Vodovodní baterie ozdobí vaši koupelnu

10.8.2007 | Martin Kubát | Koupelny | Komentářů 0 |

Vodovodní baterie se stávají důležitým designovým prvkem moderních koupelen. Doby plastových černých kohoutků a jednoducých páček už dávno minuly. Nové koupelnové trendy udávají především důraz na originalitu a sladění celé koupelny. Používají se nové materiály, nové prvky, ale na své si přijdou i příznivci retra.

Vodovodní baterie ozdobí vaši koupelnu - foto, Hyperbydleni.cz

Aby vydržela


Nejen estetické hledisko je pro výběr baterie podstatné, neméně důležitým kritériem je bezpečnost, dlouhá životnost a hospodárnost. Životnost vodovodní baterie závisí hned na několika faktorech, které běžný spotřebitel při svém nákupu nemůže do detailů posoudit, protože mnohé z nich jsou skryty uvnitř baterie. Proto je vhodnější zajít do specializovaného obchodu se sanitární technikou a konzultovat výběr s odborníkem, prodejcem, nebo i přímo s výrobcem.


Rozteč


Vodovodní baterie se vyrábějí ve dvou rozměrech, a sice 100 mm nebo 150 mm, které jsou shodné s roztečí armaturových přípojek, tedy s výstupy rozvodů ze zdi. V Evropě se více užívá rozteč 150 mm. Rozteč 100 mm je sice u nás stále ještě rozšířená, ale spíš jde o pozůstatek minulé výstavby. Při rekonstrukci koupelny se tak můžeme potýkat s problémem, jak rozteč změnit. Řešením může být redukce, která montáž sice umožní, ale vzhledově nepůsobí vždy dokonale.

Záruka i na 6 let


Obecně vodovodní baterie patří mezi výrobky, u nichž předpokládáme dlouhou životnost v řádu deseti, patnácti let. Svědčí pro to i délka záruky, která u dražších typů dosahuje až na dobu šesti let. Povrchový materiál podtrhuje krásu celé baterie. Nečastěji je používán chrom, ať už v lesklém nebo matném provedení. Ovšem není jediným možným materiálem, baterie může být i z oceli, mědi nebo niklu. Tělo baterie je zpravidla mosazné.

Vodovodní baterie ozdobí vaši koupelnu - foto, Hyperbydleni.cz

Pozor na agresivní čističe


Pravidelná údržba povrchu baterií je důležitá a postačí na ni pouhá voda se saponátem. K čištění armatur by se rozhodně neměly používat žádné čistící abrazivní gely, brusné pasty ani agresivní chemické prostředky jako Cilit nebo Savo. Snadno tím může dojít k poškrábání či jinému hlubšímu poškození povrchových ploch.

Voda na senzor


Absolutním hitem jsou baterie bezdotykové, elektronické. Jsou hospodárné, vodu pustí pouze v okamžiku přiblížení ruky nebo omývaného předmětu před infračervený senzor. Ten reaguje na pohyb a zapíná či vypíná předem nastavený proud vody. Komfort bezdotykové baterie je vykoupen vyšší cenou, ta se pohybuje v rozmezí od 6500 Kč do 13 000 Kč. Cena ale může přesahovat i 20 000 Kč. Baterie není napojena na elektrickou síť, ale je napájena tužkovými bateriemi.

Vodovodní baterie ozdobí vaši koupelnu - foto, Hyperbydleni.cz

Pozor na plýtvání


Je zcela samozřejmé, že pokud jsou baterie natolik vybité, že by přívod vody už nemohly zavřít, vodu ani nepustí. Argumentem proti může být ona časová prodleva při oddálení rukou a tudíž plýtvání vodou. Řešením je opět výběr takové baterie, u které si čas prodlevy určíte sami. Doba doběhu se většinou pohybuje na škále od 0 do 4 s. Také dosah čidla lze u některých modelů nastavit podle vaší představy, a to v rozsahu až do několika desítek centimetrů.


text: Martin Kubát

foto: Kohler, Villeroy-BochDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Vodovodní baterie ozdobí vaši koupelnu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »