Sprchování je radost, když máte dobrý kout

22.11.2007 | Jiří Hájek | Koupelny | Komentářů 0 |

Sprchování je pro běžnou denní hygienu výhodnější - je rychlejší, praktičtější a z hlediska úspory vody ekonomičtější. Navíc je sprchování mnohem častější než koupel, a tak v mnoha domácnostech dostane sprchový kout před vanou přednost.

Sprchování je radost, když máte dobrý kout - foto, Hyperbydleni.cz

 

Neřešitelný není ani případ, kdy se s vanou nemůžeme rozloučit, ale současně toužíme po komfortu, který nabízí jenom sprchový kout. Řešením je vanový kout, nebo alespoň vanová zástěna zabraňující rozstřikování vody po celé místnosti. Moderní zástěny jsou velmi elegantní a dobře se udržují. Po skončení sprchování prostor neomezují a dají se bez problémů složit ke stěně. Obě varianty mají nesporné výhody - ať se rozhodnete pro sprchování, nebo pro relaxaci ve vaně napuštěné až po okraj, nikdy už nebudete po koupeli utírat mokrou podlahu.


Pár otázek na začátek

Hlavní kritéria pro správný výběr sprchové kabiny se odvíjejí od několika otázek. Kolik volného místa je k dispozici před sprchou? Je v blízkosti nevhodně umístěné sanitární vybavení? Jak široký má být vstup do kabiny? Jakým dveřím máme dát přednost? Zvolit si můžeme i způsob otevírání dveří sprchového boxu, tedy dveře posuvné, teleskopické nebo klasické dvoukřídlé "lítací". Vše chce ale dobře promyslet. Například výkyvné dveře nabízejí plně volný vstup, za předpokladu, že je před sprchovou kabinou dostatek místa. S výkyvnými dveřmi a pevným bočním polem lze zcela snadno realizovat vstup do kabiny, i když by v blízkosti sprchy bylo umístěno umyvadlo, otopné těleso. Dveře kyvadlové nabízejí pohodlný vstup při minimálních požadavcích na místo a optimální podmínky pro snadné čištění vedle vany - praktická, prostor šetřící alternativa, vhodná zejména pro malé koupelny. Důležité je vždy zvolit odpovídající provedení, aby při nezajištěné hraně umyvadla nebo vyčnívající kliky bylo zabráněno kontaktu se sklem.


Sklo musí být bezpečné

Nesmírně důležité je hledisko bezpečnosti. Všechny prvky sprchového boxu by měly mít pevnou a stabilní konstrukci. Pokud nemá vanička protiskluzové provedení, musíme na její dno položit rohož. Sprchový kout lze uzavírat posuvnou nebo skládací zástěnou z bezpečnostního skla či plastu. Bezpečnostní sklo by mělo mít hloubku 3-6 mm a speciální úpravu proti zaschlým kapičkám. Dekorační skla mají vizuálně vždy čistý vzhled. Nutné je ale pravidelné čistění, jinak vzniká nebezpečí oslepnutí skla. U čirého pravého skla jsou sice více viditelné nečistoty, ale při pravidelné údržbě lze čistotu bez problémů udržet. Pokud je sklo upravené speciálním povlakováním, udrží si povrch, který odpuzuje vodu. Tím také voda zanechává na skle daleko méně nečistot. Čištění je snadnější a časově méně náročné.

Nezatékat prosím

Dobrý profil sprchových kabin je konstruován tak, že při běžném sprchování zachytí stříkající vodu. Ale i tak jsou rozdíly, které musíme při výběru zohlednit. Při maximální těsnosti zůstává kritické místo na spodním profilu. Za prvé: těsnění na spodní straně není vždy možno zcela pevně nasadit, protože by tím byla hybnost dveří omezena. Za druhé: stříkající voda právě ve spodní části hledá cestu ven. To znamená, že jemný spodní profil zabraňuje méně úniku stříkající vody, než spodní profil vysoký. Kvalitní sprchový kout by měl být vyroben z hliníkových profilů. Risknete-li profily z plastu, mohlo by se stát, že budete brzy kupovat kout nový. Hliníkové profily jsou významnou složkou v ceně celého výrobku, a to znamená, že čím masivnější profily, tím dražší materiál a pochopitelně i vyšší cena výrobku. Avšak odolný a kvalitní je takový sprchový kout, u kterého je síla profilů relativně rovnoměrně rozložena. Méně solidní výrobci se snaží nekvalitu skrýt za široký, ale co nejtenčí hlavní profil.


Hledá se vanička

Vanička je základní součástí sprchového koutu a není radno na ní při pořizování sprchového koutu nijak šetřit. Výška vaničky může být od  2,5 až po 28 cm. Hluboké vaničky nad 20 cm však vyžadují přepad, mělké zase široký odpadový otvor.Trh nabízí vaničky čtvercové, obdélníkové, polygonální, čtvrtkruhové určené pro umístění do rohu, půlkruhové a kruhové. Na trhu jsou k dostání vaničky z různých materiálů - akrylátu, smaltu, drceného mramoru a keramiky. K nejlevnějším patří vaničky z akrylátu, tedy vaničky vyrobené z nejslabšího a nejméně kvalitního laminátu. Pořizovací cena takovéto vaničky se může zdát velmi lákavá, ale v budoucnu nás může velmi potrápit její nekvalita. Může se totiž začít prohýbat, špatně těsnit u zdí, silikon se může odtrhávat od rámu a do prostoru kolem vaničky může při sprchování vesele zatékat. Takovýmto problémům je možné předejít částečným zapuštěním vaničky pod obklad, ale proč si přidělávat starosti, když je možné pořídit si rovnou vaničku z kvalitnějšího, sice o trochu dražšího, ale pevnějšího a tvrdšího polymerového akrylátu. K levnějším vaničkám řadíme ještě praktické vaničky vyrobené ze smaltu. Oproti umělým hmotám se lépe čistí a zachovávají barevnou stálost, v případě poškození je snadno opravíme speciálními opravnými laky. K velmi kvalitním, trvanlivým a dražším vaničkám pak patří vaničky vyrobené z drceného mramoru. Tento materiál má ve srovnání s keramikou příjemnější a teplejší povrch a dá se v případě poškození opravit.


Vysoká kultura těla

Kromě vlastní sprchy, která může mít i několik nastavitelných funkcí, tvoří sprchový set také baterie. Ta by měla být rozhodně podomítková, aby v poměrně omezeném prostoru sprchového koutu nepřekážela. Z ekonomických důvodů jsou pro tento účel nejvhodnější úsporné baterie termostatické s nastavitelnou konstantní teplotou vody a pojistkou proti možnému opaření. Dalším krokem směrem k maximální péči v rámci dosažení vyšší kultury těla jsou sprchové panely. Jedná se o již poměrně sofistikované zařízení, které poskytuje sprchování v několika režimech včetně hydromasáží. Většinou mají panely ve své výbavě čtyři vodní boční trysky a jednu až dvě sprchové hlavice. Hydromasážní trysky sprchových panelů mají směrovou aretaci, což znamená, že určitý zvolený úhel nastavení každé jednotlivé trysky je fixován tak, že se nemění ani při poklesu nebo výraznému nárůstu tlaku vody. Účinnost a životnost termostatické směšovací baterie významně zlepšují filtrační vložky na přívodu vody do sprchy. Sprchový panel s masážními tryskami lze dodatečně instalovat i do běžných sprchových kabin, nezbytný je ovšem elektrický přívod se samostatným jištěním.


Posvítíme si na sprchování

Praktickou zvláštností je osvětlení ve sprchovém koutě. Zóna sprchového koutu je samozřejmě nejožehavější vzhledem k možnosti styku světla s vodou. Právě z tohoto důvodu bychom měli volit výhradně světelné zdroje k těmto účelům určené a zásadně doporučené příslušnými bezpečnostními atesty. Taková svítidla (s potřebnými atesty i odborným výkladem) lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Dokonce je možné vybírat nejen tvar a vzhled, ale i způsob instalace. Existuje dvojí, vybírat můžeme za zapuštěných (jsou praktičtější)a přisazených (jsou efektnější). V každém případě musíme řešit nezbytné krytí proti vlhku.


Správně vyčištěná kabina
Všechny sprchové kabiny jsou většinou výrobci konstruovány tak, aby údržba a čištění bylo co nejjednodušší. Voda volně odtéká díky tvarům profilů, hladkým vnitřním povrchům a zpracováním všech typů skel včetně strukturovaných. S moha zlepšeními pro jednoduché čištění. Aby byla sprchová kabina po mnoho let zářivá, měla by být dodržována některá pravidla: profily a sklo musí být čištěny jemným přípravkem. V žádném případě agresivními prostředky, čistícími prostředky s alkoholem, acetonem a podobně. Běžné čištění nastává po každém sprchování. Kabinu je nutné opláchnout čistou horkou vodou a poté vodou studenou, popřípadě osušit. Hlavní čištění provádíme dle potřeby, týdně nebo měsíčně. Prostor očistíme vodou, do které přidáme ocet. Pak opláchneme čistou vodou a osušíme. Při silném znečištění a při minerálních usazeninách musíme přistoupit k intenzivnímu čištění, které se doporučuje pouze u skel neošetřených povlakováním. V takovém případě se kabina čistí v suchém stavu speciální pastou, pak se opláchne a usuší.


Důležitá izolace

Skutečný sprchový kout je vždy samostatný, s vlastním přívodem vody, vlastním odpadem a samozřejmě s vlastní sprchovou armaturou. Z těchto důvodů je třeba rozhodnout se pro něj včas, a to ještě před stavbou domu nebo před kompletní rekonstrukcí stávající koupelny. Chceme-li si sprchový kout pořídit, můžeme buď koupit kompletní sprchový box skládající se ze sprchové vaničky, baterie, stěny a dveří, nebo nechat sprchový kout vyzdít a obložit obkládačkami. Tvar a umístění sprchového koutu vždy podmiňují prostorové možnosti a dispoziční řešení místnosti. Někdy stačí nevyužitá nika, jindy záměrně vyzděný výklenek. Důležitá je kvalitní izolace podlahy i stěn. Samostatně pak koupíme sprchovou vaničku, zástěnu a sprchu nebo sprchový panel. Sprchové zástěny chrání před rozstřikem vody do místnosti, též navozují pocit soukromí. Sortiment je velký, různé tvary s různými povrchovými úpravami. Výběr určuje především prostor, do kterého je chceme začlenit a naše vlastní potřeby. Kromě vyhovujícího tvaru musíme zvolit dostatečný rozměr. Standardně bývají sprchové kouty velké 90×90 cm, menší (80×80 cm) už poskytují o něco méně komfortu.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 21

Diskuze

Článek Sprchování je radost, když máte dobrý kout zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »