Nová koupelna v panelovém bytě – 4. část

7.11.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Koupelny | Komentářů 0 |

V předchozích dílech jsme vám radili, jak na rekonstrukci koupelny v panelovém bytě. Jak si poradit se zednickými i instalatérskými pracemi. Jaké trubky vybrat i jaké nářadí použít a kde ho sehnat. V posledním dílu našeho seriálu a panelových koupelnách vám řekneme něco o dokončovacích pracích. Dozvíte se všechno o obkládání koupelny a nejen to!

Nová koupelna v panelovém bytě – 4. část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dokoncovačí práce zahrnují montáž a kompletaci zařizovacích předmětů. Na závěr prací se provádějí zkoušky instalačních rozvodů. Teprve po úspešných zkouškách a revizi elektroinstalací může být provedena kolaudace koupelny a její uvedení do používání.

Instalace

Osazení a připojení zařizovacích předmětů můžete provádět dvojím způsobem – volně na stěny nebo do takzvaných montážních prvků. Volná instalace zařizovacích předmětů představuje jejich připevnění na stěnu do takového místa, odkud je jejich snadné připojení na odpadní potrubí. Montáž zařizovacích předmětů do montážních prvků představuje instalaci do předem připravených konstrukcí. Instalace do montážních prvků je rychlá, avšak dražší. Na druhou stranu se ale montážní doba ve srovnání s tradičními instalatérskými pracemi podstatně zkracuje.

Montážní prvky můžete uplatnit zejména u umyvadel, pisoáru a WC. Práce při osazování zařizovacích předmětů pomocí montážních prvků je nejen rychlá, ale také přesná. Někteří výrobci dodávají do prodeje samostatný prvek nebo prvky i se zařizovacím předmětem. Obě možnosti instalací můžete uplatnit jak v bytě panelového domu, tak i v rodinném domku.

Montážní kolejnice

K montážním pracím potřebujete toto nářadí a pomůcky: šroubovák, vodní váhu, metr, vrtačku, zámečnické montážní klíče, kladivo, tužku, úhelník, hmoždinky, podložky, vruty, šrouby, matice a tubu silikonu s vytlačovacím přípravkem. Připevňování zařizovacích předmětů do montážních systémů můžete provádět samostatně nebo na „kolejnici“. Samostatná montáž jednotlivých zařizovacích předmětů se uplatňuje v případě, že je každý umístěn na jiné stěně nebo jsou vzájemně daleko vzdáleny.

Montážní prvky

Montáž zařizovacích předmětů na „kolejnici“ se využívá tehdy, když jsou jednotlivé zařizovací předměty blízko sebe u jedné stěny. Pro každý zařizovací předmět se vyrábí samostatný montážní prvek, který je svými rozměry přizpůsobený velikosti daného zařizovacího předmětu. Na hotovém díle není znát, že WC mísa je osazena na montážním prvku. Ten je celý schován za obkladačkami. Základem osazování zařizovacích předmětů do montážních prvků je důmyslně vypracovaná konstrukce, kterou koupíte ve formě skládací sestavy. Na ni připevníte zařizovací předmět, rozvod vody a kanalizace. Celou konstrukci zazdíte sádrokartonem, ytongovým nebo jiným vhodným zdivem. Nakonec přilepíte na povrch obkladačky.

Obkládáme naši koupelnu

Obkladačské práce zahrnují lepení obkladaček na stěny a pokládání dlaždic na podlahu. Před obkládáním musíte mít všechny povrchy rovné. Pečlivým zděním z přesných porobetonových tvárnic ytong nebo hebel můžete dosáhnout tak rovné stěny, že ji již nemusíte omítat. Obkladačky můžete lepit přímo na tvárnice. Naopak pálené cihly nejsou přesné a stěna z nich postavená se před obkládáním musí celá rovně zomítat. U podlahy musíte být pečliví při betonování. Před dlážděním nezapomeňte na podlahu položit všechny těsnicí vrstvy, hlavně pod vanu.

Nová koupelna v panelovém bytě – 4. část - foto, Hyperbydleni.cz

Nejdrív steny, pak podlaha

Na výběr je několik druhů lepidel. Při lepení postupujte podle návodu daného výrobcem. Při obkládání postupujte ze spodu. Na zem si položte dostatečnědlouhou desku a zatižte ji, aby se neposunula. Na stěně si udělejte ve výšce 1 m od čisté podlahy vodorovnou čáru pomocí vodováhy. O této čáře jsme se již zmiňovali, mezi zedníky se jí říká váhorys nebo také vágrys. Nejspodnější řadu obkladaček dejte na stěnu tak vysoko, aby se pod ni daly zasunout dlaždice, které použijete na podlahu. Horní hrana položené dlaždice je z hlediska výškového „čistá podlaha“. Podlahové dlaždice se pokládají až po obložení stěn.

Zacínáme rohy

Obkládání omítnuté stěny provádějte pomocí malty. Na každou obkladačku rozetřete tenkou rovnoměrnou vrstvu malty a nejprve osaďte obkladačky do rohu. Těmto rohovým obkladačkám se říká terče. Protože jsou to „vodicí“ kusy, musíte je vyvážit vodorovně i svisle. Mezi jednotlivé obkladačky vkládejte plastové krížky, kterými zajistíte přesné a pravidelné spáry. Křížky se vyrábějí různě silné, a to 1; 1,5; 2; 3 a 4 mm. Pro malé obkladačky 100 x 100 mm použijte křížek o tloušťce 1 nebo 1,5 mm. Mezi největší obkladačky nebo dlaždice se hodí křížky o tlouštce 4 mm. Po zatvrdnutí malty nebo lepidla vytáhněte křížky ze spár a spáry vyplňte spárovací hmotou. V obchodech můžete koupit spárovací hmoty v několika barevných odstínech. Obklady pak očistěte houbou máčenou ve vodě. Před lepením obkladaček a pokládáním dlaždic předem vyvrtejte otvory pro potrubí nebo elektrické krabičky ci vypínače. Dříve se otvory řezaly pilkou a štípaly kleštěmi, dnes je můžete vyvrtat. K vrtačce se dají zakoupit různé přípravky k vyvrtání téměř libovolných otvorů. Obkladačky se připevňují vodorovně se stěnou. Dlažbu můžete pokládat rovně se stěnou nebo „nakoso“. Možná je také kombinace položení obkladaček vodorovně a dlažby „nakoso“.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 17

Diskuze

Článek Nová koupelna v panelovém bytě – 4. část zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »