Vodovodní baterie

10.8.2007 | Martin Kubát | Koupelny | Komentářů 1 |

Časy, kdy na trhu existovalo několik málo druhů baterií je dávno pryč. Koupelnová i kuchyňská studia nabízí nekonečnou škálu moderních baterií, které dávají důraz jak design tak na váš komfort. Od bezdotykových baterií po ty, které vás nikdy neopaří až baterie určené do záchodu, když nemáte místo na bidet.

Vodovodní baterie - foto, Hyperbydleni.cz

Schovaná pod omítku


Speciální typy baterií mají větší část zajišťující provoz skrytu pod keramickým obkladem. Podomítkové baterie se prakticky skládají ze dvou částí, vnitřní jednotky zabudované do zdi a vnějšího dílu, vlastní termostatické nebo jednopákové baterie. Díky způsobu uložení náročné techniky do zdi šetří uvedený systém místo. Rozhodování o typu baterie, zda si vybrat termostatickou či pákovou, popřípadě úvahy o počtu míst odběru vody nebo snad o vzhledu je možné ponechat až na úplný konec, neboť podomítková jednotka je shodná pro všechny série jednoho výrobce. Za výhodné považujeme pořízení pákové nebo termostatické baterie s možností přepínání a automatického zpětného nastavení například sprcha/vana a naopak. Každý systém, kterým protéká voda, vyžaduje uzavírací zařízení - ventily pro studenou a teplou vodu. Jejich výhodou je opět instalace pod omítku. Tvarově vytříbený vnější díl ventilu koupelnu nijak neruší. Ventily jsou většinou součástí jednotlivých sérií. Někteří výrobci nabízejí uzavírací ventil již zabudovaný do termostatické baterie. V tom případě je samostatný podomítkový ventil zbytečný.

Speciál pro kuchyně


Dřezová baterie pro kuchyně se vyrábí v několika modifikacích, tak aby vyhovovala naprosto každému. Pro běžného a méně náročného uživatele se použije standardní vodovodní baterie, náročnější zákazník volí již moderní design a baterii se sprchou. Tam, kde je pod oknem málo místa, lze zvolit sklopnou baterii a pokud je vodovodní dřezová baterie namontována za průtokový ohřívač, použije se beztlaková baterie. K dostání jsou i baterie pro dvojdřez, samozřejmostí je výběr mezi bateriemi pro normální rozvod horké vody a také pro nízkotlaké ohřívače. Některé baterie mají dokonce v sobě zabudovanou přípojku pro myčku. Neobvyklou variantou kuchyňské baterie je teleskopický systém, jehož hadice může dosahovat různých délek a s jehož používáním se zcela změní způsob mytí nádobí. Těžké kousky nebudete muset zvedat a natáčet je k proudu vody, ale naopak proud vody přizpůsobíte nádobí.

Vodovodní baterie - foto, Hyperbydleni.cz

Sprcha i v dřezu


Praktická baterie nám usnadní mytí nádobí nebo surovin před jejich zpracováním a ještě s její pomocí snadno napustíme pětilitrový hrnec, aniž bychom jej museli strkat do dřezu. Jedná se o baterii se sprškou, kterých je v současné době na trhu široká řada. Jak taková baterie funguje? Standardně z ní vytéká voda perlátorem v jednom silném proudu – to je běžně známá funkce. Stisknutím tlačítka na spršce baterie pak proud přepneme na sprchování a voda se rozptýlí do řady tenkých proudů – právě tak jako ve sprše. Toto vylepšení oceníme především při mytí zeleniny, například hlávkového salátu. A pokud nemáme myčku, takovýmto proudem se i nádobí lehce oplachuje. Další výhodou spršky je možnost jejího vytáhnutí z baterie. Dle délky hadice je to možné až do cca jednoho metru. To je již dost na to, abychom právě ten zmíněný velký hrnec mohli nechat postavený na pracovní desce a pohodlně do něj nabrat vodu. Stejně dobře tak napustíme vodu například do vázy nebo vyšší láhve. O snadné zasunutí spršky zpět do těla baterie se postará olověné závaží.

Vodovodní baterie - foto, Hyperbydleni.cz


Šance pro keramické destičky Odborníci doporučují vybírat pákové baterie s větším průměrem těla (průměry 40 mm a 45 mm), kde je kartuše s keramickými destičkami. Směšování teplé a studené vody je kvalitnější, nezanáší se nečistotami. Při výběru klasických kohoutkových baterií se vyplatí dávat přednost výrobkům s keramickými vršky.


text: Martin Kubát

foto: Kohler, Villeroy-BochDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Karel M.: Dobrý den,právě si zařizuju...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »