Horké koupelnové trendy

18.7.2007 | Petr Kubát | Koupelny | Komentářů 0 |

Koupelna již není místo určené jen pro vaši očistu. Trávíme v ní poměrně hodně často a jestliže je jen naše, snažíme se, aby nám co nejvíce vyhovovala. Rozhodují materiály, ale i zvolené barvy. Současní výrobci koupelnových dopňků se nestačí předhánět. V současnosti je horkým trendem exotické dřevo v koupelně...

Horké koupelnové trendy - foto, Hyperbydleni.cz
 

Meditace ve studánce


Ve stylu zařizování koupelen si ale můžete vybrat i styl Feng-shui. Zejména pokud cítíte, že v našem okolí působí neustále vlivy a energie, které nás ovlivňují. Jejich prostřednictvím zažíváme různé zkušenosti, které jsou zdrojem našeho štěstí nebo ztráty. Vaše koupelna vám pomůže najít mezi těmito vlivy harmonii a maximální prospěch, měla by být tedy spíše meditativním prostorem pro zklidnění duše. Každý byt či dům má svoji energii a důležité je jí porozumět. Koupelna je symbolem nových začátků a nevinnosti, je spojována se světlem. K jejím kladným vlastnostem patří čistota a svěžest. A právě tu bychom zde měli najít.

 

Feng-shuej prakticky


Základním živlem je v koupelně voda, která tu však plní dvojí funkci. Slouží k omývání a splachování špíny a zároveň je pro feng shui symbolem peněz. Proto je koupelna považována za velmi důležitou. Jelikož voda znamená bohatství, měli bychom si jí vážit a šetřit s ní. Koupelny tohoto stylu nejsou ani velké ani malé. Velké koupelny jsou spojovány s marnivostí, malé koupelny, mají vliv na omezení tělesných funkcí.

Významy barev


Klasickou barvou tohoto stylu do koupelny je bílá, modrá a černá. Bílá je symbolem nových začátků a nevinnosti, je spojována se světlem. Černá je záhadná a nezávislá barva, nemusí však být nutně negativní, neboť například v orientu je spojována s penězi. Je to barva intriky síly a kouzla. Tradiční vodní barva je modrá. Má uklidňující účinek a navozuje pocit bezpečí. Jejím kladným symbolem je důvěra, věrnost a stabilita, nicméně by neměla být ani v koupelnách dominantní barva, protože může způsobovat melancholii. Někteří lidé se v modrém pokoji cítí chladně, jsou tiší a introspektivní.

 

Horké koupelnové trendy - foto, Hyperbydleni.cz

 

Zpátky ke kořenům


Souznění s prostorem, ve kterém žijeme, to je hlavní krédo mnoha designérů. To docilují pomocí výrazných prvků. Stále častěji se například objevují kulatá umyvadla. Vyrobená jsou převážně z nejnovějších materiálů. Vedle těch klasických využívají designéři sklo a ocel. Vhodně provedená instalace má krásný efekt návratu ke kořenům. Poměrně časté je obnažení nejen baterie, ale i přívodních trubek a sifonu. Praktická stránka kulatého umyvadla také není k zahození. Nemá totiž místa, kde by se mohla uchytit špína. Proto se udržuje velice snadno. Ohledně obkladů tento styl preferuje velkoformátové dlaždice s imitací přírodního kamene.

Odpočinek s květinou


Koupelna stylu Feng-shui je jedním z mála míst, kde můžeme příjemně relaxovat a věnovat se sami sobě. Proto by i tato místnost měla být vyzdobena tak, abychom se zde po rušném dni příjemně uvolnili a shodili ze sebe všechno, co nás trápí, a starosti, které se na nás za celý pracovní den. vhodná dekorace nebo květina může tuto odpočinkovou proceduru podpořit. hodná dekorace nebo květina může tuto odpočinkovou proceduru podpořit. Tiché a vyvážené minimalistické tvarové kreace vytvářejí prostředí, ve kterém může člověk objevit i sám sebe.

 

Horké koupelnové trendy - foto, Hyperbydleni.cz

 

Realita romantického snění


Vybavit koupelnu tak, aby plnila praktické požadavky a přitom působila elegantně, útulně a čistě, není úplně jednoduché. Důležitým detailem je umístění klozetu. Ten byste neměli stavět na zem, ale pořídit si závěsné varianty, které charakter koupelny nenaruší a navíc jsou hygieničtější. Kam schovat všechny ty věci, které potřebujeme k osobní hygieně, relaxaci, k úpravě zevnějšku a které navíc chceme mít stále po ruce? Ručníky, župany, kosmetiku a hygienické potřeby? Můžeme zvolit skříňky nebo police?

Detaily v doplňku


Jak naturální tak styl feng-shui připouští koupelnové doplňky v podobě venkovských proutěných košíků. Ale hodí se i keramické či skleněné dózy, smaltované nádoby, mističky a dávkovače. Ohledně koupelnového nábytku se zde preferuje usazení umyvadla do dřevěných nebo kovových konzolí s otevřenými policemi. Popřípadě v naturálním stylu mohou být zakryty dvířky z matného skla. Je to kvůli přesvědčení, že nepotřebné věci do koupelny nepatří, protože vnáší do této místnosti nepotřebný chaos. Otevřené police mají také jeden praktický detail. Věci v nich uložené mohou hezky dýchat a nehrozí nám proto, že se naše ručníky zapaří a nasmrádnou. Zrcadlo podle pána

Další problém je s umístěním zrcadla a osvětlením. Je neoddiskutovatelným pravidlem, že koupelnová zrcadla by měla být také dostatečně velká a v pří padě potřeby doplněná menším zrcátkem na otočném rameni. Naturální styly mají zrcadla samostatná, tedy bez jakéhokoliv propojení s umyvadlem. Zrcadla jsou také bez rámu nebo pouze s jemným rámem z matného skla. Co se týče výšky, ve které je zrcadlo umístěno, zvolí se tak, aby vyhovovala uživateli koupelny. U naturálních stylů je často zvykem, aby manželé měli každý vlastní koupelnu a v pro zachování partnerské pohody je tu i společná umývárna, kde se výška zrcadla zvolí jako kompromis.

Světlo jen na míru


Ohledně osvětlení by se dalo říci, že každá koupelna je jiná a každá potřebuje individuální řešení, není žádné universální, které by bylo pro všechny koupelny. Do koupelny bychom měli vybírat jednoduchá svítidla nejlépe v páru. Jedno, pro celkové osvětlení, které se umisťuje na strop a druhé u zrcadla nad umyvadlem. Praktické osvětlení obličeje by mělo být ze tří stran, alespoň však ze dvou stran, aby se nevytvářely na obličeji stíny. Používají se svítidla s měkkým plošným světlem a svítidla vybavená opálovým stínidlem. Svítidla se umísťují okolo zrcadla, pokud možno však ne příliš blízko u osy pohledu.


text: Petr Kubát

foto: Ideal Standard


 

Nadpis kalkulačkyDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Článek Horké koupelnové trendy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »