Nová koupelna v panelovém bytě 1. část

6.11.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Koupelny | Komentářů 13 |

Byty v nájemních domech z betonových panelů a některé z cihelného zdiva mají velikost a umístění koupelny dány stavebními dispozicemi daného domu. V letech 1960 až 1990 se v Československé republice postavilo více než milion bytů v panelových domech. Tyto domy nejsou příliš staré a budou ješte dlouho sloužit svým uživatelům. Původní koupelny v nich jsou však z dnešního pohledu katastrofální.

Nová koupelna v panelovém bytě 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Taková však byla doba a nikdo se nad tím nepozastavoval. Hromadná výstavba zajišťovala bydlení lidem čekajícím na byt, ale o komfortu bydlení se hovořit příliš nedalo. Pokud bydlíte v panelovém domě, dobře víte, oč jde. Staré známé umakartové jádro a velikost půdorysné plochy koupelny málo přes 2 čtvereční.

 

Velikost a uspořádání

Takové koupelny působí stísněným dojmem. Do koupelen byla standardně nainstalována vana nebo jen sprchový kout, umyvadlo, šňůry na prádlo a malá plastová závěsná skříňka na hygienické potřeby. Bytová jádra v panelových domech mají označení B-4 až B-10. Během času se u jader měnilo půdorysné uspořádání a částečně i jejich velikost. Čím je za písmenem B vyšší číslo, tím později bylo jádro vyrobeno a do bytu montováno. Všechna jádra mají ocelovou konstrukci a žlutohnědé umakartové desky. Tyto desky jsou osazeny na konstrukci z vnitřní i z vnější strany od podlahy až ke stropu.

Tichý nepřítel

Malá životnost koupelen v panelových bytech je způsobena technickým řešením. Ocelová konstrukce bytového jádra je ze všech stran obklopena umakartovými deskami, které jsou v rozích a ve spojích opatřeny pryžovým těsněním. Těsnění po určité době zestárne, zkoroduje, začne se odlupovat a propouští vlhkost. Výměna vzduchu v mezeře 2 - 3 cm mezi umakartovými deskami je jen velmi malá. Jakmile se do mezery dostane vlhkost, začíná celá ocelová konstrukce rezivět. Po 20-30 letech používání se začíná jádro vlivem zeslabení materiálu v prorezivělé konstrukci rozpadat.

Plánování rekonstrukce

Oprava koupelny se špatným jádrem spočívá často v rekonstrukci, kterou si tato část bytu určitě zaslouží. Pokud předpokládáte, že budete bydlet v takovém bytě, plánujte si předem, kdy se do rekonstrukce koupelny pustíte. Je třeba myslet na to, že rekonstrukce trvá určitou dobu, po kterou se budete muset obejít bez koupání. Dále musíte počítat s určitými finančními náklady. Návodu na postup při rekonstrukci celého bytového jádra a někdy také kuchyně bylo v časopisech, knihách nebo reklamních letácích různých firem zveřejněno už mnoho. Výsledek práce, konečný vzhled nové koupelny, může být v každém jednotlivém případě zcela jiný a záleží jen na vás. Platí, že výsledek může být výborný – ale jako všude se velikost rekonstrukce přímo rovná velikosti rozpočtu, pro který se rozhodnete.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Lenka4: Zdravím, my jsme...< Odpovědět

tomáš: Přesně tak gustave< Odpovědět

gustav: Tomáši děkuji moc. Určitě...< Odpovědět

tomáš: No jasný, rád poradím. Za...< Odpovědět

gustav: Ahoj, prosím jak to u té...< Odpovědět

tomáš: Firma...< Odpovědět

Markéta: Ahoj Tomáši, s manželem se...< Odpovědět

tomáš: S manželkou jsme se rozhodli...< Odpovědět

Radmila: Děkuji za radu, eko-domov...< Odpovědět

Michala: Dobrý den my již máme...< Odpovědět

Lenka: Dobrý den děvčata, je...< Odpovědět

Marta: Dobré no .... aspoň vím, co...< Odpovědět

peťa: Novou koupelnu jsem měla...< Odpovědět

počet příspěvků: 13

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »