Koupelnové trendy přichází

15.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Koupelny | Komentářů 0 |

Pryč jsou doby, kdy byl sprchový kout vyřešen tím, že se sprcha od ostatní části koupelny oddělila igelitovým závěsem, smaltovaná vana byla obezděna bílými či světlezelenými dlaždičkami a nad umyvadlem byla zavěšena zažloutlá umělohmotná zrcadlová skříňka. Současný trend otevřeného obytného prostoru s opticky dělenými zónami změnil i pohled na umístění a funkci koupelen.

Koupelnové trendy přichází - foto, Hyperbydleni.cz

Kdo tvrdí, že v koupelně už vlastně nelze vymyslet nic nového, ten se hluboce mýlí. Umyvadlo, vanu a sprchu už máme a voda je stále stejná. Ale opak je pravdou. Koupelna je jedním z nejrychleji se vyvíjejících interiérů, kde výrobci neustále uvádějí na trh nové materiály, řešení a systémy.

Strohý interiér


Trendem jsou jednoduché, designově až funkcionalisticky provedené interiéry a zařízení koupelen, které by na někoho mohly působit možná až strohým a chladným dojmem. To ale lze velmi efektně vyvážit třeba dlažbou s pastelovými tóny. Na podlahu samozřejmě použijeme velké dlaždice, které nám opticky zvětší prostor, na stěny nebo obložení van můžeme použít „znovuobjevenou“ mozaiku.

Můžete si vyhrát


K dekoraci se stále využívají i listely (ozdobné pásky), ale stále častější jsou v posledních letech především mozaiky. Jejich výhodou je snadný obklad na zaoblených hranách, např. u van nebo umyvadel. Používají se i pro orámování zrcadel. Výběr je přitom nepřeberný, pořídit si můžete mozaiku keramickou, skleněnou i mramorovou, matnou, lesklou nebo s perletí. Oblíbené jsou mozaiky jednobarevné nebo takzvaný tón v tónu, ale i rozverné, které hrají nejbláznivějšími barvami.

Koupelnové trendy přichází - foto, Hyperbydleni.cz

Koupelna jako místo pro relaxaci


Trend otevřených koupelnových prostor výrazně ovlivnil vzhled jednotlivých částí koupelnového vybavení. Původně oddělené a uzavřené místnosti sloužící takřka výhradně rodinným příslušníkům nyní architekti odvážně začleňují nejen do ložnic, ale i do integrovaných obytných částí domácností. Do koupelen tak pronikají rozmanitá křesílka či lehátka, která podtrhují relaxační funkci prostoru, oddělení zón v koupelně umožňují volně stojící panely nebo poloostrovní kusy nábytku se zabudovanými umyvadly, která se tak stávají přístupná z více stran.

Koupelnové trendy přichází - foto, Hyperbydleni.cz

Koupelna v pohybu


Nová koncepce vnímání koupelny jako komfortního prostoru umožňujícího svým zařízením a umístěním relaxaci a komunikaci, je letos jedním z hlavních témat. Snaha o zvýšení ergonomických funkcí vede k tvorbě pojízdných či otočných skříněk a kontejnerů, sklápěcích zrcadel s integrovaným osvětlením a dotykového ovládání světel, armatur, splachovacích zařízení klozetů či masážních systémů ve vanách a sprchových boxech. Požadavku architektů na možnosti odlehčeného dělení jednotlivých zón vyšli návrháři vstříc tvorbou skleněných zástěn s minimem kovových profilů, kreativní řešení prosklených uzavíratelných částí umožňují nové alternativy úchytů či madel.


Text: Zdeněk Lodyha

Foto: Laufen, Kohler, Villeroy-Boch Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 14

Diskuze

Článek Koupelnové trendy přichází zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »