Nová koupelna v panelovém domě – 2. Část

6.11.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Koupelny | Komentářů 0 |

V současné době čekají statisíce bytů v panelových domech na opravy a rekonstrukce. V některých domech jsou již nezbytné. Avšak i z malé koupelny v panelovém domě můžete udělat hezkou místnost, do které je radost chodit.

Nová koupelna v panelovém domě – 2. Část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Rekonstrukce zahrnuje práce zednické, obkladačské, elektroinstalační a instalatérské. Většinu prací si můžete udělat sami. Některé odborné práce ale raději svěřte firmě, která má k těmto pracím oprávnění. Jde zejména o práce elektroinstalační.

Začínáme s rekonstrukcí

Před vlastní rekonstrukcí musíte mít jasnou představu o své budoucí koupelně. Podle velikosti koupelny si nechte udělat několik variant rozmístění zařizovacích předmětů a koupelnového nábytku firmou specializovanou na projektování koupelen v panelových bytech. Rozhodněte se pro vybudování koupelny té varianty, která se vám nejvíce líbí. Při návrhu projektu budoucí koupelny si také nechte udělat rozpis materiálu a finanční rozpočet. Než se pustíte do vlastní práce, počítejte s tím, že velmi důležité jsou přípravné práce a nákup materiálu a výrobku. Zařizovací předměty kupujte od jednoho výrobce a v jednom barevném odstínu. Dobrá příprava vám zkrátí a usnadní zednické i instalační práce. Krátká doba rekonstrukce je důležitá hlavně v těch případech, kdy se v bytě již bydlí.

Zednická příprava

Nejprve musíte demontovat stávající zařizovací předměty a další zařízení, které v koupelně již dále nechcete. Teprve po vyklizení a příprave prostoru můžete provádět zednické práce, které zahrnují vyzdění příček, případně nosných stěn. Pro tyto práce použijte přesné zdicí tvárnice z pórobetonu značky hebel nebo ytong. Tento materiál se snadno opracovává, což potřebujete při vrtání a sekání. Porobetonové tvárnice se mohou řezat velkou pilou na dřevo, aniž by ji nadměrně otupily. Materiál je přitom dostatečně pevný, aby se do něj mohly připevnit zařizovací předměty.

Zednické práce

Pro zednické práce potřebujete toto nářadí a pomůcky: vedro na míchání malty, ozubenou lžíci pro nanášení malty v tenké vrstvě, vrtačku a metlu pro míchání malty, pilku, úhelník, metr, vodováhu, zednickou lžíci a naběračku, špachtli, hladítko, stěrku a strhávací lištu. Před zahájením zednických prací musíte mít vyklizený prostor a připravené umělé osvětlení, protože v místnosti nemusí být dostatek světla z oken. Podlahu musíte očistit na betonovou mazaninu.

Jak na to

Nejprve položte na podlahu živičný pás, například sklobit nebo bitagit. Provedete tím vodotěsnou izolaci a zlepšíte zvukovou izolaci místnosti. Pomocí vodováhy připravte 1 m nad úrovní budoucí podlahy takzvaný „váhorys“. Je to ryska na zdi, od které budete vycházet při osazování zárubní a při dalších pracích. Vyzděte stěny tvárnicemi do tradiční vápenocementové malty. Používejte maltu doporučenou výrobcem tvárnic. Při špatném spojení tvárnic by mohl vzniknout tepelný most.

Co to jsou tepelné mosty

Kvalita stavebního objektu jako celku závisí mimo jiné na kvalitě provedení detailů. Tato skutečnost je v běžné stavební praxi velmi často podceňována. Důsledkem toho jsou skryté vady, které mohou přejít do velmi nepříjemných poruch. Samostatnou skupinou v dílčích detailech tvoří právě tepelné mosty, které zpočátku nejsou patrné pohledem, ale poznáme je, jakmile se začnou projevovat například tvorbou plísní apod. Představíme-li si stavební konstrukci jako homogenní stěnu, která má v každém bodě konstantní tepelně technické parametry, pak tepelným mostem rozumíme malé místo v této stěně, které vykazuje odlišné charakteristiky – odlišnou teplotu.

Nejčastější tepelné mosty

Jeden z nejčastějších tepelných mostů je styk vodorovné konstrukce (stropu, balkónové konzoly) s konstrukcí svislou (stěnou). Profesionální stavební systémy již tyto detaily mají vyřešeny například vkládáním tepelné izolace k pozednímu věnci (tepelně izolační věncovky) nebo požitím tzv. ISO nosníků, nicméně ani v tomto případě není stav zcela ideální. Vložená tepelná izolace o tloušťce 5 cm není schopna v tomto místě zabezpečit tepelných odpor stejný jako v přilehlé stěně.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Nová koupelna v panelovém domě – 2. Část zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »