramiky, ale rovnoměrně jej pokryje. Tím vzniká vodu odpuzující neboli hydrofobní vrstva, která tvaruje kapky vody do kuliček, jež snadno, bez ulpívání odtečou z povrchu. Povrchová úprava tak zabraňuje usazování vodního kamene, solí a nežádoucích nečistot a snižuje náročnost údržby. Právě tento proces umožňují nanočástice, které dodávají povrchu výrobku pevnost a odolnost a zároveň výrazně omezují ulpívání vody a nečistot.

Dlaždice nesmějí klouzat

U dlaždic se obecně sledují tyto vlastnosti - jejich nasákavost, mrazuodolnost, oděrnost a protiskluzovost. Protiskluzovost zajišťují nejrůznější reliéfy nebo speciální protiskluzové glazury. Dlaždice určené na místa, kde chodíme naboso, bývají označeny písmeny A, B, C, přičemž A udává základní zvýšenou protiskluzovost a C nejvyšší protiskluzovost pro chůzi bosou nohou. Do koupelny obvykle stačí dlaždice s označením A a B. Setkat se můžete i s označením R9 až R13. To se používá u dlaždic, které jsou určeny na místa, kde se chodí v obuvi. Označení R9 udává nejnižší zvýšenou protiskluzovost, R13 zase nejvyšší.

Důležitá baterie

Před nákupem vhodné koupelnové baterie se musíme nejprve rozhodnout, který typ baterie nám bude co nejlépe vyhovovat. V zásadě existují tři typy vodovodních baterií, a to: kohoutkové, pákové a hit posledních let, baterie termostatické. Ty se dále dělí podle užití na vanové, umyvadlové, dřezové a bidetové. Vodovodní baterie jsou u nás k dostání ve dvou standardních rozměrech, a to 100mm a 150 mm. Jejich ceny se pohybují od pár set korun až k několika desítkám tisíc – záleží zejména na kvalitě provedení a použitém materiálu. Lze však s jistotou tvrdit, že i výrobky z nižší či střední cenové třídy mohou v komfortu užívání směle konkurovat produktům nejvyšší cenové kategorie. Renomovaným značkám jako Paffoni a Fonte tak v poslední době vyrostli draví konkurenti – mezi ty se řadí i značky Opera a Balletto. Jako solitéry jsou na trhu opravdu designové baterie. Mezi ty patří např. výrobky firem Zazzini či Flaminia . Kdo touží po designovém kousku, musí se připravit i na vyšší cenu. U výrobků dražších  se designéři nechávají často unést fantazií a stvoří výrobek, který je sám o osobě malým uměleckým dílem.

Dáme páku

V posledních letech se na trhu prosadily zejména směšovací pákové baterie – a to zejména pro svou střízlivou funkčnost a jednoduché ovládání. Systém směšování je zajišťován  keramickým těsněním – kartuší. Jejich pohybem se mění teplota a množství vody. Běžný průměr kartuše je 35mm a právě na její kvalitě závisí životnost baterie. Na našem trhu se setkáme s nepřeberným množstvím pákových baterií. Při výběru té vhodné je třeba brát v úvahu právě kvalitu kartuše a velikost úhlu otáčení pákou. Samozřejmostí by měla být i víceletá záruka. Ta se dnes již běžně pohybuje okolo pěti až sedmi let, a to i u produktů nižší a střední cenové kategorie. Mezi zástupce této kategorie řadíme i výrobky značek Opera a Balletto. Výrobky značky Opera jsou vybaveny nadstandardní kartuší o průměru 40 mm, která  zaručuje komfortní a plynulé změny teploty a množství vody. Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 18

Diskuze

Článek Pohodlí v koupelně zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »